Co se děje s Terezou H.? Drží ji v Pákistánu, na nové informace je uvalené embargo

Tereza H. je stále v Pákistánu. Po pondělních rozporuplných informacích o jejím návratu to v úterý CNN Prima NEWS řekl poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Kdy se domů skutečně dostane, zatím není jasné.

V roce 2018 se reportér Daily Pakistan ptal Terezy H., zda má nějaký vzkaz pro svou rodinu a zemi. „Jen vás prosím, ať na mě čekáte a snažíte se mi pomoci. Je to pro mě složitá situace,“ odpověděla nyní již 25letá Češka. A situace je složitá i nyní, několik týdnu poté, co Tereza H. opustila věznici, kde si odpykávala trest za údajné pašování drog.

Její právník tvrdil, že v řádech dnů opustí zemi. To se ale nestalo. Neodletěla ani 14. prosince, jak bylo podle poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského v plánu. „Pákistánští diplomaté  po meetingu nemohli potvrdit návrat Češky do vlasti. Tereza H. je stále na bezpečném místě,“ podotkl Zdechovský.

A je možné, že se s rodinou nesejde ani u vánočního stromku. Štáb CNN Prima NEWS v úterý natáčel v jejím rodišti. Rodina však s novináři dlouhodobě nekomunikuje. Přesto se webu Život v Česku podařilo zkontaktovat babičku Terezy H., která sdělila, že v Česku dívka není. Dodala, že se má vrátit v lednu.

Zdechovský: Vím, jak tráví čas

Na veškeré informace týkající se návratu Terezy H. je však uvalené embargo. Mlčí tak i ministerstvo zahraničí. „Platí, že s ohledem na přání rodiny i bezpečnost naší občanky nebudeme k případu sdělovat konkrétní informace, které se týkají jejího přesunu do Čech,“ sdělil mluvčí ministerstva Jakub Kopecký.

Podle Zdechovského se jedná o velmi citlivou věc. „Tereza se vrátí, a to v momentě, kdy to bude bezpečné a nebudou tam žádné komplikace. Vím, jak teď tráví čas, ale nemohu o tom mluvit. A vím, že je teď na velmi bezpečném místě, kde má přístup k servisu a s nikým se nestýká,“ dodal europoslanec.

Obyvatelé jejího rodiště mladé Češce přejí, aby se brzy vrátila domů. O Terezině nevině ale přesvědčení nejsou. „Fandím jí, aby se dostala domů,“ podotkla oslovená žena. „Kauzu sleduju a neměla to dělat. Drogy jsou drogy a já jsem proti takovým věcem,“ konstatoval dotázaný muž s tím, že nevěří, že jí někdo téměř devět kil heroinu podstrčil. Podle Zdechovského se se o jejím návratu nikdo s předstihem nedozví.

Tagy: