reklama

Co se děje s Terezou H.? Drží ji v Pákistánu, na nové informace je uvalené embargo

Tereza H. je stále v Pákistánu. Po pondělních rozporuplných informacích o jejím návratu to v úterý CNN Prima NEWS řekl poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Kdy se domů skutečně dostane, zatím není jasné.

reklama

V roce 2018 se reportér Daily Pakistan ptal Terezy H., zda má nějaký vzkaz pro svou rodinu a zemi. „Jen vás prosím, ať na mě čekáte a snažíte se mi pomoci. Je to pro mě složitá situace,“ odpověděla nyní již 25letá Češka. A situace je složitá i nyní, několik týdnu poté, co Tereza H. opustila věznici, kde si odpykávala trest za údajné pašování drog.

Její právník tvrdil, že v řádech dnů opustí zemi. To se ale nestalo. Neodletěla ani 14. prosince, jak bylo podle poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského v plánu. „Pákistánští diplomaté  po meetingu nemohli potvrdit návrat Češky do vlasti. Tereza H. je stále na bezpečném místě,“ podotkl Zdechovský.

A je možné, že se s rodinou nesejde ani u vánočního stromku. Štáb CNN Prima NEWS v úterý natáčel v jejím rodišti. Rodina však s novináři dlouhodobě nekomunikuje. Přesto se webu Život v Česku podařilo zkontaktovat babičku Terezy H., která sdělila, že v Česku dívka není. Dodala, že se má vrátit v lednu.

Zdechovský: Vím, jak tráví čas

Na veškeré informace týkající se návratu Terezy H. je však uvalené embargo. Mlčí tak i ministerstvo zahraničí. „Platí, že s ohledem na přání rodiny i bezpečnost naší občanky nebudeme k případu sdělovat konkrétní informace, které se týkají jejího přesunu do Čech,“ sdělil mluvčí ministerstva Jakub Kopecký.

Podle Zdechovského se jedná o velmi citlivou věc. „Tereza se vrátí, a to v momentě, kdy to bude bezpečné a nebudou tam žádné komplikace. Vím, jak teď tráví čas, ale nemohu o tom mluvit. A vím, že je teď na velmi bezpečném místě, kde má přístup k servisu a s nikým se nestýká,“ dodal europoslanec.

Obyvatelé jejího rodiště mladé Češce přejí, aby se brzy vrátila domů. O Terezině nevině ale přesvědčení nejsou. „Fandím jí, aby se dostala domů,“ podotkla oslovená žena. „Kauzu sleduju a neměla to dělat. Drogy jsou drogy a já jsem proti takovým věcem,“ konstatoval dotázaný muž s tím, že nevěří, že jí někdo téměř devět kil heroinu podstrčil. Podle Zdechovského se se o jejím návratu nikdo s předstihem nedozví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama

Domácí zpravodajství

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama