reklama

Drahý benzín, potraviny a pak krach Bohemia Energy. Rodiny šetří a dětem omezují obědy

Zdražování na všech frontách žene některé rodiny do svízelných situací. Drahé pohonné hmoty, potraviny, náklady na školu a v poslední době i energie. Krach firmy Bohemia Energy byl pro mnohé ranou, kterou citelně pocítí ve svých rozpočtech.

reklama

Svým koncem firma Bohemia Energy překvapila nejednoho svého odběratele. Mezi bezmála milionem domácností, kterých se krach týká, je i rodina Dolejších. Ta teď neví, kolik bude za energie vlastně platit.

„Dříve jsme hodně dopláceli, a tak jsme přešli na Bohemia Energy a ta nám teď krachuje a my nevíme, ke komu půjdeme,“ uvedla maminka z rodiny. Výhledy jsou děsivé. Za plyn a elektřinu by mohli platit i dvojnásobek toho, co platí teď.

Čtyřčlenná rodina musela v posledních letech počítat každou korunu. Kvůli současnému zdražování je ale sestavování jejich rozpočtu výrazně složitější. Rodina se musí ještě více uskromnit. Situaci jim neulehčuje ani situace s respirátory.

Každé dítě ho totiž musí mít ve škole. Cena za jeden kus se může pohybovat až v několika desítkách korun. Pokud by rodina kupovala dětem jeden respirátor denně, zaplatila by za školní rok bezmála 3000 korun. K tomu zásadní výdaje za kroužky a školní obědy. „Malou jsem musela omezit z obědů. Nebude chodit na obědy, když jsem doma,“ řekla matka v domácnosti.

Rodina si dává peníze stranou

Zdražily také potraviny, máslo o čtyřicet procent, chleba o třicet. Právě dražší potraviny zásadně navyšují výdaje rozpočtu této rodiny. „Teď jdete do krámu, nekoupíte nic a necháte tam tisícovku,“ uvedla žena. Za jídlo rodina měsíčně utratí zhruba 10 tisíc korun. Po odečtení všech dalších nezbytných nákladů jí zbývají pouhé 3 tisíce korun.

Zdražování se podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka nezastaví, pokračovat by mělo až do Vánoc. „Aktuálně je inflace 4,09 procenta a bude se ještě v následujících měsících zvyšovat. Zároveň začnou zdražovat také potraviny a kvůli Vánocům se bude taktéž zdražovat, protože se některé zboží nestihne dovézt z Asie,“ informoval Křeček. I proto si rodina dává peníze bokem. Neví totiž, co přinese budoucnost. A v nejhorším případě může rezerva posloužit jako záchrana.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama