reklama

Bude hůř. Vytápění rodinného domu může ročně zdražit až o desetitisíce, varuje expert

Kvůli krachu společnosti Bohemia Energy přišly statisíce Čechů o dodavatele plynu a elektřiny. Důvodem je přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích. Expert na energetiku Vladimír Štěpán ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že může být ještě hůře.

reklama

„Podle toho, jak dodavatelé v Česku zvyšují ceny, platby za vytápění rodinného domu by mohly stoupnout ze 40 tisíc za rok na 100 a více. Problém je na trhu, po Bohemia Energy mohou následovat další dodavatelé. Kupují plyn a elektřinu za denní ceny na burzách, ale ty se mnohonásobě zvýšily,“ varoval expert Vladimír Štěpán.

Současnou situaci by nenazval energetickou krizí, Češi se ale musí obávat dramatického zvýšení energií, v první řadě elektřiny. „U plynu možná naopak doje i k poklesu,“ předpověděl Štěpán. Právě u plynu se neobává, že by ho na zimu nebyl dostatek, protože Rusko prý určitě své dodávky neomezí.

Podle poslance SPD Jana Hrnčíře jsou na vině zdražující se emisní povolenky. „Když dříve stála 18 eur a teď je za 62, je zvyšování energie jasné. Pokud bude Evropská komise radikálně prosazovat zelenou politiku, hrozí krach dalších firem,“ prohlásil.

Na možné problémy upozornil i šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Vše bobtná od přelomu zimy a jara. Nesmí dojít k situaci, že v lednu a únoru budeme muset snižovat dodávky pro průmysl, aby se udržely domácnosti. Nechci ale malovat čerta na zeď. Musíme jednat hned, nemůže se čekat třeba měsíc a půl na další vládu,“ vyzval Jurečka.

Odpuštění poplatků i zastropování cen

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) by měl v pondělí vládě předložit návrh kompenzace vysokých cen energií pro 4,3 milionu českých domácností. Kabinet plánuje odpustit poplatky na obnovitelné zdroje energie, činit by to mělo necelých 1 500 korun na domácnost na rok.

Premiér Andrej Babiš (ANO) pak vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří se budou půl roku starat o zákazníky končící skupiny Bohemia Energy. „O smyslu nástroje pochybuji, stanovit cenu je obtížné. Jednotná cena by musela být na vrchu těch, které tady jsou a nabízela je BE,“ podotkl Štěpán.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama