reklama

Český internetový obchod prodává historickou jugoslávskou Zastavu na baterky

Zastava 750 bývala jugoslávskou licenční kopií Fiatu 600. Ještě dnes se s ní setkáte na dovolené v Chorvatsku.
Zdroj: ZAS Electric

Už dříve začal internetový obchod Alza nabízet řadu elektromobilů, jako jsou BMW i3s, Jaguar I-PACE nebo třeba Nissan Leaf. Nyní však přišel s něčím jedinečným. Na svém serveru začal prodávat slavné veterány s čistě elektrickým pohonem. Zatímco vzhled vozů zůstal takřka beze změn, technika prošla radikálními proměnami. Ceny startují na částce 639 900 Kč.

reklama

Makedonské elektromobily ZAS Electric s označením G20, TC20, TCR20 vychází z historického modelu Zastava 750, což byla jugoslávská verze modernizovaného Fiatu 600 a ze sportovně laděného Fiatu Abarth 1000 TC/TCR. S původními vozy novodobé deriváty sdílí zejména design, který je zcela identický. Revoluce se odehrála jinde, konkrétně pod zadní kapotou, kde běžně dřímal spalovací agregát. Nyní tu však najdeme německý elektromotor.

ZAS Electric G20
ZAS Electric G20
Zdroj: ZAS Electric

Výkon pohonné jednotky je stejný jako u původní verze se spalovacím motorem, tedy pouhých 20 kW. Točivý moment pak definuje hodnota 75 N.m. Navzdory těmto skromným údajům, dokáží staronové elektromobily akcelerovat z nuly na 100 km/h za 10 sekund, přičemž vrcholné provedení TCR umí pelášit až 140 km/h. Varianty G20 a TC20 potom 115 kilometrů v hodině. Zajímavostí je manuální převodovka.

ZAS Electric TCR20
ZAS Electric TCR20
Zdroj: ZAS Electric

Překvapí také hmotnost vozidel, která činí obdobně jako u původních modelů 600 kilogramů, a to i přes LiNMC baterii o kapacitě 10 kWh. Výrobce udává dojezd až 120 kilometrů na jedno nabití, jelikož spotřeba energie má být jen 8,5 kWh na 100 km. „Rychlonabíjení“ do 80 procent zabere u všech verzí 120 minut. Klasické dobíjení do 100 % pak rovné tři hodiny.

Ceny rozhodně nejsou nejnižší. Základní provedení G20 vyjde na 639 900 Kč, TC20 na 699 900 Kč a TCR20 dokonce na 759 990 Kč s DPH. Na druhou stranu výroba bude omezena na pouhých 15 kusů ročně, přičemž každý vůz si může majitel ušít na mírů svým potřebám a preferencím. Lze změnit barvu, výkon, ale i dojezd. Všechny modely jsou samozřejmě homologované a disponují TÜV certifikací, tudíž smí na české silnice.

ZAS Electric G20
ZAS Electric G20
Zdroj: ZAS Electric

Trochu odstrašující jsou ale záruční lhůty, které jsou výrazně kratší než obvykle. Prodejce na auto poskytuje jen půlroční záruku na baterie a pouze roční záruku na celý vůz.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Za neplatná vládní opatření proti koronaviru, která časem zrušil Nejvyšší správní soud, nakonec zaplatí běžní lidé. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Řada lidí totiž kvůli neplatným opatřením musela zavřít své podniky a nyní lze očekávat, že se se státem budou soudit o náhradu škod. Ty ovšem poputují z kapes daňových poplatníků.

Volby 2021

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Voliči hnutí ANO podle komentátorů Lenky Zlámalové (Echo) a Petra Holce (Info.cz) neutíkají k Pirátům ani ke koalici Spolu, ale k hnutí STAN. Proto Andrej Babiš právě do koalice Pirátů a STAN nejvíce střílí a snaží se ji pošpinit. Podle Holce tak Piráti také poprvé ochutnají i vlastní medicínu a k antibabišismu se přidá v těchto volbách i antipirátismus. Zlámalová dodává, že hlavním tématem voleb nebude migrace, o což se často snaží právě Babiš, ale bydlení a zdražování.

EURO 2021

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?

Na ničem zatím není razítko, ale poté, co mají všechny týmy na fotbalovém Euru odehrané dva zápasy, se zdá, že českou reprezentaci by nemělo – na rozdíl od předchozího šampionátu – minout osmifinále. Čtyři body z utkání proti Skotsku a Chorvatsku prakticky posílají výběr Jaroslava Šilhavého do vyřazovacích bojů, i když ho ještě čeká duel s Anglií. Jací soupeři pro play-off se v tuto chvíli nabízejí?

Únik jedovatých plynů v Plzni přežil jeden muž ze čtyř. Už je z nemocnice doma
Češi v Chorvatsku: Povinné roušky tu nikdo nenosí, na hranicích bez kontrol
Můj muž plánuje autonehodu, Camilla je návnada. Našla se záhadná poznámka psaná Dianou
Apel pořadatelů olympiády: Dodržujte covidová pravidla, jinak poletíte domů
Tříkilometrové kolony a hodinové zpoždění autobusů. Popraskaná D35 komplikuje dopravu
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Vrbětice: Obce a kraj si rozdělí stovky milionů. Na odškodné dosáhnou i obyvatelé
Nakažených přibylo víc než před týdnem. Za víkend nikdo s covidem nezemřel
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne
Další články
reklama
reklama