reklama

Český internetový obchod prodává historickou jugoslávskou Zastavu na baterky

Už dříve začal internetový obchod Alza nabízet řadu elektromobilů, jako jsou BMW i3s, Jaguar I-PACE nebo třeba Nissan Leaf. Nyní však přišel s něčím jedinečným. Na svém serveru začal prodávat slavné veterány s čistě elektrickým pohonem. Zatímco vzhled vozů zůstal takřka beze změn, technika prošla radikálními proměnami. Ceny startují na částce 639 900 Kč.

reklama

Makedonské elektromobily ZAS Electric s označením G20, TC20, TCR20 vychází z historického modelu Zastava 750, což byla jugoslávská verze modernizovaného Fiatu 600 a ze sportovně laděného Fiatu Abarth 1000 TC/TCR. S původními vozy novodobé deriváty sdílí zejména design, který je zcela identický. Revoluce se odehrála jinde, konkrétně pod zadní kapotou, kde běžně dřímal spalovací agregát. Nyní tu však najdeme německý elektromotor.

Výkon pohonné jednotky je stejný jako u původní verze se spalovacím motorem, tedy pouhých 20 kW. Točivý moment pak definuje hodnota 75 N.m. Navzdory těmto skromným údajům, dokáží staronové elektromobily akcelerovat z nuly na 100 km/h za 10 sekund, přičemž vrcholné provedení TCR umí pelášit až 140 km/h. Varianty G20 a TC20 potom 115 kilometrů v hodině. Zajímavostí je manuální převodovka.

Překvapí také hmotnost vozidel, která činí obdobně jako u původních modelů 600 kilogramů, a to i přes LiNMC baterii o kapacitě 10 kWh. Výrobce udává dojezd až 120 kilometrů na jedno nabití, jelikož spotřeba energie má být jen 8,5 kWh na 100 km. „Rychlonabíjení“ do 80 procent zabere u všech verzí 120 minut. Klasické dobíjení do 100 % pak rovné tři hodiny.

Ceny rozhodně nejsou nejnižší. Základní provedení G20 vyjde na 639 900 Kč, TC20 na 699 900 Kč a TCR20 dokonce na 759 990 Kč s DPH. Na druhou stranu výroba bude omezena na pouhých 15 kusů ročně, přičemž každý vůz si může majitel ušít na mírů svým potřebám a preferencím. Lze změnit barvu, výkon, ale i dojezd. Všechny modely jsou samozřejmě homologované a disponují TÜV certifikací, tudíž smí na české silnice.

Trochu odstrašující jsou ale záruční lhůty, které jsou výrazně kratší než obvykle. Prodejce na auto poskytuje jen půlroční záruku na baterie a pouze roční záruku na celý vůz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama