reklama

Zeman bude s Vystrčilem řešit dopis Kuberovi: Tady není co vysvětlovat, avizuje

Prezident Miloš Zeman se kvůli takzvanému čínskému dopisu bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi setká s jeho nástupcem Milošem Vystrčilem (ODS). Záležitost kolem dokumentu považuje za „nafouknutou bublinu“. Prezident Miloš Zeman to v pondělí řekl v rozhovoru ČTK. Vystrčil dokument kritizoval, označil ho za výhrůžný a od Zemana požaduje vysvětlení jeho vzniku.

reklama

Podle slov Kuberovy manželky zemřel její muž krátce poté, co obdržel výhružný dopis od čínské ambasády. Kubera si dopis odnesl z oběda s Milošem Zemanem šest dní před svým nečekaným skonem.

Schůzka Miloše Zemana a Miloše Vystrčila by se měla uskutečnit na počátku příštího týdne. Zeman ČTK řekl, že Vystrčil požádal o setkání a on mu rád vyhoví. „Nicméně tady není co vysvětlovat,“ dodal prezident.

K tématu

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář informaci Deníku N již dříve popřel. Dokument z čínského velvyslanectví byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. Proti jeho cestě na Tchaj-wan se postavili kromě prezidenta i další ústavní činitelé.

Zeman zastává názor, že pokud Čína proti Kuberově cestě protestovala, vysocí ústavní činitelé varováním zesnulého šéfa Senátu před touto návštěvou splnili svoji povinnost. „A čínský dopis v tom nehrál jakoukoli významnější roli,“ řekl. Cestu mu podle něj rozmlouvali ne na základě dopisu, ale na základě vlastního přesvědčení. „Kdyby tento dopis neexistoval, postupovali bychom naprosto stejně,“ dodal. Vystrčilovi se chce pokusit vysvětlit, že záležitost kolem čínského dokumentu je „nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků“.

Antičínská hysterie je zbytečná, řekl Zeman

Zeman neplánuje řešit kritiku sněmovního zahraničního výboru, kterému vadí, jak s ním v záležitosti dopisu komunikuje Mynář. Dopis byl podle Zemana zveřejněn a všichni věděli, že je Čína ostře proti návštěvám vysokých představitelů na Tchaj-wanu. „Tady není co řešit a ti, co nafukují tyto bubliny, v podstatě melou prázdnou slámu,“ poznamenal.

K tématu

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, se kterým si nedávno Zeman telefonoval, záležitost kolem dopisu neřešil. „Já myslím, že pan prezident o tom dopisu pravděpodobně vůbec neví. On mně citoval čínské přísloví, že orel mouchy nelapá. Mimochodem, toto přísloví existuje i v češtině,“ řekl Zeman.

Pražský hrad již dříve uvedl, že oba prezidenti spolu mluvili například o pandemii nového koronaviru. Nyní dodal, že dalším tématem byla ekonomická spolupráce. „Málokdo ví, že v minulém roce měřeno paritou kupní síly se Čína stala největší ekonomikou světa, těsně předstihla Spojené státy,“ řekl prezident.

Zeman, kterého oponenti za zaměření na Čínu kritizují, poukázal na časté čínské cesty, například německé kancléřky Angely Merkelové. „Myslím si, že taková ta antičínská hysterie, kterou tady rozdmýchávají například neúspěšní komunální politici, je naprosto zbytečná. Že je potřeba, abychom měli rovnoprávné ekonomické vztahy, které budou výhodné pro obě země,“ dodal.

Tagy: Miloš Zeman dopis Miloš Vystrčil Jaroslav Kubera

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Další články
reklama
reklama