Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) i další politici v pátek položili věnce u hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově k 75. výročí konce druhé světové války. Pietní akt kvůli pandemii koronaviru proběhl jinak než obvykle.
Politici přijížděli každý zvlášť v desetiminutových intervalech. Jako první v 10.30 dorazil Miloš Zeman, kterého přivítal armádní trubač. Prezident položil věnec, držel minutu ticha a zase odešel.
Podobně probíhal pietní akt taky u Andreje Babiše a dalších politiků včetně šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Všichni měli roušky.
Babiš po pietě novinářům řekl, že nejdůležitější je, že v Evropě je už 75 let mír. „Je potřeba to připomínat. Nezažili jsme válku. Neumíme si představit, že by byla znovu válka,“ uvedl premiér.
Podle něj se sice v Evropě máme dobře, ale na světě jsou stále miliony lidí, kteří nemají vodu a hladoví. Babiš si myslí, že to musí společně řešit světové mocnosti. „Můžeme vyzývat a apelovat, ale ty největší mocnosti musí mít odpovědnost za situaci ve světě a určitě je tam velký prostor pro spolupráci, která není dobrá,“ řekl Babiš.
Den vítězství: Před 75 lety kapitulovalo nacistické Německo, válka v Evropě skončila
Osmý květen máme v našich kalendářích označený jako „Den vítězství“. Ve střední a západní Evropě je tento den v současnosti spojen s oslavami konce druhé světové války. Vždycky to ale tak nebylo. Je to jen další státní svátek a den, kdy nemusíme do práce, nebo něco víc?
Tradičně pietní akt probíhal tak, že se politici na Vítkově scházeli spolu s válečnými veterány i veřejností. Na Vítkov většinou chodily stovky lidí. Letos se ale pietního aktu účastnit nemohli.
V podobném duchu se budou konat pietní akce ke konci druhé světové války i na dalších místech v České republice. Omezení oslav se dotklo i dalších evropských zemí. Rusko odložilo tradiční vojenskou přehlídku, která se konává na moskevském Rudém náměstí.