Zeman je připraven setkat se s Pavlem. Záleží na nastupujícím prezidentovi, tvrdí Mynář

Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat, je to ale nyní spíše otázka na Pavla, řekl Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat. Je to ale nyní spíše otázka na Pavla, řekl ve středu vedoucí Zemanovy kanceláře Vratislav Mynář.

Zeman v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká. Pavel se setkáním počítá, v rozhovoru pro televizi Nova v neděli ale řekl, že by měl podle Zemanova programu s vhodným termínem přijít Hrad.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMATVypadá to, že máme na Hradě aktivistu. Politolog hodnotí první Pavlovy prezidentské kroky

„Nejsem ten, kdo by měl říkat moudra, kdo určuje, kdo má být první nebo druhý. Vím, že pan prezident Zeman řekl, že je připraven se s novým prezidentem Pavlem setkat. Ale myslím si, že je to otázka na pana prezidenta Pavla,“ uvedl Mynář.

Zeman v sobotu blahopřál Pavlovi k vítězství v demokratických volbách a popřál mu, aby byl dobrým prezidentem České republiky. Blahopřání zveřejnil na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Před volbou Zeman podpořil Pavlova protikandidáta, bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Pavel chce mimo jiné Zemana požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu. Například aby nejmenoval s předstihem nového předsedu Ústavního soudu, což Zeman nevyloučil.

K debatám o poskytnutí prostor Pražského hradu nově zvolenému prezidentovi před inaugurací Mynář řekl, že Zeman do převzetí úřadu působil ve své soukromé kanceláři. „Myslím si, že nově zvolený pan prezident Pavel dostal k dispozici od vlády krásný Hrzánský palác, tak předpokládám, že je to dostačující,“ poznamenal. Věří ale, že v případě žádosti by Zeman dal souhlas k přípravě některých prostor pro Pavla a jeho spolupracovníky.

Úřad vlády poskytl Hrzánský palác zvolenému prezidentovi bezúplatně do 9. března, Pavel bude hradit provozní náklady, sdělil k dohodě Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie.

Tagy: