reklama

Zeman odvolal Blatného. Ministrem zdravotnictví jmenuje Arenbergera

Prezident Miloš Zeman je připravený jmenovat nového ministra.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví ve středu v 11:30. Úterní informaci CNN Prima NEWS potvrdil důvěryhodný zdroj rádiu Frekvence 1 s tím, že jmenovací akt proběhne na Pražském hradě. Zeman byl připraven jmenovat i nového šéfa resortu školství, Robert Plaga však pokus o své odvolání ustál.

reklama

Zeman již na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal z funkce šéfa resortu zdravotnictví Jana blatného (za ANO), který byl v čele úřadu zhruba pět měsíců.

K tématu

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Frekvenci 1 na dotaz, zda prezident ve středu dopoledne jmenuje nové ministry, odpověděl: „Prezident republiky plně respektuje právo předsedy vlády navrhnout odvolání a jmenování členů vlády.“ Více nechtěl situaci komentovat.

Že chce ve středu Babiš nechat odvolat jak šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), tak i ministra školství Roberta Plagu (za ANO), potvrdily CNN Prima NEWS v úterý dva důvěryhodné zdroje.

Blatného nahradí Petr Arenberger, který doposud vede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Arenberger před několika dny CNN Prima NEWS řekl, že nabídku ministerského postu by přijal.

V minulých týdnech se hovořilo o tom, že by do křesla ministra školství mohl usednout poslanec za hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně. Babiš zvažoval, že by se ministrem mohl stát i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Nakonec se podle všeho rozhodl ponechat ve funkci Roberta Plagu.

Blatný o svém konci ve vládě nic nevěděl

Ani jeden z ministrů ale ještě v úterý o svém chystaném konci ve vládě prý nic nevěděl. „Ani na Radě vlády pro zdravotní rizika, ani při přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ reagoval na informace ministr školství Plaga. „Spekulace byly v médiích. Na žádném jednání, na kterém jsme byli přítomní s panem premiérem, taková informace nezazněla, ani přes SMS, ani přes e-mail,“ dodal Plaga.

Blatný prohlásil, že má stejnou zkušenost. „Pan premiér s námi o tom nemluvil,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. „Snažím se dělat svoji práci odborně. Může padnout politické rozhodnutí, na které má premiér právo,“ dodal Blatný.

„Očekával bych, že pokud by spekulace nebyly spekulacemi, tak by nám to premiér sdělil, nebo by o těch věcech mluvil,“ podotkl Plaga.

Babiš je dlouhodobě kritický k oběma jmenovaným ministrům. Blatnému poslal čtyři vytýkací dopisy, do Plagy se pustil kvůli maturitám či návratu dětí do škol.

Prezident Miloš Zeman je připravený jmenovat nové ministry.
Prezident Miloš Zeman je připravený jmenovat nové ministry.
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe
reklama
reklama
Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Další články
reklama
reklama