reklama

Zeman odvolal Blatného. Ministrem zdravotnictví jmenuje Arenbergera

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví ve středu v 11:30. Úterní informaci CNN Prima NEWS potvrdil důvěryhodný zdroj rádiu Frekvence 1 s tím, že jmenovací akt proběhne na Pražském hradě. Zeman byl připraven jmenovat i nového šéfa resortu školství, Robert Plaga však pokus o své odvolání ustál.

reklama

Zeman již na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal z funkce šéfa resortu zdravotnictví Jana blatného (za ANO), který byl v čele úřadu zhruba pět měsíců.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Frekvenci 1 na dotaz, zda prezident ve středu dopoledne jmenuje nové ministry, odpověděl: „Prezident republiky plně respektuje právo předsedy vlády navrhnout odvolání a jmenování členů vlády.“ Více nechtěl situaci komentovat.

Že chce ve středu Babiš nechat odvolat jak šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), tak i ministra školství Roberta Plagu (za ANO), potvrdily CNN Prima NEWS v úterý dva důvěryhodné zdroje.

Blatného nahradí Petr Arenberger, který doposud vede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Arenberger před několika dny CNN Prima NEWS řekl, že nabídku ministerského postu by přijal.

V minulých týdnech se hovořilo o tom, že by do křesla ministra školství mohl usednout poslanec za hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně. Babiš zvažoval, že by se ministrem mohl stát i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Nakonec se podle všeho rozhodl ponechat ve funkci Roberta Plagu.

Blatný o svém konci ve vládě nic nevěděl

Ani jeden z ministrů ale ještě v úterý o svém chystaném konci ve vládě prý nic nevěděl. „Ani na Radě vlády pro zdravotní rizika, ani při přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ reagoval na informace ministr školství Plaga. „Spekulace byly v médiích. Na žádném jednání, na kterém jsme byli přítomní s panem premiérem, taková informace nezazněla, ani přes SMS, ani přes e-mail,“ dodal Plaga.

Blatný prohlásil, že má stejnou zkušenost. „Pan premiér s námi o tom nemluvil,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. „Snažím se dělat svoji práci odborně. Může padnout politické rozhodnutí, na které má premiér právo,“ dodal Blatný.

„Očekával bych, že pokud by spekulace nebyly spekulacemi, tak by nám to premiér sdělil, nebo by o těch věcech mluvil,“ podotkl Plaga.

Babiš je dlouhodobě kritický k oběma jmenovaným ministrům. Blatnému poslal čtyři vytýkací dopisy, do Plagy se pustil kvůli maturitám či návratu dětí do škol.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

reklama