reklama

Zeman není schopen zastávat úřad, míní senátní výbor. Je to pokus o převrat, říká Ovčáček

O návrhu zbavit Zemana funkce rozhodne Senát.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude příští týden rozhodovat Senát. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle Ústavy potvrdit Sněmovna. Novinářům to ve středu řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). „Je to organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu. Orgány činné v trestním řízení by měly neprodleně samy od sebe konat,“ reagoval na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a dodal: „Tuhle opoziční špínu musíme v říjnových volbách zastavit.“

reklama

Zeman podle Fischera ve svých výrocích mimo jiné z kauzy Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje Ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu. „Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ uvedl předseda výboru.

K tématu

Výbor podle Fischera čerpal ze Zemanových veřejných výroků. Předseda výboru poukázal mimo jiné na Zemanovo opakované prohlášení, že vyšetřovacích verzí výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 je více. Zeman to opakovaně uvedl navzdory opětovným vyjádřením vyšetřovatelů, tajných služeb i premiéra Andreje Babiše (ANO) o jediné vyšetřovací verzi, podle níž jsou za výbuchy agenti ruské tajné služby.

Vyjádření prezidenta v případu Vrbětic je podle Fischera vyvrcholením Zemanových výroků, které ohrožují bezpečnost ČR. Prezident nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné, uvedl předseda výboru. Poukázal také na to, že Zeman ke kauze Vrbětic vystoupil až po týdnu po odhalení celé záležitosti.

Ovčáček: Je to útok na ústavnost, svobodu a demokracii

Prezidentův mluvčí Ovčáček na Twitteru uvedl, že „zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky je útokem na ústavnost, svobodu a demokracii“. Krok skupiny senátorů podle něj „vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 Trestního zákoníku – rozvracení republiky“. Dodal, že se jedná o pokus o státní převrat a „orgány činné v trestním řízení by měly neprodleně samy od sebe konat“.

Později na Twitteru dodal: „Nenávistná opozice právě vzkázala všem s fyzickým handicapem, lidem, kteří jsou na vozíčku nebo mají diabetes: ‚Jste nesvéprávní.‘ Tuhle opoziční špínu musíme v říjnových volbách zastavit.“ A v dalším tweetu ještě napsal „Mrzí mne, že špinavosti skupiny senátorů poškozují celou řadu slušných a pracovitých opozičních političek a politiků. Považuji za důležité zdůraznit, že má ostrá slova rozhodně nejsou určena jim.“

Ústava uvádí, že „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, pravomoci hlavy státu přecházejí na předsedu vlády, Sněmovnu a Senát“.

Horní komora už předloni navrhla ústavní žalobu na Zemana. Vytýkala mu nečinnost v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Sněmovna, v níž mají většinu Zemanovi podporovatelé z řad ANO, ČSSD, KSČM či SPD, ale předložení žaloby neschválila.

K tématu

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Zdroj: CNN Prima NEWS

Tagy: prezident úřad Miloš Zeman Senát Jiří Ovčáček Pavel Fischer funkce bezpečnostní výbor neschopnost
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Petříček má smůlu. ČSSD chce v čele kandidátky Maláčovou, voliče má lákat i Stropnický

Petříček má smůlu. ČSSD chce v čele kandidátky Maláčovou, voliče má lákat i Stropnický

Sociální demokracii v Praze by měla vést do voleb ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. ČSSD původně počítala, že v čele kandidátky bude exministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten však na dubnovém sjezdu kandidoval proti šéfovi strany Janu Hamáčkovi, který nakonec předsednický post uhájil. Hamáček pak nechal Petříčka z ministerstva odvolat.

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?
Pijte vodu, křičel rozladěný Ronaldo. Hvězdný sportovec nesnesl na stole Coca-Colu
Na D1 se srazily auto, dodávka a cisterna, jeden zraněný. Kolona měla osm kilometrů
reklama
reklama
Schick jako Spider-Man, který zamotal Marshalla do sítě. Český gól pobláznil internet

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Epidemie na ústupu. Přibylo 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Další články
reklama
reklama