reklama

Zeman odmítne jmenovat Lipavského ministrem. Problémem jsou nízká kvalifikace i Izrael

Prezident Miloš Zeman odmítne jmenovat Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Problémem jsou podle něj nízká kvalifikace a pouhý bakalářský diplom. Dále vidí problém v jeho „distancovaném postoji“ k Izraeli a Visegrádské spolupráci.

reklama

Zeman Lipavského odmítá jmenovat ze čtyř důvodů. Oznámil to v pátek odpoledne poté, co ukončil kolečko schůzek se všemi kandidáty na ministry.

„Nízká kvalifikace. Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ uvedl v prohlášení Zeman.

Dále vidí problém v distancovaném postoji k Visegrádské spolupráci, což je podle něj v rozporu s připravovaným programovým prohlášením nové vlády. Ten samý problém vidí v otázce Izraele.

Ani ostatní kandidáti podle něj nejsou úplně ideální, ale je ochoten to překousnout.

„U některých kandidátů se ukázalo, že se věcné problematice jim přisouzených resortů v minulosti nevěnovali, což zakládá riziko deficitu odborné kompetence. Nicméně, ve snaze přispět k ustavení nové vlády neodmítne prezident republiky svůj podpis na jmenování těchto osob, pouze na problém nízké odbornosti a preference politických, respektive stranických funkcí, upozornil předsedu vlády,“ dodal v prohlášení Zeman s tím, že je ochoten zbytek vlády jmenovat.

Dnešním dnem skončilo kolečko schůzek se všemi kandidáty na budoucí ministry ve vládě Petra Fialy. Prezident se v posledních dvou týdnech setkal se všemi kromě Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který je covid pozitivní a schůzka by se měla uskutečnit až po Novém roce. Resort by do té doby měl vést lídr lidovců Marian Jurečka.

Vláda by podle dřívějších vyjádření měla být jmenována příští pátek 17. prosince. Petr Fiala už nechal slyšet, že ve chvíli, kdy Zeman odmítne nějakého ministra jmenovat, tak plánuje podat kompetenční žalobu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama