Fiala se znovu sejde se Zemanem v pondělí. Jurečka dočasně povede dvě ministerstva

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí sejde s prezidentem Milošem Zemanem, aby se domluvili na termínu jmenování nové vlády. Českému rozhlasu to v pátek ráno řekl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. S kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) se podle něj hlava státu setká hned po Novém roce a následně ho jmenuje. Do té doby by vedením resortu mohl být podle informací Hradu pověřen lidovec Marian Jurečka.

Do té doby by vedením resortu mohl být podle informací Hradu pověřen lidovec Marian Jurečka. Nekula měl se Zemanem hovořit tento týden v úterý, kvůli pozitivnímu testu na koronavirus u Nekuly ale byla schůzka odložena.

Premiér Fiala hovořil o dalším postupu při jmenování vlády s prezidentem na neformální schůzce v úterý. Znovu by se oba politici měli sejít na začátku příštího týdne. „V pondělí by mělo dojít k setkání pana premiéra s panem prezidentem, kde by se mělo definitivně upřesnit a konkretizovat to datum jmenování,“ řekl dnes Mynář.

Kancléř nechtěl sdělit, zda prezident nadále odmítá jmenování jednoho z kandidátů na ministra. „Jisté výhrady k jednomu z uchazečů pan prezident má,“ podotkl pouze Mynář. O kterého kandidáta jde, ale neřekl.

Fiala už tento týden oznámil, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Mynář je ale přesvědčený, že kompetenční žaloba je až nejzazší varianta, kterou si ani jedna ze stran nepřeje. „Kompetenční žaloba znamená výrazný časový posun ve všech bodech, o kterých se bavíme,“ řekl Mynář.

S kandidátem na ministra zemědělství Nekulou, který je kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci, se chce Zeman sejít po Novém roce. Následně by Zeman jmenoval Nekulu do funkce. Vedením resortu by do té doby mohl být s velkou pravděpodobností pověřen předseda lidovců Jurečka, který má v nové vládě zastávat post ministra práce a sociálních věcí. Podle Mynáře by to ale záleželo na vládní koalici.

Za prezidentem přijede v pátek na lánský zámek kandidát na ministra zdravotnictví v nové vládě Vlastimil Válek z TOP 09. Prezidentovi dneškem končí izolace kvůli nákaze covidem, od Válka ho však ještě bude dělit plexisklo.

Úterní utajená schůzka v Lánech

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se sešel už v týdnu s prezidentem Milošem Zemanem na neformální schůzce. Hovořil s ním o dalším postupu při jmenování vlády, uvedl ve čtvrtek na Twitteru. Podle rádia Frekvence 1 se tak stalo v úterý. Ve středu Fiala České televizi řekl, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident nejmenuje všechny ministry nové vlády. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) doufá v to, že na kompetenční žalobu nedojde a Zeman s Fialou naleznou řešení. Doufá také v to, že nová vláda by mohla být jmenována na konci příštího týdne.

Zeman podle Frekvence 1 na úterním jednání doporučil Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra. Fiala poté na Twitteru uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění. Také předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády.

O možnosti podání kompetenční žaloby, pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, dříve mluvil i předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle Ústavy prezident jmenuje předsedu vlády „a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. O možnosti vetování návrhu premiéra, o kterém Zeman dříve hovořil, se Ústava nezmiňuje.

Původně se měl Fiala s hlavou státu sejít poté, co skončí cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Jako poslední do Lán za prezidentem dorazí v pátek nominant na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Uskuteční se v termínu v řádu dnů po ukončení setkání s kandidáty,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k avizované schůzce s Fialou.

Babiš řekl, že se v minulosti ke kompetenčním žalobám proti prezidentovi nepřipojil, protože nic nepřinesou. „Doufám, že na to nedojde a že pan premiér Fiala najde nějaké řešení s panem prezidentem. V pondělí, myslím, mají klíčovou schůzku,“ poznamenal. Doufá, že ke konci příštího týdne by již mohla být nová vláda jmenována. Poznamenal, že pokud nebude nová vláda do příští středy, bude se muset ještě zúčastnit summitu Evropské unie s lídry zemí Východního partnerství.

Tagy: