reklama

Zeman: Poraženým voleb je sociální demokracie. Za Hamáčkem ale nikdo lepší není

Největším poraženým voleb je ČSSD. V nedělní Partii televizí Prima a CNN Prima NEWS to řekl prezident Miloš Zeman. Pochválil předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka, naopak zkritizoval místopředsedy partaje. ČSSD v letošních krajských volbách ztratila 88 zastupitelů, bude jich mít 37.

reklama

„Poražení jsou všichni, kdo ztratili ve srovnání s minulými volbami. K mé lítosti, protože jsem ji osm let vedl, je to sociální demokracie,“ zhodnotil Zeman v Partii výsledky krajských a senátních voleb.

Ocenil práci předsedy a ministra vnitra Hamáčka. „Líbilo se mi heslo Ochráníme vás, které je spojeno i s Janem Hamáčkem,“ uvedl. Naopak zkritizoval místopředsedy ČSSD.

„Za Janem Hamáčkem už jsou daleko horší lidé, než je on. Mám tím na mysli jeho místopředsedy,“ prohlásil prezident. Prvním místopředsedou ČSSD je Roman Onderka. Řadovými místopředsedy jsou ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, poslanec Ondřej Veselý a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Zeman zdůraznil, že ČSSD je nejstarší strana a doufá, že se na politické scéně udrží. „Ale neměla by dělat takové chyby, jako udělala třeba v Ústeckém kraji, kde rozbila demokraticky utvořenou kandidátku. Neděláte-li chyby, překročíte pět procent,“ konstatoval Zeman.

Hamáček si v létě na Ústecku postavil svoji vlastní kandidátku bez ohledu na vedení v kraji, figuroval na ní například kontroverzní podnikatel a pravá ruka expremiéra Jiřího Paroubka Petr Benda. Výsledek? ČSSD nebude mít na Ústecku jediného zastupitele, partaj získala pouhých 3,16 procenta.

K tématu

„Kdyby mně někdo řekl, že ČSSD bude bojovat o překročení pěti procent, když byla třicetiprocentní stranou, tak bych opravdu doporučoval analyzovat, proč k tomuto sešupu došlo,“ poradil sociálním demokratům prezident.

Za jasného vítěze označil prezident hnutí ANO. „Udržet si pozici vítěze z minulých krajských voleb je daleko obtížnější než takovou pozici získat,“ míní Zeman.

Zeman mluvil o slimáčkovi a kapustičce

Prezident už v sobotu telefonicky blahopřál premiérovi Andreji Babišovi k vítězství. ANO vyhrálo v 10 ze 13 krajů. Je ale možné, že vládní hnutí nebude součástí několika koalic a skončí v opozici. Podle Zemana to není správně.

„Když někoho jmenuji premiérem, tak vždy jmenuji vítěze voleb. V tomto případě je to Andrej Babiš, ten se mi líbí, ale udělal bych to, i kdyby se mi nelíbil. Bohužel v české politické realitě je taková vzpoura méně schopných, vzpoura poražených. A ti vytvoří proti vítězi voleb vlastní splácanou koalici, což není sportovní,“ zhodnotil Zeman povolební vyjednávání.

„Slimáček by nepřišel ke své kapustičce,“ glosoval Zeman spojování stran proti vítězi ve volbách.

K tématu

Tagy: Jan Hamáček ČSSD Partie volby Partie Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama