reklama

PŘEHLEDNĚ: Kdo bude vládnout v krajích? O hejtmanech nemají jasno už jen dva regiony

Vyjednávání o nových regionálních koalicích se pomalu blíží ke konci. Znovu se potvrdilo, že vítězství ve volbách pro danou stranu automaticky neznamená post hejtmana. Kdo se ujme této funkce v příštích čtyřech letech, není jasné už jen ve dvou krajích, a to v Karlovarském a Plzeňském. Všechny ostatní regiony už mají rozhodnuto.

reklama

Přinášíme přehled krajů, kde už se zrodily koalice a je jasné, kdo je povede.

Zlínský kraj

Koaliční smlouvu ve Zlínském kraji podepsali zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD. Hejtmanem by měl být Radim Holiš, krajský volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Koalice má v krajském zastupitelstvu 24 z celkových 45 mandátů. V radě ANO obsadí tři křesla, další tři budou mít Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD. Počet náměstků hejtmana vzroste z dosavadních tří na pět, řekl novinářům Holiš.

Jihočeský kraj

Koaliční smlouvu podepsali zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutí Jihočeši v jižních Čechách. V 55členném zastupitelstvu mají 29 mandátů. Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba. Placených pozic uvolněných radních bude šest, o jednu méně než v minulém volebním období.

Kdy se sejde ustavující zastupitelstvo, není jasné, protože krajský soud eviduje žalobu na platnost voleb. „Na jednání krizového štábu jsme dostali informaci od ředitele krajského úřadu, že nějaká stížnost na krajském soudě leží, ale žádnou oficiální zprávu jsem neviděl,“ uvedl Kuba. Mluvčí krajského soudu Ivana Vobejdová v pátek řekla, že žádná stížnost na soud zatím nedorazila. Pokud stížnost nepřijde, mělo by se ustavující zastupitelstvo sejít 29. října, zřejmě distančně.

Ústecký kraj

Definitivně jasno je od 19. října i v Ústeckém kraji, kde bude vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Lídři stran to řekli novinářům.

„Podepsali jsme memorandum o spolupráci. Dohodli jsme rozložení rady a osobu hejtmana,“ řekl Schiller. V radě bude mít ANO pět členů, čtyři budou mít občanští demokraté a Spojenci pro kraj dva. V radě budou dva náměstci, jeden z náměstků bude neuvolněný, bude jím lídr ODS a starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

ANO po volbách, v nichž získalo 17 mandátů, jednalo nejprve s ODS (osm mandátů) a třetím STAN (sedm mandátů). „Starostové se zachovali nekorektně. Druhý den poté, co jsme se dohodli, že nebudeme vyjednávat s nikým, jejich lídr (Filip Ušák) začal vyjednávat za našimi zády, což jsme se dozvídali různými kanály. Pro nás to byl signál, že jsou to nedůvěryhodní partneři, proto jsme se rozhodli, že budeme vyjednávat dál,“ uvedl Schiller.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji zůstane už třetí volební období hejtmanem Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj. Podle dohody s Piráty a ODS budou mít Starostové, kteří s drtivým náskokem volby v Libereckém kraji vyhráli, v radě většinu pěti míst, Piráti a ODS získají shodně dvě.

Starostové volby v Libereckém kraji vyhráli potřetí v řadě. Hlas jim dalo 38,57 % voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel a Piráti a ODS po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři mandáty. K většině by Starostům stačilo spojit se s jednou z dalších úspěšných stran, taková koalice by ale podle Půty byla příliš křehká. Ve spojení s ODS a Piráty budou mít pohodlnou většinu 32 mandátů. Stejnou sílu by měla koalice s ANO, přednost ale dostaly dvě menší strany.

Královéhradecký kraj

V hradeckém kraji bude vládnout čtyřkoalice v čele s hejtmanem z ODS Martinem Červíčkem. Zástupci koalice ODS, STAN a Východočechů, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES) 19. října odpoledne v Hradci Králové podepsali koaliční smlouvu. V 45členném zastupitelstvu budou mít většinu 27 hlasů. Budoucí hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček bude mít pět náměstků. Nová krajská vládní koalice je obdobou té nynější, jen ČSSD nahrazují Piráti.

Rada kraje:

Koalice ODS, STAN a Východočechů: 4 křesla

Piráti: 3 křesla

Koalice pro Královéhradecký kraj: 1 křeslo

Spojenci pro Královéhradecký kraj: 1 křeslo

Pardubický kraj

Jasno už mají také v pardubickém regionu. Bude tam pokračovat koalice ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj (KPK), ODS a STAN, přestože ve volbách zvítězilo ANO. Hejtmanem Pardubického kraje bude opět Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK se dohodlo s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN. Zástupci všech subjektů v pondělí podepsali memorandum o politickém uspořádání Pardubického kraje pro roky 2020 až 2024.

Středočeský kraj

Dalším z regionů, kde je o postu hejtmana rozhodnuto, je Středočeský kraj. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková. Střední Čechy jsou jedním z regionů, kde ANO nevyhrálo. Na společné vládě se dohodlo vítězné uskupení STAN s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení.

Strany už se dohodly na složení nové krajské rady. STAN a ODS v ní budou mít po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Náměstkem hejtmanky bude Martin Kupka (ODS), řekl po jednání na krajském úřadě lídr Pirátů Jiří Snížek.

Zástupci uskupení začínají také pracovat na programovém prohlášení, koaliční smlouvu musí nejdříve projednat stranické orgány a zastupitelské kluby. „Domluvili jsme se na obsazení jednotlivých postů v radě, výborech a komisích, nalezli jsme na tom shodu. Stejně tak na programových prioritách a teď dále budeme pracovat na programovém prohlášení a samozřejmě celá tato dohoda bude ještě projednána v jednotlivých klubech jednotlivých stran,“ řekla Pecková.

Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji už byla podepsána koaliční dohoda. Uzavřelo ji vítězné hnutí ANO s ODS, lidovci a nově rovněž s ČSSD. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice převahu 46 hlasů (ANO 24 mandátů, ODS deset, lidovci sedm a ČSSD pět). Rozložení sil v jedenáctičlenné krajské radě bude rozděleno v poměru 5:3:2:1. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) opět stane v čele kraje.

Kraj Vysočina

Na Vysočině byla dohodnuta koalice bez vítězného hnutí ANO. Tvoří ji ODS a Starostové pro občany, Piráti, KDU-ČSL, ČSSD a uskupení Starostů pro Vysočinu (STAN a SNK ED). Hejtmanem bude lídr občanských demokratů Vítězslav Schrek. Nyní je v plánu připravit znění koaliční smlouvy. V opozici kromě ANO skončí i komunisté.

Milí přátelé, ještě před půlnocí se podařilo podepsat společné memorandum o vzájemné povolební...

Posted by Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina on Tuesday, October 6, 2020

„Byly to náročné čtyři dny, ale dohoda se narodila. Začínáme pracovat na rozdělení jednotlivých gescí a na znění koaliční smlouvy,“ uvedl již v úterý avizovaný budoucí hejtman Schrek z ODS. Post prvního náměstka pak připadne Pirátům. Obě strany by podle něho měly mít navíc jednoho radního. Lidovci a Starostové pro Vysočinu obsadí vždy pozici náměstka hejtmana a radního. Náměstka hejtmana bude mít i ČSSD a k tomu uvolněného zastupitele.

Jihomoravský kraj

Na spolupráci se dohodli zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu. Strany mají 37 mandátů mezi 65 krajskými zastupiteli. Hejtmanem bude lidovecký lídr Jan Grolich. Koalice vystřídá ve vedení kraje hnutí ANO, ČSSD, Starosty pro jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno.

Grolich uvedl, že kraj je v současné době v atypické situaci. „Jedna věc je obsah koaliční smlouvy a kam chceme směřovat za čtyři roky, ale druhá věc je, že přebíráme kraj v nejhorší možné situaci kvůli COVID-19 a musíme se na to připravit,“ řekl. Podle něj ho už dosluhující vedení kraje přizvalo do krizového štábu. „Bez ohledu na koalice je ve všech krajích úkolem číslo jedna zvládnout tuto situaci,“ dodal k pandemii Grolich.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji by měla vládnout koalice Pirátů se STAN, ODS a Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc). Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. Shodli se na tom zástupci všech tří subjektů, kteří podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá tato koalice většinu 32 hlasů. Vítězné hnutí ANO zůstane společně s SPD v opozici.

Karlovarský kraj

Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení většiny bude snažit na jedné straně ANO s ODS a KDU-ČSL a na straně druhé trojblok STAN, Piráti a část Volby pro kraj. O vytvoření široké dohody se v pátek pokusily hnutí Místní a SNK1 – Starostové našeho kraje.

„To, co jsme nabízeli a v čem jsme my jako starostové viděli jakési řešení patové situace, neakceptovali ostatní. Musíme to respektovat. Já si myslím, že je to škoda. Zazněla řada argumentů, proč by to fungovat nemělo, ale my starostové, zvyklí pracovat pragmaticky na městech, si myslíme, že by to naopak fungovat mohlo,“ řekl po jednání lídr kandidátky hnutí Místní Patrik Pizinger.

Plzeňský kraj

Ani v Plzeňském kraji zatím není jasno. Další jednání STAN, Pirátů, ODS a TOP 09 o koalici se posouvají na příští týden. Strany měly jednat v pátek, ale vyjednavač za TOP 09 se nakazil koronavirem. Ve hře jsou i změny ve složení vyjednávacích týmů. Jasněji o dalším vyjednávání by mělo být v pondělí.

V Plzeňském kraji je zatím nejpravděpodobnější, že povolební koalici vytvoří uskupení STAN, Piráti s ODS a TOP 09. S hnutím ANO už žádné uskupení jednat nechce. Koalice čtyř stran by měla ve 45členném zastupitelstvu 25 křesel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama