reklama

Zeman předpokládá, že vládu sestavuji já, řekl Fiala. Doufá, že bude do Vánoc

Prezident předpokládá, že vládu sestavuji já, řekl kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) po sobotní videokonferenci s Milošem Zemanem. Lídr koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) vyjádřil naději, že nová vláda bude jmenovaná do Vánoc. S hlavou státu se domluvili, že po pondělní ustavující schůzi Sněmovny prezident přijme demisi vlády ANO a ČSSD a pak se znovu setkají. Na další schůzce Fiala Zemanovi představí jména budoucích ministrů, o kterých v sobotu nemluvili.

reklama

„Pověření nemá oporu v ústavě, takže bych to formuloval tak, že prezident si je vědom toho, jak dopadly volby, a předpokládá, že vládu sestavuji já. V tomto duchu se celý rozhovor rozvíjel,“ řekl na tiskové konferenci po jednání se Zemanem Fiala.

Prezident budoucímu šéfovi kabinetu prý nekladl žádné podmínky. „Domluvili jsme se, že se budeme pravidelně setkávat a bavit se o politických tématech, tato dohoda padla,“ zdůraznil Fiala. To potvrdil na Twitteru i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky a předseda ODS se dohodli na budoucí spolupráci. S tím, že oba uvítali nabídku na pravidelné schůzky a pravidelná jednání,“ napsal na sociální sítě.

Na videokonferenci se Fiala s prezidentem dohodli, že Zeman po ustavující schůzi Sněmovny, která má být v pondělí 8. listopadu, přijme demisi vlády Andreje Babiše (ANO). Pak se setkají znovu.

Snad bude nová vláda do Vánoc

Na další schůzce by měl lídr koalice Spolu a budoucí předseda vlády odprezentovat hlavě státu seznam kandidátů do nového kabinetu. Jména budoucích ministrů v sobotu neprobírali. Fiala ale doufá, že nová vláda bude sestavená do Vánoc.

„Velmi bych si přál, abych mohl navštívit prezidenta osobně. Jakmile to situace dovolí, mělo by k tomu dojít. Nejdřív by se s ním ale měl setkat současný premiér Babiš, pak bych já představil kandidáty na budoucí členy vlády,“ uvedl. Zeman se podle Fialy bude chtít minimálně s některými kandidáty na budoucí ministry setkat.

Předseda ODS navíc doufá, že k jeho další schůzce s prezidentem dojde, i kdyby byl Zeman stále hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Jmenování na Hradě by se podle Fialy mělo uskutečnit v řádu týdnů.

Lídr Spolu také řekl, že se prezidenta ptal na jeho zdravotní stav. „Ptal jsem se na zdravotní stav. Řekl, že se cítí podstatně lépe,“ popsal na tiskové konferenci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa
360°

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama