reklama

Zeman bude nové ministry kádrovat. Musí získat jeho respekt, míní politolog

V sobotu by se prezident Miloš Zeman měl spojit prostřednictvím videohovoru s budoucím premiérem Petrem Fialou (ODS). „Bude to mít s prezidentem těžké, jsou jinak založení. Zeman ale bude muset akceptovat, že se Fialovi daří dát dohromady vládu většiny,“ uvedl politolog Lukáš Jelínek v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj ovšem prezident může zkomplikovat jmenování jednotlivých ministrů.

reklama

Lídr ODS má ale i několik „es v rukávu“. „Fiala je konsensuální a nechodí do konfliktu. Velmi takticky si počínal i v minulosti, kdy na setkání bral i Pavla Blažka, o kterém se mluví jako o ministrovi spravedlnosti. Se Zemanem má totiž dobré vztahy,“ vysvětlil politolog. Blažek by tak mohl být jeho „umetačem cestičky“.

Ačkoliv jednání nabírají na rychlosti, především díky zlepšení zdravotního stavu prezidenta, nová vláda se k moci hned tak dostat nemusí. „Pokud Zeman bude zpátky v dobré kondici, umím si představit, že bude chtít hovořit s lídry všech stran, což už avizoval. Nezapomeňme také na zvyk, který Zeman zdědil od Klause, a to kádrování ministrů, aby zhodnotil, nakolik jsou kompetentní,“ poukázal Jelínek.

Lipavský si může získat respekt

Podle kancléře Vratislava Mynáře bude chtít prezident mluvit s lídry stran, které se dostaly do Sněmovny, a to „sestupně“ podle jejich volebního výsledku. „Může dojít k problémům, zvlášť u resortů, které jsou pro Zemana důležité,“ dodal Jelínek. Složitější jednání mohlo čekat adepty na ministra zahraničních věcí nebo vnitra.

Zvlášť kandidát na ministra zahraničí, Pirát Jan Lipavský, je vnímán jako kritik Moskvy nebo Pekingu.  „Může se stát, že to bude mít nejtěžší. Situace je ale jiná, než když měl Zeman za spojence Babiše. Mohl si dovolit víc než k Fialovi,“ uvedl politolog.

Záleží proto, jak takticky k Zemanovi jednotliví kandidáti přistoupí. „Politici, kteří Miloše Zemana předtím dobře neznali, zjistili, že když se nebojí probírat věci do hloubky a napřímo, mohou si získat jeho respekt,“ dodal Jelínek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Koho se bude týkat povinné očkování a jaké sankce hrozí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Koho se bude týkat povinné očkování a jaké sankce hrozí?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Do konce týdne má být jasno ohledně povinného očkování proti covidu u vybraných skupin. Existují ale obavy, že někteří i přesto vakcínu odmítnou, a zaměstnavatelé tak přijdou o své lidi. Koho se povinné očkování bude týkat a co jim hrozí v případě, že vakcinaci odmítnou? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama