Zeman bude nové ministry kádrovat. Musí získat jeho respekt, míní politolog

V sobotu by se prezident Miloš Zeman měl spojit prostřednictvím videohovoru s budoucím premiérem Petrem Fialou (ODS). „Bude to mít s prezidentem těžké, jsou jinak založení. Zeman ale bude muset akceptovat, že se Fialovi daří dát dohromady vládu většiny,“ uvedl politolog Lukáš Jelínek v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj ovšem prezident může zkomplikovat jmenování jednotlivých ministrů.

Lídr ODS má ale i několik „es v rukávu“. „Fiala je konsensuální a nechodí do konfliktu. Velmi takticky si počínal i v minulosti, kdy na setkání bral i Pavla Blažka, o kterém se mluví jako o ministrovi spravedlnosti. Se Zemanem má totiž dobré vztahy,“ vysvětlil politolog. Blažek by tak mohl být jeho „umetačem cestičky“.

Ačkoliv jednání nabírají na rychlosti, především díky zlepšení zdravotního stavu prezidenta, nová vláda se k moci hned tak dostat nemusí. „Pokud Zeman bude zpátky v dobré kondici, umím si představit, že bude chtít hovořit s lídry všech stran, což už avizoval. Nezapomeňme také na zvyk, který Zeman zdědil od Klause, a to kádrování ministrů, aby zhodnotil, nakolik jsou kompetentní,“ poukázal Jelínek.

Lipavský si může získat respekt

Podle kancléře Vratislava Mynáře bude chtít prezident mluvit s lídry stran, které se dostaly do Sněmovny, a to „sestupně“ podle jejich volebního výsledku. „Může dojít k problémům, zvlášť u resortů, které jsou pro Zemana důležité,“ dodal Jelínek. Složitější jednání mohlo čekat adepty na ministra zahraničních věcí nebo vnitra.

Zvlášť kandidát na ministra zahraničí, Pirát Jan Lipavský, je vnímán jako kritik Moskvy nebo Pekingu.  „Může se stát, že to bude mít nejtěžší. Situace je ale jiná, než když měl Zeman za spojence Babiše. Mohl si dovolit víc než k Fialovi,“ uvedl politolog.

Záleží proto, jak takticky k Zemanovi jednotliví kandidáti přistoupí. „Politici, kteří Miloše Zemana předtím dobře neznali, zjistili, že když se nebojí probírat věci do hloubky a napřímo, mohou si získat jeho respekt,“ dodal Jelínek.

Tagy: