Podoba budoucí vlády Petra Fialy je už téměř jasná. Zbývá definitivně vyřešit obsazení posledních pěti resortů. Podle informací CNN Prima NEWS se na zbývající křesla hledají především ženy. Jedno z nich má být pro poslankyni Helenu Langšádlovou z TOP 09, která získá nově vytvořený post ministryně pro vědu a výzkum. Další ženou, která by ve vládě mohla usednout, je lidovecká senátorka Anna Hubáčková (nestranička za KDU-ČSL). Dostala by na starost resort životního prostředí. Celé složení vlády najdete v tabulce na konci článku.
„Dostaneme zdravotnictví a vědu a výzkum. Takže za nás Válek a Langšádlová,“ potvrdil CNN Prima NEWS zdroj blízký TOP 09. Stejně mluvil i další zdroj, který si rovněž nepřál být jmenován. „Důvodem je, že byl v nominacích nedostatek žen, proto byly strany vyzvány, ať nabídnou ženu,“ uvedl.
Helena Langšádlová by tak měla usednout na jeden ze tří nově vytvořených postů a stát se ministryní pro vědu a výzkum. TOP 09 tak ve vládě obsadí dva posty. Nízký počet ministrů je vykompenzován faktem, že bude mít předsedkyni Poslanecké sněmovny, kterou se stane šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.
Je to debakl, zní z TOP 09
Sama Langšádlová svou nominaci pro CNN Prima NEWS neodmítla, ale ani nepotvrdila. „Nezlobte se, já se k tomu vyjadřovat nebudu. Odpusťte mi. Až by to bylo aktuální, určitě bych to okomentovala,“ řekla středočeská poslankyně, které se v minulosti ve Sněmovně angažovala především v jejím evropského výboru.
Pekarová míří do křesla šéfky Poslanecké sněmovny. ANO má získat dva místopředsedy
Poslaneckou sněmovnu by měla v dalších čtyřech letech vést Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. V úterý to prohlásil šéf ODS a zároveň lídr koalice Spolu Petr Fiala. Vzhledem k většině 108 z 200 hlasů, které mají koalice SPOLU a PirSTAN v dolní parlamentní komoře, je zvolení Pekarové prakticky jisté.
Část TOP 09 je s obsazením vlády nespokojená a v zákulisí dokonce padají slova jako „debakl“. Nejde ani tak o jména, jako o to, které posty strana získala. Na druhou stranu má údajně předjednané dobré zastoupení v poslaneckých výborech.
Deziluze panuje i nad tím, že strana dostala resort zdravotnictví. Politici si totiž moc dobře uvědomují, že se jedná o velmi nepopulární post, který v současné koronavirové krizi těžko může přinést nějaké plusové body. Navíc to vypadá, že první, co nový ministr Vlastimil Válek ve své funkci ohlásí, bude lockdown, čímž si rozhodně sympatie občanů nezíská.
O životní prostředí boj u lidovců
Další ženou, která by ve vládě Petra Fialy mohla usednout, je lidovecká senátorka Anna Hubáčková. Na starost by dostala na první pohled sice méně významný, ale s ohledem na změnu nálad ve společnosti i na trhu s energiemi a nutnost řešení Green Dealu velmi důležitý resort životního prostředí.
„Pan předseda (Marian Jurečka, pozn. red.) se mě několikrát dotázal a vždy jsem říkala, že si myslím, že to má obsadit straník, ale zodpovědnosti se určitě nevyhýbám. Z oblasti životního prostředí mám zkušenosti, ale neupřednostňuji se. Myslím, že vedení bude rozhodovat zítra. Nominaci se trochu divím i proto, že nejsem členkou strany,“ řekla Hubáčková ve čtvrtek CNN Prima NEWS. Do horní komory se dostala v roce 2016 na Hodonínsku jako nestranička právě za lidovce.
Koaliční program nové vlády: Zrušení EET, reforma důchodů, ale o covidu ani slovo
Budoucí vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09, KUD-ČSL) a Piráti a STAN se shodli na koaličním programu, který předchází oficiálnímu programovému prohlášení. O pandemii koronaviru tam ale není ani slovo. Podle dokumentu, který má CNN Prima NEWS k dispozici, se například v oblasti zdravotnictví chce nová vláda soustředit na prevenci nemocí. Co se týká školství, definuje například výši platů učitelů, v sociální oblasti načrtla důchodovou reformu. Co dalšího se budou snažit jednotlivá ministerstva prosadit a zlepšit?
Zda ve vedení resortu ale skutečně usedne ona, definitivně jisté ještě není. Velkou podporu uvnitř strany má totiž místopředseda KDU-ČSL a brněnský náměstek Petr Hladík.
„Nyní je pro mě důležité dostat do programového prohlášení body, které zlepší ochranu vody a půdy, podpoří snižování energií a zlepší život lidem v České republice. Až přijdou na řadu personální otázky, tak se rozhodnu,“ řekl před časem v rozhovoru pro web Brňan.cz. Právě Hladík se na tvorbě programové prohlášení za oblast životního prostředí velmi angažoval.
Lidovci by koaliční program i koaliční smlouvu měli schvalovat v pátek. Už ve čtvrtek ji podpořilo jak vedení Starostů a nezávislých, tak ODS. Na řadě jsou ještě TOP 09 a Piráti.
Dalšími ženami ve Fialově vládě už téměř s jistotou budou poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová z ODS, která usedne na resort obrany, a 1. místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková. Ta by měla dostat na starost ministerstvo práce a sociálních věcí po Janě Maláčové.
Kultura pro ODS, EU pro STAN
Z celkem pěti postů, jejichž obsazení zbývá vyřešit, se zdá být jasno i o resortu kultury, kam by měl zamířit poslanec ODS Martin Baxa. Na post ministra pro evropské záležitosti, který připadne STAN, by měl usednout ve vrcholové politice méně známý starosta obce Dolní Studénky na Šumpersku a od roku 2020 také radní Olomouckého kraje Radim Sršeň.
Poslední post, kde ještě není zcela jasno, je nově vytvořené křeslo ministra pro legislativu. Tím by měl být podle informací CNN Prima NEWS pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Často se hovoří i o poslanci Pirátů Jakubu Michálkovi, který se legislativě dlouhodobě věnuje. Ten ale zřejmě zůstane ve Sněmovně a bude koordinovat kroky Pirátů v poslaneckém klubu, jako tomu bylo dosud.
Složení vlády Petra Fialy podle CNN Prima NEWS
ODS
- Premiér – Petr Fiala
- Ministerstvo financí – Zbyněk Stanjura
- Ministerstvo obrany – Jana Černochová
- Ministerstvo dopravy – Martin Kupka
- Ministerstvo spravedlnosti – Pavel Blažek
- Ministerstvo kultury – Martin Baxa
Lidovci
- Ministerstvo zemědělství – Marian Jurečka
- Ministerstvo životního prostředí – Petr Hladík / Anna Hubáčková
- Ministerstvo práce a sociálních věcí – Šárka Jelínková
TOP 09
- Ministerstvo zdravotnictví – Vlastimil Válek
- Ministr pro vědu a výzkum – Helena Langšádlová
STAN
- Ministerstvo vnitra – Vít Rakušan
- Ministerstvo průmyslu a obchodu – Věslav Michalik
- Ministerstvo školství – Petr Gazdík
- Ministr pro evropské záležitosti – Radim Sršeň
Piráti
- Ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci – Ivan Bartoš
- Ministerstvo zahraničí – Jan Lipavský
- Ministr pro legislativu (předseda legislativní rady vlády) – Lukáš Wagenknecht