reklama

Chorvatské zemětřesení pocítili na jihu Čech i v Praze. Třásl se nábytek, tvrdí lidé

Už druhý den po sobě zasáhlo Chorvatsko zemětřesení. Bylo ještě silnější než v pondělí. Otřesy udeřily 20 minut po poledni a měly sílu 6,3 stupně. Otřesy ale pocítili i obyvatelé Česka. V Praze dokonce zasahovali hasiči. Vyrazili k budově v Řepích, odkud lidé volali s tím, že pocítili chvění budovy.

reklama

Popolední otřesy pocítil každý trochu jinak. Většina lidí se ale shodla na tom, že v prvních chvílích mysleli, že se jím točí hlava. Až po pár minutách si začali všímat třesoucího se nábytku. Cinkalo nádobí, vánoční ozdoby, houpaly se lustry. Otřesy převážně zaznamenali lidé ve vyšších patrech panelových domů.

„Nejprve jsem seděla na gauči a měla jsem pocit, že se se mnou hýbe gauč. Vzhledem k tomu, že mám kolísavý tlak, tak jsem předpokládala, že se něco děje se mnou. Pak jsem si ale všimla akvárka, kde se trochu houpala voda. Trvalo to asi pět minut,“ popsala obyvatelka Českých Budějovic.

„Přišel jsem domů kolem 12. hodiny. Měl jsem pocit, že se mi točí hlava, ale poté jsem si všiml, že se hýbe lustr,“ popsal další obyvatel Budějovic.

Otřesy pocítily desítky lidí v Česku

„Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR,“ uvedli v úterý na Twitteru pražští hasiči.

„Dostali jsme už zprávy až z České Lípy, Plzně i Karlových Varů. V tuto chvíli se k nám dovolalo mnoho desítek lidí. Často jsou to obyvatelé vyšších pater panelových domů,“ řekl seismolog Aleš Špaček.

Podle něj se jedná o záležitost, která není úplně běžná. „Stává se to, řekněme tak jednou za deset let. Čili není to nic mimořádného, není to v každém případě nic nebezpečného,“ zdůraznil. Podle něj nebyli ohroženi lidé ani statika budov v Česku. Svědci hlásili, že pocítili například chvění domů.

Tagy:

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

reklama

Domácí zpravodajství

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama