reklama

Chorvatské zemětřesení pocítili na jihu Čech i v Praze. Třásl se nábytek, tvrdí lidé

Už druhý den po sobě zasáhlo Chorvatsko zemětřesení. Bylo ještě silnější než v pondělí. Otřesy udeřily 20 minut po poledni a měly sílu 6,3 stupně. Otřesy ale pocítili i obyvatelé Česka. V Praze dokonce zasahovali hasiči. Vyrazili k budově v Řepích, odkud lidé volali s tím, že pocítili chvění budovy.

reklama

Popolední otřesy pocítil každý trochu jinak. Většina lidí se ale shodla na tom, že v prvních chvílích mysleli, že se jím točí hlava. Až po pár minutách si začali všímat třesoucího se nábytku. Cinkalo nádobí, vánoční ozdoby, houpaly se lustry. Otřesy převážně zaznamenali lidé ve vyšších patrech panelových domů.

„Nejprve jsem seděla na gauči a měla jsem pocit, že se se mnou hýbe gauč. Vzhledem k tomu, že mám kolísavý tlak, tak jsem předpokládala, že se něco děje se mnou. Pak jsem si ale všimla akvárka, kde se trochu houpala voda. Trvalo to asi pět minut,“ popsala obyvatelka Českých Budějovic.

„Přišel jsem domů kolem 12. hodiny. Měl jsem pocit, že se mi točí hlava, ale poté jsem si všiml, že se hýbe lustr,“ popsal další obyvatel Budějovic.

Otřesy pocítily desítky lidí v Česku

„Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR,“ uvedli v úterý na Twitteru pražští hasiči.

„Dostali jsme už zprávy až z České Lípy, Plzně i Karlových Varů. V tuto chvíli se k nám dovolalo mnoho desítek lidí. Často jsou to obyvatelé vyšších pater panelových domů,“ řekl seismolog Aleš Špaček.

Podle něj se jedná o záležitost, která není úplně běžná. „Stává se to, řekněme tak jednou za deset let. Čili není to nic mimořádného, není to v každém případě nic nebezpečného,“ zdůraznil. Podle něj nebyli ohroženi lidé ani statika budov v Česku. Svědci hlásili, že pocítili například chvění domů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama