reklama

Zemřel Carlos Reutemann, muž, který měl být mistrem F1 i prezidentem Argentiny

Je dobojováno. Účastník 144 velkých cen formule 1 a posléze úspěšný politik Carlos Reutemann ve středu zemřel. Po měsíční hospitalizaci podlehl komplikacím spojeným s déletrvajícími potížemi se zažívacím ústrojím. Jednomu z titánů nejslavnější éry formule 1 bylo 79 let.

reklama

Pro svoji náladovost a nekompromisní chování na trati i mimo ni nepatřil Reutemann mezi velké oblíbence týmových kolegů včetně mistrů světa Nikiho Laudy nebo Alana Jonese, kteří se s modrookým Argentincem vyloženě nesnášeli. Škoda, nebýt komplikovaných vztahů, možná by „El Lole“ Reutemann dobyl více než 12 vítězství a 45 míst na stupních vítězů.

Ztacený titul a úspěchy v politice

Současně byl ale široce respektován pro své vynikající řidičské umění – když měl Reutemann den, byl podle mnohých neporazitelný. Jindy zase ale jakoby byl duchem nepřítomen – snad už se viděl v politických kuloárech, kam zamířil krátce po skončení závodnické kariéry.

Reutemann závodil ve formuli 1 v letech 1972 až 1982. Během kariéry vystřídal týmy Brabham, Ferrari, Lotus a Williams. V roce 1981 skončil v šampionátu druhý o bod za Brazilcem Nelsonem Piquetem.

Za volantem vždy doma

Po sportovní kariéře se dal na politiku. Dvakrát byl zvolen guvernérem provincie Santa Fe a od roku 2003 byl senátorem. Dostal i nabídku kandidovat na prezidenta, ale odmítl ji. Kdykoliv se ale naskytla možnost svézt se závodním autem, Reutemann promptně odhodil sako a jal se přítomným demonstrovat, že ze svého umění vůbec nic nezapomněl.

Jako třeba při Velké ceně Argentiny 1995, kdy dostal možnost okusit soudobé závodní Ferrari. Reutemannovi tehdy bylo už 53 let a šlo jen o demonstrativní jízdu, nic víc. Jenže jeho nejlepší kolo bylo ve skutečnosti jedenáctým nejlepším toho dne mezi aktivními jezdci F1 – a Ferrari v té době navíc nebylo úplně na výši. „Úžasné, že?“ zamumlal dávný konkurent John Watson. „Stejný styl, stejné načasování, stejná razance. Pořád to tam všechno je.“

„Dejte mu trochu času a kvalifikoval by se do top 10, žádný problém,“ řekl tehdy Bernie Ecclestone.

Vleklé potíže se zdravím

V posledních letech bohužel Reutemanna často trápily zdravotní potíže a v roce 2017 mu byl odoperován zhoubný nádor v játrech. Zhruba před měsícem byl opětovně hospitalizován v Rosáriu s krvácením do dutiny břišní a selhávajícími ledvinami. Po přechodném zlepšení se jeho stav v posledních dnech opět zhoršil a ve středu senátor za Santa Fe a legendární fenomén F1 vydechl naposledy.

„Odešel klidně a důstojně. Až do konce bojoval jako šampion,“ uvedla Reutemannova dcera na Twitteru.

Tagy:
Argentina Bernie Ecclestone formule 1 Carlos Reutemann zemřel

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama