reklama

„Lole“ Reutemann je v nemocnici. Nemilovaný exkolega Nikiho Laudy je v kritickém stavu

Carlos Reutemann nebyl zrovna prototypem hvězdy formule 1. Ještě méně by jím byl dnes než mezi lety 1972–⁠82, kdy bojoval ve velkých cenách. Věčně zachmuřený, intrikující ve jménu úspěchu a politicky aktivní Argentinec jakoby mezi drsné bonvivány a playboye královny motortistického sportu vůbec nepatřil. V pátek byl devětasedmdesátiletý „Lole“ převezen na jednotku intenzivní péče s krvácením do dutiny břišní.

reklama

„Mít Reutemanna za týmového kolegu není únosné. Ani vteřinu. Od první minuty jsme si neměli co říct.“ prohlásil v roce 1977 slavný Rakušan Niki Lauda, který zázračně vstal z mrtvých po ohnivé nehodě uplynulé sezóny a po vyzrálých výkonech znovu dobyl mistrovský titul.

V pravý čas na nepravém místě

Lauda narážel na skutečnost, že Argentince Reutemanna angažoval Enzo Ferrari v době, kdy to vypadalo, že se rakouský jezdec ze svých zranění nevzpamatuje, nebo ne tak, aby mohl znovu plnohodnotně zastávat post Ferrariho jedničky. Reutemann strádající s nespolehlivými vozy Brabham samozřejmě nabídku z Maranella nadšeně přijal, jenže se trochu přepočítal – nezdolný Lauda už za šest neděl od pověstné nehody na Nüburgringu seděl v kokpitu rudého Ferrari 312 T2 se startovním číslem 1 a po závodě v Monze se milý Argentinec řečený též „Lole“ musel pakovat do role pouhého testovacího jezdce.

I přes úvodní úspěchy Lauda Reutemanna v roce 1977 z různých důvodů předčil a stal se podruhé mistrem světa, zatímco Lole skončil jen čtvrtý. Po Laudově odchodu šel Carlos do sezony 1978 jako Ferrariho primus. Měl ale dva problémy, které mu opět překážely na cestě k titulu: Nevyzrálé obutí Michelin a revoluční vozy Lotus 79 v rukou Andrettiho a Petersona. S novým týmovým kolegou Villeneuvem si ale pro změnu rozuměl dobře. Narážeje na Kanaďanův malý vzrůst ho prý škádlíval slovy: „Tak co, pinďo, jak ti to jede?"

Podobně jako v roce 1975 z toho bylo nicméně zase jen třetí místo a milý Carlos si znovu pakoval kufry a navnaděn genialitou Lotusů podepsal pro další sezónu u anglického týmu. Jenže chyba lávky – Lotusy byly v roce 1979 mizerné a slavil tým Ferrari, ze kterého Reutemann před sezónou odešel.

Jízdu Carlose Reutemanna z Nürbugringu 1975 si určitě pusťte hodně nahlas – takhle krásně už dnes formule 1 rozhodně nezní.

Poslední pokus o primát a zase válka. Na trati i skutečná.

V roce 1980 byla Carlosovi osmatřicet a moc dobře cítil, že šancí získat titul už moc nebude. Podařilo se mu sice získat místo u týmu Williams, který v té době F1 dominoval, po pár závodech ale zjistil, že celá organizace je postavena okolo Australana Alana Jonese, který se roku 1980 stal mistrem světa – Lole byl s jedním vítězstvím opět jen třetí.

S vědomím krátícího se času vyrazil do sezóny 1981 s pevným odhodláním stát se mistrem stůj co stůj. Už ve druhém závodě sezóny ignoroval týmovou signalizaci, když před sebe nepustil týmovou jedničku Jonese a v Brazílii zvítězil. Od toho momentu musel bojovat nejen se soupeři, ale i s vlastní stájí. Přese všechna protivenství ještě před posledním závodem v Las Vegas vedl pořadí šampionátu. Podařilo se mu ještě získat pole position, ale v závodě, který vyhrál vždy břitký nepřítel Jones („měl jsem takovou radost, že jsem si cvrnklul to trenek“), dojel kvůli problémům s řazením až osmý daleko za sokem Piquetem, který jej v duelu o titul nakonec o bod předstihl.

Carlos s Williamsem ještě odstartoval do sezóny 1982, ale druhé místo ve druhém závodě v Brazílii bylo po 146 absolvovaných velkých cenách a dvanácti vítězstvích jeho posledním zápisem do statistik formule 1. Patrick Head z Williamsu tvrdil, že Reutemann zkrátka už ztratil motivaci, pravý důvod byl ale nejspíš závažnější: Na začátku dubna 1982 vypukla mezi Argentinou a Velkou Británii válka o Falklandy a spojení politicky angažovaného Argentince a britského týmu rázem znamenalo příliš třaskavou kombinaci.

Politik Reutemann

Přilbu na hřebík tehdy ale ještě Reutemann tak docela neodložil. Že stále umí, ukázal Carlos v letech 1983 a 1985, kdy skončil absolutně třetí v pořadí argentinské rallye, která byla součástí mistrovství světa v automobilových soutěžích. Ještě v roce 1995 u příležitosti znovukonání VC Argentiny objel několik kol v tehdejším Ferrari 412. Původně mělo jít o exhibiční jízdu, Reutemann za to ale vzal tak, že by se s výsledným časem vešel do první desítky startovního roštu.

To už ale naplno běžela jeho politická kariéra, během níž se dvakrát stal guvernérem rodného argentinského státu Santa Fé a v roce 2002 byl dokonce favoritem na post argentinského prezidenta. Nakonec se ale stal senátorem a je jím do dnešních dnů.

V posledních letech bohužel Reutemanna často trápí zdravotní potíže a v roce 2017 mu byl odoperován zhoubný nádor na játrech. Také současné vážné onemocnění má původ v dutině břišní a lékaři z nemocnice v argentinském Rosáriu jsou v prognózách senátorova zdravotního stavu přinejlepším zdrženliví. Veřme, že  „Velký Carlos“ ještě neřekl poslední slovo. Nebýval sice zrovna nejoblíbenějším pilotem, rozhodně však nesmírně tvrdým, charizmatickým a velice rychlým závodníkem. Kéž by se dnes nějaký takový vyskytoval v poli jezdců F1.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser
Nový den

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

Polsko zuří kvůli milionovým sankcím za Turów. Čechům chybí dobrá vůle, říká premiér
Polsko

Polsko zuří kvůli milionovým sankcím za Turów. Čechům chybí dobrá vůle, říká premiér

Polský premiér Mateusz Morawiecki označil za naprosto špatné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Uvedl také, že Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala nevyváženost tohoto verdiktu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku
Vláda

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici

Slovenská vláda zažívá další otřesy. Tentokrát je způsobily obvinění elitních policistů, kteří vyšetřují citlivé kauzy, a avizované změny ve fungování justice či policie, o nichž informoval slovenský premiér Eduard Heger. Ten následně utvořil pracovní skupinu, která má změny připravit. Na ní se ovšem nehodlá podílet jeden z členů vládní koalice – hnutí Jsme rodina.

Ševčík: Mráz přichází z Bruselu. Hloupá zelená opatření EU zasáhnou nejchudší

Ekonom a kandidát uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci Miroslav Ševčík říká, že z Evropské unie vychází hloupá opatření protlačována Zelenými z Německa. Opatření týkající se energií podle něj zasáhnou nejchudší, ale i střední třídu. Ševčík to prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Spolupředsedkyně českých Zelených Magdalena Davis mu oponovala a zkritizovala jej, že si váží více svého života než životů našich dětí.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Za záchranu dětí obětovala matka život. Po ztroskotání kojila potomky, sama pila moč

Obrovské štěstí v neštěstí měly dvě malé děti z Venezuely. Loď, na které se plavily s rodinou totiž, ztroskotala. Po čtyřech dnech v záchranném člunu je objevili záchranáři živé. Přežily díky neskutečné obětavosti své matky, která svůj život vyměnila za ten jejich. Děti tak jsou spolu se svoji chůvou pravděpodobně jedinými přeživšími nehody, informuje web The Independent.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Aktualizováno

Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka v úterý vypovídala před pardubickým soudem, několikrát se neubránila slzám. Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald už dřív řekl, že podle interního šetření případu nenastalo pochybení v léčebném postupu.

Rusko může za smrt Litviněnka, rozhodl soud. Kritik Putina zemřel na otravu poloniem

Aktualizováno

Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006, rozhodl v úterý Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem polonia 210. Moskva považuje závěry soudu za neopodstatněné, informovala vzápětí ruská tisková agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského prezidenta.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Zákazník neměl roušku, tak nedostal pivo. Rozzuřený vytáhl revolver a prodavače zastřelil

Muž odmítající nosit roušku zastřelil pokladníka čerpací stanice v západoněmeckém městě Idar-Oberstein. O víkendovém incidentu v pondělí podle agentury DPA informoval příslušný státní zástupce. Muž se údajně rozčílil, že mu pokladník nechtěl prodat pivo, protože neměl chráněné dýchací cesty, jak v Německu nařizují protiepidemické předpisy.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama