Zemřel první Havlův bodyguard. Český samuraj František Kollman cvičil i izraelské agenty

Ve věku 76 let zemřel František Kollman, první bodyguard exprezidenta Václava Havla. Mistrovi bojových umění často přezdívali Český samuraj, techniku tichého zabíjení učil i izraelskou tajnou službu. Smutnou zprávu oznámila na sociální síti jeho dcera Kristýna.

František Kollman zemřel ve středu večer, jak informovala na svém profilu jeho dcera Kristýna Kollmanová. „Dnes kolem deváté hodiny večerní odešel náš táta do nejvíc bohémského nebe. Dávám tak vědět všem, kteří jste ho znali. Mám tě ráda, tati,“ napsala truchlící dcera na Facebooku.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vypadal jeden z posledních koncertů Vaša Patejdla? Byl plný emocí, mráz běhal po zádech

Na prvního tělesného strážce zesnulého prezidenta Václava Havla zavzpomínal na sociálních sítích také svaz Českého juda. „Dne 30. 8. zemřel nositel 6. danu v judu a 9. v jiu-jitsu František Kollman. Mistr Československa z roku 1963 a mistr světa v jiu-jitsu (1965) se podílel i na ochraně prezidenta Václava Havla v porevolučním období. V osobním životě byl také malířem. Jeho život zaznamenalo několik dokumentů. V roce 2015 vyšla jeho kniha s názvem Život je boj. Český svaz juda vyjadřuje upřímnou soustrast pozůstalým a všem, kteří Františka znali. Čest jeho památce,“ uvedl svaz na svých stránkách.

Včera, 30. 8., zemřel nositel 6. DANu v judu a 9. v jiu-jitsu František Kollman. Mistr Československa z roku 1963 a...

Posted by České judo on Thursday, August 31, 2023

Kdo se v listopadu 1989 pohyboval v samém centru sametové revoluce, musel si Františka Kollmana všimnout. Svalnatý muž se samurajským mečem dělal ochranku v Občanském fóru, později byl bodyguardem prezidenta. Jako jeden z mála Evropanů byl nositelem devátého danu v jiu-jitsu.

Respektovaný mistr bojového umění toho zvládl za svůj život opravdu hodně. V judu získal několikrát titul mistra republiky, s lehkostí skákal a odrážel se od stěn. Ještě v pětapadesáti udělal provaz. Svého času učil kresbu i techniku tichého zabíjení; hodiny jiu-jitsu si u něj objednávali zástupci izraelských, korejských nebo kubánských speciálních sil.

Kollman s sebou všude nosil samurajský meč – katanu. Ten doslat v Japonsku, kde ho dokonce pasovali na samuraje. „Musíte se podle toho chovat: Dodržovat zásady slušnosti, solidarity. Nekrást, nelhat. Umět druhému říct do očí i blbou věc, nebo radši mlčet. Do souboje chodit vždy čelně,“ vyprávěl tehdy pro CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smuteční loučení s Patejdlem. Na poslední cestě ho provázel mohutný potlesk, mluvil i Ráž

Tagy:
smrt samuraj Václav Havel úmrtí Sametová revoluce František Kollman bodyguard