Zemřel vynálezce barefoot bot, které nosil i princ Harry. „Syn hor“ se zřítil ze srázu v Alpách

Po pádu v Alpách zahynul vynálezce barefoot bot, italský horolezec Robert Fliri. Jeho pětiprstou obuv napodobující chůzi naboso si oblíbili slavní sportovci i britský princ Harry, časopis Time ji v roce 2007 označil za jeden z nejlepších vynálezů své doby. Flirimu bylo pouhých 48 let.

Robert Fliri sám sebe považoval za „syna hor“, v přírodě mu vždycky podle jeho slov bylo nejlíp. Teď se mu ale právě milované prostředí stalo osudným – při sestupu z Punta d'Oberettes ve Val di Mazia ztratil rovnováhu a zřítil se z výšky 300 metrů.

ČTĚTE TAKÉ: Tragédie na Karlovarsku. Osmnáctiletý řidič nepřežil náraz do stromu, zanechal dopis

Nadšenému sportovci, který proslul jako vynálezce bot FiveFingers, nebylo před zraky jeho dvou přátel pomoci. Přestože se záchranářům povedlo v odlehlé části jihotyrolských Alp lokalizovat jeho tělo a Fliriho následně dopravil vrtulník do nemocnice v Malles, nakonec svým zraněním podlehl.

Zahynul ve věku 48 let.

Příběh muže, který se kdysi dávno živil jako dřevorubec, přitom dlouho připomínal pohádku.

Už jako mladý miloval chůzi naboso. A miloval i hory. Ještě jako studenta designérské školy ho tedy napadlo, že by se obě jeho vášně daly spojit. Tak vznikly boty FiveFingers, barefoot obuv, ve které se dají běhat maratóny i šplhat po horských velikánech.

Boty si kupovaly celebrity, ocenil je slavný časopis

Na svém nápadu pracoval od roku 1999, o sedm let později jej uvedl na trh. Postupně navázal spolupráci s firmou Vibram, která teď jeho boty prodává v přepočtu až za 3 800 korun.

Fliriho značka se prosadila i v USA. Velmi v tomto ohledu pomohlo, když jeho boty časopis Time roku 2007 označil za jeden z nejlepších vynálezů své doby. Zhruba tehdy značku navíc začali používat slavní sportovci, oblíbili si ji například maratonci. Vedle nich si ji při nákupech v Kalifornii pořídil i britský princ Harry.

Nezvyklou obuv doporučovali i někteří lékaři. S její pomocí se údajně předchází mnohým zdravotním problémům včetně podvrtnutých kotníků a bolavých kolen. Výrobci tvrdí, že barefoot boty se chovají jako druhá kůže a nutí uživatele dopadat na střed chodidla, nikoli na patu, což je pro nohu přirozenější.

MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Infekce z trusu hlodavců hrozí i v Česku. Co víme o hantaviru, který zabil manželku Hackmana?

Tagy: