Zemřela zpěvačka Hana Zagorová. Celý život bojovala s krutou nemocí

Zemřela Hana Zagorová

Hudební svět pláče. Ve věku 75 let zemřela zpěvačka Hana Zagorová, interpretka mnoha nesmrtelných hitů a manželka operního pěvce Štefana Margity. Informaci o jejím úmrtí potvrdil redakci CNN Prima NEWS zpěvaččin manažer Luboš Kříž. Jedna z nejznámějších českých populárních zpěvaček nazpívala téměř 900 písní a získala devětkrát Zlatého slavíka, a to v letech 1977 až 1985. Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS jako připomínku jedné z nejzářivějších hvězd české hudební scény.

Hana Zagorová vyrůstala na Ostravsku, její otec byl stavební inženýr, matka učitelka. Poprvé na sebe upozornila ve svých sedmnácti letech v ostravské soutěži Hledáme nové talenty, kde ji doprovázel Orchestr Gustava Broma.

Následně úspěšně vystudovala herectví na brněnské JAMU, ale už tehdy věděla, že chce být jen zpěvačkou. V roce 1968 vydala svůj první pěvecký singl a začala se objevovat na televizních obrazovkách.

Když jí bylo třiadvacet, rozhodla se odstěhovat do Prahy, kde začala natáčet s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. K popularitě jí velmi pomohl i soubor Sodoma–Gomora, v němž zpívala společně s Viktorem Sodomou a Jiřím Štědroněm. Hostovala také v Divadle Semafor v Suchého parodickém představení Kytice.

Na Jakeše se nezlobila, po revoluci chvíli „odpočívala“

V roce 1977 podepsala Antichartu, v červnu 1989 petici Několik vět, v níž hnutí Charta 77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. Byla jí zastavena činnost a až do pádu komunistického režimu nesměla veřejně vystupovat. Tehdejší generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Milouš Jakeš ji za její podpis ve svém nechvalně proslulém projevu v Červeném Hrádku veřejně sepsul.

„No tak řekněme, paní Zagorová – je to milá holka, všechno… Ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok,“ stěžoval si na ni soudruhům. Zagorová to ale brala s humorem a nic si z toho nedělala. „Jakešův projev byl úžasný. Přinesli mi ho tehdy kamarádi. Tehdy jsem se hořce smála, protože jsem nevěděla, co budu dělat. Ale žádnou zášť jsem vůči němu necítila. Vždyť o mně řekl, že jsem hodná holka, neřekl nic špatného,“ mávla nad tím rukou.

V sedmdesátých letech začala hostovat v koncertním programu Evy Pilarové, jejímž kapelníkem byl Karel Vágner. Zamilovali se do sebe a když se rozhodla osamostatnit a mít vlastní kapelu, Vágnera si vzala s sebou. To jí Pilarová nikdy neodpustila.

Vdala se za Harapese, pak za Margitu

Jako pěvecký kolega ji nejdříve doprovázel Michal Prokop, kterého vystřídal později Petr Rezek. Koncem sedmdesátých let koncertovala společně s italským zpěvákem Drupim. V osmdesátých letech vystupovala s Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem.

Po revoluci kariéru upozadila. Měla pocit, že co měla odzpívat, už odzpívala. Po čase jí ale hudba začala chybět a znovu se k ní vrátila. V posledních letech vystupovala s orchestrem Jiřího Dvořáka Boom!Band.

Jejím prvním manželem byl tanečník a baletní mistr Vlastimil Harapes. Brali se v roce 1986 a manželství vydrželo šest let. Druhým mužem byl slovenský operní pěvec Štefan Margita, za kterého se provdala 30. května 1992 a žila s ním šťastně až do smrti.

Hana Zagorová od mládí trpěla poruchou krvetvorby. Po celá léta musela pravidelně docházet na transfúzní oddělení. Kvůli tomu přišla o možnost mít děti, ačkoli po nich vždy toužila. Po prodělání nemoci COVID-19 se její zdravotní stav v poslední době obecně horšil.

Tagy: