Strůjci obrovského požáru Českého Švýcarska hrozí roky vězení. Policie navrhla obžalobu

Policisté navrhli obžalovat 36letého muže, který podle nich založil loňský požár v Českém Švýcarsku. Informovali o tom v pátek na sociální síti X. Šlo o nejrozsáhlejší lesní požár v historii České republiky. Muži obviněnému z trestných činů obecného ohrožení a poškození cizí věci hrozí až 15 let vězení.

Případ policisté objasnili na základě poznatků kolegů z Rumburku. Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní šest tisíc hasičů. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech.

ČTĚTE TAKÉ: Požár na Smíchovském nádraží v Praze. Proběhla evakuace, hasiči mají plameny pod kontrolou

Požár se loni v létě rozšířil na více než tisíc hektarů. Zásah v Českém Švýcarsku komplikovalo především obrovské sucho, vysoké teploty, silný vítr a nepřístupný terén. Práce zasahujících hasičů byla fyzicky velmi náročná, potýkali se s všudypřítomným kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů.

Stejný muž podle kriminalistů na Děčínsku letos v dubnu založil několik dalších požárů. Škody způsobené všemi požáry, jejichž založení policie přičítá obviněnému, byly podle dřívějšího vyjádření mluvčího krajské policie Kamila Marka prozatím vyčísleny na více než 270 milionů korun. Při loňském požáru v České Švýcarsku shořely tři domy v osadě Mezná, další oheň poničil. Těžká technika hasičů poškodila silnice a škody vznikly i v obci Hřensko.

Při dubnových požárech vyhořela rekreační chata v Krásné Lípě, požár poškodil rozhlednu Vlčí hora, škody vznikly na třech mysliveckých posedech a dvou krmelcích, a to v katastrálním území obcí Staré Křečany, Krásná Lípa a Doubice a v lesním porostu města Rumburk, dodal policejní mluvčí.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Další požár v Českém Švýcarsku měl způsobit Němec pod vlivem alkoholu. Spekuluje se o pyrotechnice

Tagy: