reklama

Evropu čekají zcela jiné zimy. Extrémní vánice budou úřadovat i v Česku

V nejbližších deseti letech se počasí v Evropě značně promění a Česká republika nebude výjimkou. Podle meteorologů za to může globální oteplování. Sněhové přeháňky budou v západní a střední Evropě méně obvyklé, ale když už začne sněžit, bude to pořádná vánice.

reklama

Podle vědců se do roku 2050 dají v Evropě očekávat extrémní výkyvy počasí. Intenzivní sněžení by mělo být silnější než doposud, bude však méně časté. Pravděpodobnost normálního sněžení se sníží až o 90 %.

Na změnu počasí v zimních měsících upozornil web servere-weather.eu. Podle meteorologů je na vině globální oteplování, které má dva protichůdné vlivy. Zvyšování vlhkosti vzduchu umožňuje intenzivní sníh, zatímco vysoké teploty snižují pravděpodobnost sněžení. Extrémní vánice se tak budou vyskytovat i v mírném podnebném pásmu.

Důvodem je globální oteplování

Dnes můžeme vidět extrémní vánice v Alpách, severním Norsku a ve Skandinávii. V průběhu následujících let bychom takové počasí mohli zaznamenávat také v celé západní a střední Evropě.

Extrémní počasí zaznamenávají meteorologové v posledních letech stále častěji – a nejde jen o sněhové srážky. Zvyšuje se také počet dní s nadprůměrnými vedry, silnými dešti a ve střední Evropě, konkrétně v Česku, jsme letos mohli zaznamenat také další unikát – tornádo.

Globální oteplování zapříčiňuje to, že teplejší vzduch dokáže udržet více vody. Při každém stupni, o který se Země oteplí, naroste o 7 % kapacita mraků zadržujících vodu. V budoucnu lze tedy očekávat i více dešťových srážek. Dnes můžeme silné deště zaznamenávat v Evropě, Asii a Americe. Podle vědců se v budoucnu nevyhnou ani například Španělsku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama