reklama

V Minsku proti vládě protestovalo až 200 tisíc lidí. V pondělí se očekávají velké stávky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes před shromážděním svých příznivců v Minsku prohlásil, že přes rozsáhlé protesty nehodlá uspořádat nové volby. V centru běloruské metropole se přitom sešla dosud největší protivládní demonstrace od nedělních voleb za účasti 100 až 200 tisíc lidí. Lidé nespokojení s děním okolo prezidentských voleb vyšli do ulic i v jiných městech. Podle štábu CNN Prima NEWS se lidé začínají rozcházet domů. Pondělí se očekávají mohutné stávky.

reklama

Agentury Reuters a DPA odhadly, že na akci se sešlo až na 200.000 účastníků, podle AFP to bylo asi 100 000 lidí s bílo-červenými historickými vlajkami. Další protestní akce se konaly v Grodnu, kde se sešly tisíce lidí, Brestu, Mogilevu, Bobrujsku, Vitebsku a řadě dalších měst.

K tématu

Demonstranti v Minsku zcela zaplnili prostranství u 45metrového obelisku, který připomíná hrdinství obyvatel města za nacistické okupace. Podle leteckých záběrů byla plná lidí i přilehlá prostranství kolem nedaleké křižovatky. Lidé natáhli na náměstí několik desítek metrů dlouhou červenobílou vlajku, která je znakem opozice. Příslušníci policejních jednotek se z místa stáhli a proti davu nijak nezasahovali. Na sociálních sítích se objevují mnohočetné záběry, které prezentují, že demonstrují zkrátka všichni:

Lidé podle štábu CNN Prima NEWS, který byl přímo na místě, skandovali hesla jako „Ať žije Bělorusko“, „Minsk je město hrdinů“, „Vypadni“ nebo „Vrahu!“. „Mezi protestujícími panuje dobrá nálada, mnozí už počítají s tím, že Lukašenko skončil,“ popisoval situaci reportér ruské redakce BBC.

K protestujícím se dnes podle AFP přidali také zástupci místních elit, například novináři veřejnoprávní televize, kteří většinou drží vládní linii, vědci, či podnikatelé. Na místě se také objevil bývalý ministr kultury Pavel Latuško. Francouzský prezident Emmanuel Macron večer na twitteru napsal, že Evropská unie by měla demonstrující podpořit. „Evropská unie musí být dál připravena podpořit stovky tisíc Bělorusů, kteří mírumilovně protestují za to, aby byla respektována jejich práva, svoboda a nezávislost, uvedl Macron.

Běloruské ministerstvo vnitra podle BBC odhadlo počet odpůrců Lukašenka na desetitisíce. V každém případě se jedná pravděpodobně o největší demonstraci v historii země. Pochod za svobodu už oficiálně skončil. Štáb CNN Prima NEWS z Minsku hlásí, že se lidé rozcházejí do svých domovů. V pondělí by se měly odehrát velké stávky, zapojit by se měli také zaměstnanci státní televize BT.

V ulicích byly také tisíce sympatizantů běloruského prezidenta. Část z nich se sešla na mítinku na prostranství před sídlem vlády, kam Lukašenkovy stoupence svezly autobusy, a kde promluvil sám Lukašenko. Jeho přívrženci povětšinou odmítali komunikovat s novináři a neodpovídali ani na otázku, odkud přicestovali. Akce proběhla poklidně, ačkoliv byla na náměstí připravena i vojenská technika, informoval přítomný štáb CNN Prima NEWS.

Podle oficiálních výsledků ve volbách opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala 10,1 procent hlasů. Nedlouho po oznámení odhadů výsledků Bělorusko zachvátily protesty. Proti demonstrantům tvrdě zasáhly pořádkové jednotky. Nejméně dva lidé v souvislosti se zásahy zemřeli a přibližně 6700 dalších lidí bylo zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky.

K tématu

Tagy: demonstrace Bělorusko protesty Alexandr Lukašenko Minsk

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama