reklama

V Minsku proti vládě protestovalo až 200 tisíc lidí. V pondělí se očekávají velké stávky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes před shromážděním svých příznivců v Minsku prohlásil, že přes rozsáhlé protesty nehodlá uspořádat nové volby. V centru běloruské metropole se přitom sešla dosud největší protivládní demonstrace od nedělních voleb za účasti 100 až 200 tisíc lidí. Lidé nespokojení s děním okolo prezidentských voleb vyšli do ulic i v jiných městech. Podle štábu CNN Prima NEWS se lidé začínají rozcházet domů. Pondělí se očekávají mohutné stávky.

reklama

Agentury Reuters a DPA odhadly, že na akci se sešlo až na 200.000 účastníků, podle AFP to bylo asi 100 000 lidí s bílo-červenými historickými vlajkami. Další protestní akce se konaly v Grodnu, kde se sešly tisíce lidí, Brestu, Mogilevu, Bobrujsku, Vitebsku a řadě dalších měst.

K tématu

Demonstranti v Minsku zcela zaplnili prostranství u 45metrového obelisku, který připomíná hrdinství obyvatel města za nacistické okupace. Podle leteckých záběrů byla plná lidí i přilehlá prostranství kolem nedaleké křižovatky. Lidé natáhli na náměstí několik desítek metrů dlouhou červenobílou vlajku, která je znakem opozice. Příslušníci policejních jednotek se z místa stáhli a proti davu nijak nezasahovali. Na sociálních sítích se objevují mnohočetné záběry, které prezentují, že demonstrují zkrátka všichni:

Lidé podle štábu CNN Prima NEWS, který byl přímo na místě, skandovali hesla jako „Ať žije Bělorusko“, „Minsk je město hrdinů“, „Vypadni“ nebo „Vrahu!“. „Mezi protestujícími panuje dobrá nálada, mnozí už počítají s tím, že Lukašenko skončil,“ popisoval situaci reportér ruské redakce BBC.

K protestujícím se dnes podle AFP přidali také zástupci místních elit, například novináři veřejnoprávní televize, kteří většinou drží vládní linii, vědci, či podnikatelé. Na místě se také objevil bývalý ministr kultury Pavel Latuško. Francouzský prezident Emmanuel Macron večer na twitteru napsal, že Evropská unie by měla demonstrující podpořit. „Evropská unie musí být dál připravena podpořit stovky tisíc Bělorusů, kteří mírumilovně protestují za to, aby byla respektována jejich práva, svoboda a nezávislost, uvedl Macron.

Běloruské ministerstvo vnitra podle BBC odhadlo počet odpůrců Lukašenka na desetitisíce. V každém případě se jedná pravděpodobně o největší demonstraci v historii země. Pochod za svobodu už oficiálně skončil. Štáb CNN Prima NEWS z Minsku hlásí, že se lidé rozcházejí do svých domovů. V pondělí by se měly odehrát velké stávky, zapojit by se měli také zaměstnanci státní televize BT.

V ulicích byly také tisíce sympatizantů běloruského prezidenta. Část z nich se sešla na mítinku na prostranství před sídlem vlády, kam Lukašenkovy stoupence svezly autobusy, a kde promluvil sám Lukašenko. Jeho přívrženci povětšinou odmítali komunikovat s novináři a neodpovídali ani na otázku, odkud přicestovali. Akce proběhla poklidně, ačkoliv byla na náměstí připravena i vojenská technika, informoval přítomný štáb CNN Prima NEWS.

Podle oficiálních výsledků ve volbách opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala 10,1 procent hlasů. Nedlouho po oznámení odhadů výsledků Bělorusko zachvátily protesty. Proti demonstrantům tvrdě zasáhly pořádkové jednotky. Nejméně dva lidé v souvislosti se zásahy zemřeli a přibližně 6700 dalších lidí bylo zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky.

K tématu

Tagy: demonstrace Bělorusko protesty Alexandr Lukašenko Minsk

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Situace je vážná, druhá nejhorší v EU, říká Hamáček po jednání krizového štábu

Situace je vážná, druhá nejhorší v EU, říká Hamáček po jednání krizového štábu

  • Aktualizováno

V pondělí poprvé od června zasedal Ústřední krizový štáb v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), aby projednal další postup a opatření kvůli poslednímu vývoji koronavirové pandemie. Šéf resortu vnitra po jednání prohlásil, že ČR má aktuálně druhou nejhorší situaci v EU podle počtu nakažených na 100 tisíc, a že situace je vážná.

reklama
Komentář: Babiš padá vzhůru a mění značku. Proč se jeho odpůrci radují předčasně?
Komplikace před Roland Garros? Tenistka Plíšková musela skrečovat finále v Římě
Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene
reklama
reklama
Plukovník a šachista, který má porazit koronavirus. Kdo je Roman Prymula?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Státní rozpočet se schodkem 116 miliard? Počítejme s trojnásobkem, varují ekonomové
Ředitelé nemocnic volají po nouzovém stavu, jde o nákup ochranných pomůcek
Další články
reklama
reklama