reklama

Zlámalová: Fiala i Bartoš tvrdí, že s Babišem spolupracovat nebudou. Nedovolí si lhát

Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat přesně za měsíc, už nyní se však diskutuje o tom, kdo by s kým mohl spolupracovat. „Petr Fiala (ODS) říká, že s Andrejem Babišem vládnout nebude. To samé řekl Ivan Bartoš (Piráti). Pokud nemají úplně lhát, tak to udělají. Musí hrát o důvěru svých voličů,“ podotkla komentátorka Echo 24 Lenka Zlámalová ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Pokud lidé nebudou lídrům stran před volbami věřit, nemá podle Zlámalové smysl vést předvolební debaty. „Nemyslím si, že by koalice Spolu vládla s Babišem, pokud tam bude Petr Fiala. Pokud dojde k něčemu fatálnímu – selhání koalice, odchod Fialy z ODS, tak je možné vše. Spolu ale nemá jako prioritního partnera ANO,“ podotkla komentátorka.

Nic by nezměnilo ani to, kdyby své předsednické křeslo Babiš předal někomu jinému. „Taková situace vůbec neexistuje. Znamenalo by to jen to, že Andrej Babiš bude zezadu tahat za nitky. Je to hnutí jednoho muže, není tam žádná svobodná vůle ostatních lidí,“ pokračovala. Doplnila, že pokud je koalice Spolu soudná, k takovému scénáři – vládě s ANO – nikdy nedojde.

„Byl by to podvod na voličích a stínové divadlo. To, že se to takto medializuje, je jen snaha ANO zvýšit si politický potenciál,“ doplnila. Stejného názoru je i u koalice Pirátů a STAN. „Ivan Bartoš řekl, že s Babišem nikdy vládnout nebude. Lídři musí hrát o důvěru svých voličů,“ uvedla s odkazem na to, že si nemohou dovolit lhát.

Malé strany by podpořily Babiše

Podstatnou roli mohou po volbách sehrát i malé politické strany. „Pro koalice Spolu a Piráti a STAN je hlavní, aby se do Sněmovny nedostala pokud možno žádná z malých stran. Čím méně jich tam bude, tím hůře pro ANO. Pokud by se tam nedostala žádná, znamenalo by to většinovou vládu koalic,“ podotkla Zlámalová s tím, že pro hnutí ANO by bylo výhodnější, kdyby se do Sněmovny dostaly strany KSČM a SPD.

Podle ní jsou všechna malá uskupení potenciálními partnery pro Andreje Babiše. „Nikoliv pro koalice. Babiš by měl nyní vést kampaň tak, aby se do Sněmovny dostalo co nejvíce malých stran. Potenciálního partnera tam pro koalice nevidím,“ zdůraznila.

Komentátor Lidových novin Petr Kamberský pak vyzdvihl jeden z paradoxů letošních voleb: „Podle posledního průzkumu agentury Median by Babiš vyhrál na úkor svých potenciálních partnerů – ČSSD a KSČM. Je to největší paradox voleb. ANO potřebuje posilovat, ale jen malé procento voličů může sebrat koalicím. Proto čím více bude posilovat, tím více bude brát voliče možným partnerům,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS

Zlámalová následně doplnila, že u hnutí ANO nevidí žádný konkrétní program. „Jedná se pouze o přerozdělování a transfery voličů, kterým opakují, že budou zvyšovat důchody a dotace. V nějakých bodech se shodují s ČSSD. Naopak u Přísahy je mi utajené, co Robert Šlachta chce,“ podotkla. Hnutí ANO označila za první seniorskou stranu, specifikum Přísahy je pak její složení.

„Je postavená z bývalých policistů a její program je, že všechny pozavírá za nákupy respirátorů. Co chce ale dělat s bydlením, inflací, to nevyhledáte. Nic takového zatím Šlachta neřekl,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii
Koronavirus

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

reklama

Domácí zpravodajství

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

reklama