Změnit ceny potravin může i Babiš, řekl Kupka. Je jen řadový poslanec, oponoval Kolovratník

Zleva: poslanec Martin Kolovratník (ANO) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS)

360° 24.8.2023

Podíváme-li se na zisky oligopolů, za který je možné označit i Agrofert, tak nepochybně mohou přispět k tomu, aby ceny potravin nebyly tak vysoké. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Následně poslanci Martinu Kolovratníkovi (ANO) doporučil, aby šel za šéfem hnutí Andrejem Babišem a požádal ho, zda s cenami potravin nemůže něco udělat. Opoziční politik však namítl, že Babiš je „řadový poslanec, který nesmí na svěřenecké fondy – v nichž má firmy – sahat“.

Kolovratníka na úvod debaty na téma levnějších potravin rozčílily čtvrteční výroky premiéra Petra Fialy (ODS) na Zemi živitelce v Českých Budějovicích, že „vláda není cenotvorným orgánem“. „Je to strašné. Budu osobní a plný emoci. Byl jsem na akci také a zemědělci premiéra vypískali a těžce s ním nesouhlasili. A nejsou to nějací agrobaroni nebo zástupci Agrofertu. Šlo o rodinné firmy, chovatele. Premiér je vzděláním politolog a zemědělství prostě nerozumí,“ reagoval poslanec.

ČTĚTE TAKÉ: Extrém nad extrém, říká farmář. Samosběr vedl u Vojnic ke kolapsu dopravy, může za to cena

Fiala na tradiční akci Země živitelka v Českých Budějovicích mluvil o povinnosti mluvit se všemi, sledovat, co se v sektoru děje, a o vytváření přiměřeného nátlaku na to, aby existovala rovnováha mezi ziskem marží a výslednou cenou. Také upozornil, že majitelé největších podniků vyčítají vládě, že nic s cenami potravin nedělá, čímž zřejmě narážel na Andreje Babiše a doporučil mu, že by mohl jediným svým rozhodnutím ve svých koncernech dosáhnout toho, že budou potraviny levnější.

Podle Kupky Fiala reagoval „na iracionální, čistě opoziční kritiku, často bez jediného důvodu, od Andreje Babiše“. „Nikdo nemůže zpochybnit, pakliže se podíváte na marže a na zisky například oligopolu, za který je možné označit i Agrofert, že tam nepochybně je možnost přispět k tomu, aby ceny potravin nebyly tak vysoké. To popřít nelze,“ argumentoval Kupka Kolovratníkovi, který se podle něj zlobí zbytečně.

Babišova kritika směrem k vládě zůstala tématem i nadále. „Měl byste se možná víc ptát svého šéfa, jestli náhodou nepřestřeluje, když se takhle pouští do úplně nesmyslné kritiky. Měl byste přijít za Andrejem Babišem a požádat ho: ‚Nemůžete s tím také něco udělat, pokud významným způsobem logicky taky spoluurčujete cenu potravin v České republice?‘“ doporučil Kupka Kolovratníkovi.

To si oponent ve studiu nenechal líbit a svého předsedy se zastal. „Řadový poslanec, který má firmy v nějakém svěřeneckém fondu a nesmí na ně sahat? Dobře,“ odvětil Kolovratník a dodal, že kdyby byl šéf hnutí ANO manažerem ve firmě, tak by ceny možná ovlivnit mohl.

Jak hosté hodnotí změny v úsporném balíčku, které se týkají dopravy? A za co se Kolovratník s Kupkou vzájemně chválili? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Tagy: