reklama

Zničíme ty anglický bastardy: Tisíce Skotů zaplavily Londýn. Zajímá je alkohol a fotbal

Pro Skoty jde o velký svátek. Po 25 letech se jejich národní tým utká na velkém turnaji s nenáviděnými Angličany. Není proto divu, že se do dějiště zápasu v Londýně valí tisíce skotských fanoušků. Značná část z nich dorazila už v předvečer zápasu a v ulicích britské metropole to bylo znát. Alkohol tekl proudem a i policie měla co dělat. Jak probíhá velká skotská party, se můžete podívat ve fotogalerii.

reklama

Není žádným tajemstvím, že Skoti z historického hlediska příliš Angličany nemusí. Nevraživost se pak promítá i do sportovních utkání. A do fotbalu zvláště. Páteční zápas poutá nejen na ostrovech velkou pozornost. Obě reprezentace se sice pravidelně potkávají – ať už v kvalifikačních, nebo přátelských duelech – na finálovém turnaji si ale proti sobě zahrají po dlouhých 25 letech.

Na evropském šampionátu v roce 1996 skončili Skotové už v základní skupině a velký podíl na tom měla právě Anglie. Svého severního souseda totiž porazila 2:0 a inkasovaná branka v zápase s Nizozemskem 12 minut před koncem pak rozhodla o tom, že Skoti o jediný gól zůstali na třetím, tehdy nepostupovém místě ve skupině.

Celé Skotsko nyní touží po odvetě. Úvodní porážka s Českem staví Skoty do situace, kdy musí bodovat. Prohra s anglickým rivalem by pro ně totiž s nejvyšší pravděpodobností znamenala konec nadějí na postup. Tisíce skotských fanoušků tak vyrazily podpořit svůj tým přímo do Londýna. Web Sky News informuje až o 20 tisících Skotech, kteří doslova zaplavili britskou metropoli, a to i navzdory výzvám londýnského starosty Khana, aby fanoušci bez lístku na utkání do Anglie necestovali. Vstupenku na večerní zápas má jen okolo tří tisíc z nich.

Jak už bývá u podobných příležitostí zvykem, veškerá pravidla jdou stranou. V Londýně nejsou kvůli koronavirovým opatřením zřízeny žádné zóny pro fanoušky. To ale Skotům problém nedělá. Z fotografií je zřejmé, že bez velkých okolků obsadili oblíbená místa jako Trafalgar Square nebo Leicester Square, odkud zaznívá i bojovný pokřik „Zničíme ty anglický bastardy“. Pivo teče proudem, a to nejen do hrdla, skupiny fanoušků se osvěžují v londýnských kašnách, někteří dokonce se zábranami odhodili i veškeré oblečení.

Z velké skotské party ale není nadšená londýnská policie, která už musela na řadě míst fanoušky umravňovat. Zápas začíná ve 21:00 a je otázka, kolik fanoušků ho po bujarém popíjení bude vůbec schopno sledovat. Vzhledem k předzápasovému dění si lze jen stěží představit, co by se odehrálo v případě, že by se skotským fotbalistům podařilo na slavném Wembley Angličany porazit.

Tagy:
Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále
OH 2021

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?
Volby 2021

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. České tenistky sbíraly jedno vítězství za druhým

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama