Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Prodaná dívka se vrátila zpět domů

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

„Sněhem pokryté údolí na severu Afghánistánu brázdí dodávka, ve které sedí matka se svými šesti dětmi. Mezi nimi je i devítiletá Parwana. Náš kameraman se jí ptá, jak se cítí. S nesmělým úsměvem odpovídá, že je velmi šťastná,“ popisuje reportérka CNN Anna Corenová.

Štáb CNN se s dívkou poprvé setkal v uprchlickém táboře v říjnu. Její otec tvrdil, že ji prodal, aby mohl uživit své zbývající děti. Zároveň řekl, že pokud se jejich situace nezlepší, bude muset prodat i další čtyři dcery. „Nevím, co bych dělal, kdybych je neměl,“ uvedl tehdy v rozhovoru.

Parwanu koupil 55letý Qorban ze sousední vesnice. Chtěl z ní udělat svou druhou manželku. „Koupil jsem ji pro sebe. Teď budu čekat, dokud nebude starší,“ vysvětloval muž. Za Parwanu zaplatil přibližně 2 000 dolarů. Kromě peněz přidal i půdu a ovce.

Příběh vzbudil velký ohlas. Veřejnost a nevládní organizace nabízely svou pomoc. „Vzbuzuje to velké starosti. Musíme na to upozorňovat. V sázce jsou životy těchto dívek a musí se s tím něco dělat,“ řekla Stephanie Sinclairová z organizace Too Young To Wed.

Díky velkému ohlasu se za pomoci charitativní organizace mohla Parwana vrátit po dvou týdnech zpět ke své rodině. Otec se cítí zahanben a za své jednání se omluvil. Parwana s matkou a dalšími sourozenci se s jeho svolením přesunuli do bezpečí. Šťastný konec jejího příběhu je ale v Afghánistánu spíše výjimečný.

Tagy: