reklama

Děsivá realita Afghánistánu: Lidé nemají na jídlo, tak prodávají malé dcery starým mužům

Prodej malých dětí jako jediná cesta z extrémní chudoby. Zastavení mezinárodní humanitární pomoci dohání chudé Afghánce k zoufalým řešením. Po nástupu Tálibánu se lidé v nouzi ocitají na úplném dně. Exkluzivní reportáž CNN představila děsivý příběh devítileté Parwany, kterou její otec prodal 55letému muži.

reklama

Ve vyprahlé a nehostinné krajině, kde neroste jediné stéblo trávy, se rozkládá uprchlický tábor. Obývají ho Afghánci, kteří museli opustit své domovy. Žije tam i devítiletá Parwana. Její růžové šaty a smích jako by zakrývaly skutečné hrůzy, které tito lidé zažívají. Dívčina rodina se do tábora dostala před čtyřmi lety poté, co otec přišel o zaměstnání. Manuální práce a humanitární pomoc jim zajišťovala tři dolary denně. To ale skončilo s nástupem Tálibánu. Otec osmi dětí se tak musí uchylovat k těžko uvěřitelným rozhodnutím.

„Nemám práci, nemám peníze, nemám jídlo,“ říká s tím, že už nemá jinou možnost. Jeho dcera totiž sní o tom, že bude chodit do školy a stane se z ní učitelka. Místo toho se ale připravuje na to, co ji teď čeká. „Otec mě prodal, protože nemáme chléb, rýži, ani mouku. Prodal mě jednomu starému muži,“ uvádí Parwana v reportáži.

Ve spárech osudu

Muž s bílým plnovousem tvrdí, že je mu 55 let. Za Parwanu zaplatí jen o něco málo víc než dva tisíce dolarů, tedy v přepočtu kolem 44 tisíc korun. Se slovy „tohle je tvoje nevěsta, starej se o ni dobře,“ otec svou dceru odevzdává do rukou jejího nového osudu. Dívka se vzpírá, ale není to nic platné. Její osud je zpečetěn. Prodávání dětí však není na afghánském venkově ničím výjimečným. Lidskoprávní organizace ale upozorňují na strmý nárůst takových případů kvůli zastavení humanitární pomoci.

Podle Heather Barrové z organizace Human Rights Watch jsou rozhodnutí, která musejí rodiče dělat, naprosto zdrcující. „Dokládá to míru rozkladu, ve kterém se Afghánistán nachází,“ dodává. Podle OSN více než polovina Afghánců není schopná říci, jaké bude jejich další jídlo. A více než tři miliony dětí mladších pěti let budou během dalších měsíců čelit akutní podvýživě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama