reklama

Jako kdyby domem projel vlak, líčí svědci hrůzy tornáda v USA. Po desítkách lidí se pátrá

Spojené státy se vzpamatovávají z ničivé série tornád. Jenom ve státě Kentucky zahynulo nejméně 80 lidí. Nejvíce ve městě Mayfield, kde spadla střecha továrny. Ve všech šesti zasažených státech pokračuje pátrání po lidech, kteří uvízli pod troskami.

reklama

Všude v ulicích se válí pokroucené kusy plechu. Vzduchem se víří prach z domů, u kterých v podstatě nezůstal kámen na kameni. A továrna na výrobu svíček ve městě Mayfield teď připomíná skládku. Právě zpod těchto trosek se jedné ze zaměstnankyň podařilo vyslat zoufalou prosbu o pomoc přes sociální sítě.

„Jsme uvězněni. Všechny prosím, pošlete sem někoho na pomoc. Jsme v továrně na svíčky v Mayfieldu. Prosím, prosím,“ vyslala vzkaz Kyanna Parsons-Perezová.

Ze sutin továrny se záchranářům nakonec podařilo vyprostit čtyřicet lidí. Jenže po dalších asi šesti desítkách se stále pátrá. Šance, že někdo zůstal naživu, jsou údajně mizivé. „Jenom chci najít svou ženu. Vážně doufám, že bude někde v bezpečí,“ svěřil se Ivy Williams.

V Kentucky monstrózní tornádo putovalo při zemi po dráze delší než 320 kilometrů, což je jenom pro představu více než z Prahy do Bratislavy. „Byl jsem v tomto pokoji. Všechno kolem začalo lítat,“ líčil přeživší Jordan Blann. „Když se to sem dostalo, najednou bylo naprosté ticho, a pak jsem slyšela déšť,“ dodala Jessie Newtonová.

„Manželka se zrovna vracela dolů do suterénu, když přišlo tornádo. Jako kdyby domem projel vlak. Podívali jsme se nahoru a došlo nám, že žádný dům už nemáme. Okna jsou zničená, nábytek je zničený. Je to prostě smutné,“ uvedl Rich Vance.

Obrovskou pohromu po tornádech ukázaly satelitní záběry. Nehorší zkázu napáchal živel v Kentucky, kde americký prezident vyhlásil stav nouze. Stát získá federální pomoc. „Pravděpodobně půjde o jeden z nejhorších případů zasažení tornády v naší historii,“ prohlásil Joe Biden. Desítky tisíc lidí, kteří o domy nepřišli, musí řešit jiný problém. Devastující tornáda je odřízla od vody a elektřiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama