Bezdomovcem na vlastní kůži! Dnes v noci

Opovržení, zhnusení, soucit? Lidé bez domova začínají být součástí každého většího města. Na ulici končí většinou lidé, kterým se nakupily dluhy, nebo je o domov připravily nepříznivé rodinné okolnosti. Dnes v noci si to v patnácti městech Česka může vyzkoušet každý z nás.

V 15 městech si dnes zájemci mohou vyzkoušet život lidí bez domova a přenocovat na ulici. Osmý ročník kampaně Noc venku chce bořit předsudky vůči bezdomovcům a formou netradičního zážitku upozornit na jejich problémy. V Česku žilo letos na jaře zhruba 23800 bezdomovců, asi 2600 z nich ještě nebylo 18 let.

Většinou se setkáváme s muži, kteří se přes den shlukují u nákupních center, kde popíjejí alkohol a nemají snahu nebo sílu se zařadit do společnosti. V ojedinělých případech můžeme vidět i ženy. Jedna z nich se pohybuje i v ulicích Příbrami. Na naši otázku odpověděla, že už je několik měsíců bez domova, poté co ji kvůli několikatisícovému dluhu vyhodili z ubytovny. Pomoc ale odmítla s tím, že jde na druhý den na úřad práce. Od té doby ji na obvyklých místech nikdo neviděl. Možná, že se jen přestěhovala do jiné části města. Doufáme, že osud asi 46leté ženy už píše šťastnější pokračování. Podle dobře informovaného zdroje místního portálu příbram.cz žena skončila předevčírem v nemocnici.

Nejvíce bezdomovců je v metropoli

Nejvíce lidí bez domova je v Moravskoslezském kraji a Praze. Výrazně převažují muži, zhruba polovina bezdomovců žije venku nebo využívá přechodné noclehárny pro osoby bez přístřeší. Vyplývá to ze sčítání a odhadu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Noc venku se letos uskuteční v Ostravě, Praze, Hradci Králové, Pardubicích, Berouně, Dvoře Králové, Litoměřicích, Jičíně, Mělníku, Valašském Meziříčí, Znojmě, Opavě, Mostě, Trutnově a v Kralupech nad Vltavou. Každé z měst zapojených do akce si připravilo vlastní program, na kterém se kromě neziskových organizací podílejí jejich klienti, tedy lidé bez domova. Kromě koncertů, divadelních představení, výstav, filmů či přednášek se města snaží poukazovat i na specifické problémy člověka na ulici.

Na některých akcích organizátoři představí speciální iglú z polyetylenové pěny a hliníkové fólie, které slouží v mrazech jako nouzový přístřešek.

Vstup na dnešní akci je dobrovolný - jako vstupné se nevybírají peníze, ale trvanlivé potraviny či oblečení, které pomohou lidem žijícím na ulici, v azylových domech či noclehárnách.

Tagy: