Co se děje v Jordánsku: Zvítězí hrdost Jordánců nebo potřeba plynu z Izraele?

V centru Ammánu demonstrovaly stovky Jordánců vyzývajících vládu ke zrušení dohody, podle které Izrael zásobuje království zemním plynem.

Začátkem roku začala jordánská společnost National Electric Power Co. zásobovat zemi plynem v rámci mnohamiliardového obchodu s texaskou Noble Energy. Texaská firma a izraelská skupina Delek jsou partnery v čerpání a dodávkách plynu z nově provozovaného zdroje plynu od izraelského pobřeží (plynové pole Mary-b - Leviathan objevené v roce 2010). Jordánsko a jeho společnost Nepco uvedly, že dovoz plynu z Izraele byl „poslední možností“, když dodávky egyptského plynu skončily poté, co se na egyptský plynovod zaměřili islámští militanti na Sinaji, což ovlivnilo pokles těžby. „Izrael se tím stal „jediným dostupným zdrojem,“ uvedla ve svém prohlášení jordánská společnost Nepco. Dalším vysvětlením podpisu smlouvy za miliardy dolarů s izraelskou stranou je, že se cena vyráběné elektřiny pro Jordánsko sníží.

Proti uzavřené smlouvě v pátek demonstrovaly stovky Jordánců v centru Ammánu a vyzvaly vládu, aby dohodu zrušila. Z obavy, že demonstranti dosáhnou symbolického náměstí Al-Nakheel a účast protestujících se ještě zvýší, zasáhly jordánské bezpečnostní síly a demonstranty rozehnaly.

Řada Jordánců vidí v Izraeli stále nepřítele, a proto se často kroky jordánské vlády k normalizaci vztahů s židovským státem setkávají s veřejným odporem. Média často píší o tom, že více než polovina populace je považována za palestinské uprchlíky nebo jejich potomky. Demonstranti vykřikovali protiizraelská hesla a mávali transparenty: „Plyn od nepřítele je okupací!“ nebo „Skončete obchod s plynem!“ - mávali jordánskými vlajkami a vyhrožovali, že svrhnou jordánskou vládu. Generální tajemník Fronty islámské akce Murad al-Adayleh vyzval jordánskou vládu, aby okamžitě odstoupila.

Dohoda o dodávkách izraelského plynu byla podepsána v roce 2016, ale v loňském roce se proti této smlouvě postavila dolní komora jordánského parlamentu. Zítra má parlament o dohodě znovu jednat.

Tagy: