Co vás pálí: Střet zájmů zastupitelů na malých městech

Co vás pálí: Podezřelé jednání zastupitelstva

Co vás pálí: Podezřelé jednání zastupitelstva?

Tváří se to jako bohulibý projekt, ale ve skutečnosti jde o výnosný byznys pro několik vysoce postavených lidí v obci. Podobně vypadá i projekt Nová skála v Nehvizdech u Prahy. Dva zastupitelé si tu ročně přijdou na desítky miliónů korun tím, že za město naváží stavební odpad. Městem kvůli tomu projíždí denně desítky kamiónů. Vedení obce to ale nevadí. Proč?

Vše začalo před šesti lety, kdy obec souhlasila s vybudováním skládky. V té době už byli členy zastupitelstva i dva majitelé pozemků, kteří z ní nejvíc profitují. Skládka se tomu ale v Nehvizdech neříká. Kilometr za městem vlastně vzniká lesopark Nová skála, kam by si měly chodit hrát rodiny s dětmi. Alespoň tak o projektu mluví starosta Nehvizd Vladimír Nekolný: „Co vyjede na váhu, to je v počítači. Je tam kamerový systém, který monitoruje to, co se tam vozí. Mají udělaný rozbory, neobsahují ropné produkty, nic.”

Právě teď se blíží doba, kdy by se měla navezená hromada proměnit v zelený park. Jenže majitel firmy, která skládku vlastní, uvažuje, že projekt prodlouží o další čtyři roky. Za dobu, kdy skládka funguje, totiž jeho firma dovozem odpadu vydělala přes dvě stě miliónů korun.

„Nám od začátku bylo jasný, že to je střet, že jo. Soukromý sektor se státním sektorem. Prošli jsme auditama, báli jsme se, jestli to máme dobře udělaný. Obec z toho má, já z toho mám, pan Štěch taky,“ dodává Jiří Glat, zastupitel Nehvizd a zároveň jednatel společnosti LOGLA s.r.o., provozující skládku.

Právě to, že obec dostává milióny z dobře rozjetého byznysu, může být i důvodem, proč dostala skládka zelenou, a to i přesto, že Nehvizdy bojují s velkým počtem projíždějících kamiónů. Ty přitom míří často právě na skládku. Podle šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčka by se mohlo jednat o střet zájmů: „Pokud ten zastupitel zároveň podniká a získává zakázky od obce, kde je zastupitelem, tak tam samozřejmě ten střet zájmů a výhoda je.”

Myslí si to i někteří obyvatelé a upozorňují na to. Například na jednání zastupitelstva. Na jednom z nich jsme natáčeli. Jak to dopadlo, uvidíte v dalším dílu pořadu Co vás pálí.

Tagy: