reklama
CNN Prima News střet zájmů

střet zájmů

Výpis příspěvků ke štítku „střet zájmů“

Česko získá od Evropské komise až 180 miliard. Musí ale zabránit Babišovu střetu zájmů

Aktualizováno

Evropská komise v pondělí schválila český národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Plán podle komise splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria. České úřady však budou muset důsledně předcházet možným střetům zájmů veřejných činitelů, aby země mohla inkasovat všechny peníze. Ve střetu zájmů je přitom podle dřívějších letošních závěrů auditu komise premiér Andrej Babiš. První finance by do Prahy mohly přijít v září, pokud českou investiční strategii definitivně odsouhlasí členské státy.

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje rezoluci Evropského parlamentu o střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) za důležitý vzkaz premiérovi. Podle ní není možné, aby byl současně v politice a nepřímo ovládal Agrofert, který čerpá evropské nebo národní dotace. „My mu to nezakazujeme, ale ať odejde z politiky,“ řekla Pekarová Adamová v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Europoslanci odsoudili Babišův střet zájmů. Podle premiéra se snaží ovlivnit volby v ČR

Aktualizováno

Evropský parlament jasnou většinou hlasů odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, podpořilo 505 zákonodárců. Proti bylo 30 europoslanců a hlasování se jich zdrželo 155. Firma Agrofert uvedla, že usnesení europarlamentu je bezprecedentním zásahem do podnikatelského prostředí a diskriminuje vybrané firmy. Podle Babiše se Evropský parlament snaží ovlivnit podzimní sněmovní volby.

Rezoluci kritizující Babišův střet zájmů přijal kontrolní výbor EP. Vyzývá ČR k akci

Kontrolní výbor Evropského parlamentu ve středu přijal rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Usnesení vyzývá Evropskou komisi, aby vůči Česku využila nové pravidlo podmiňující čerpání unijních peněz efektivním postupem státu vůči konfliktu zájmů. O textu, který rovněž nabádá české úřady k aktivní ochraně peněz daňových poplatníků, bude plénum europarlamentu hlasovat ve druhém červnovém týdnu. I vzhledem k jasnému výsledku hlasování výboru se očekává hladké schválení rezoluce.

Agrofert žaluje Evropskou komisi. Brusel porušuje naše práva, stěžuje si firma

Společnost Primagra z holdingu Agrofert v únoru podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi. Chce uvolnit dotace blokované na základě auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Soud se zatím zabývá tím, zda je žaloba přípustná. Uvedl to server iROZHLAS.cz, kterému informaci potvrdil mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Agrofert patří do svěřenských fondů, do kterých Babiš vložil akcie svých firem.

reklama