Kanadský premiér se omluvil za to, že si před 18 lety na večírku v rámci kostýmu nabarvil obličej nahnědo

Kanadský premiér Justin Trudeau před novináři

Kanadský premiér Justin Trudeau před novináři (zdroj: AP)

Kanadský premiér Justin Trudeau se ve středu omluvil za to, že si před 18 lety - ještě coby učitel v rámci převleku za Aladina - na slavnosti ke konci školního roku udělal na obličeji hnědý make-up. Takzvaný „brownface“ je totiž někde vnímán jako určitá forma rasismu. „Požádám Kanaďany o odpuštění za to, co jsem udělal. Neměl jsem to dělat. Přijímám za to zodpovědnost,“ uvedl mimo jiné pro novináře.

Kampaň kanadského předsedy vlády před říjnovými kanadskými volbami byla lehce poznamenána fotografií z roku 2001, kterou uveřejnil časopis Time. Na ní je Justin Trudeau vyfocen v převleku za Aladina s turbanem na hlavě a především s hnědým make-upem na tváři.

Takzvaný „brownface“ je totiž někde považován za nikoliv nezbytnou, ba až útočnou formu imitace osoby tmavé pleti a redukování etnické příslušnosti pouze na barvu pleti.

„V roce 2001, když jsem byl učitelem ve Vancouveru, jsem se zúčastnil slavnosti k zakončení roku s tématem arabské noci a oblékl jsem si kostým Aladina a dal si make-up. Neměl jsem to dělat. Měl jsem to vědět, ale nevěděl. Opravdu se omlouvám,“ uvedl Justin Trudeau při setkání s novináři.

Hluboce toho lituji, požádám Kanaďany o odpuštění

„Myslím, že lidé dělají v životě chyby a rozhodujete se na základě toho, co dělají, co udělali. A tak dále, myslím, případ od případu. Hluboce lituji toho, že jsem to udělal. Měl jsem to vědět, ale nevěděl,“ pokračoval kanadský premiér.

Uvedl také, že za své jednání přijímá zodpovědnost: „Bylo to něco, co jsem v té době nemyslel jako něco rasistického, ale nyní vidím, že to s rasismem mělo co do činění, a je mi to hluboce líto.“

Dále mimo jiné řekl, že „Kanaďany požádá o odpuštění“ a sypal si popel na hlavu: „Byla to hloupost to dělat. Zklamal jsem sám sebe. Jsem za to na sebe naštvaný. Přeji si, abych to neudělal, ale udělal jsem to a omlouvám se za to.“

Přiznal mimo jiné, že podobný „prohřešek“ udělal, co si pamatuje, ještě jednou v rámci talentové soutěže coby student.

Tagy: