Kde si lze koupit roušky nebo materiál na jejich výrobu? Ministerstvo vydalo seznam firem

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zveřejnilo seznam firem, kde si lidé mohou koupit roušky nebo materiál na jejich výrobu. V seznamu aktuálně figuruje osm společností, další budou přibývat.

Roušek a jiného ochranného vybavení byl v posledních dnech v Česku akutní nedostatek. Mnoho lidí tak ve snaze pomoci nejen sobě začalo vyrábět roušky vlastnoručně. Stát by sice měl mít začátkem příštího týdne deset milionů roušek, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je ale důležité vytvořit si rezervy a naplánovat distribuci, aby se dostalo na lidi v první linii.

Ministrstvo průmyslu a obchodu proto dnes začalo vyjednávat s většinou českých textilních výrobců. Výsledkem je seznam firem, které nabízejí roušky či látky na jejich výrobu. „Budeme tam postupně přidávat všechny další producenty, kteří nám deklarují to, že mají určitou výrobní kapacitu,“ uvedl ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Aktuální seznam firem:

Od středeční půlnoci nesmí lidé vycházet ven bez zakrytí úst a nosu. K tomu mohou použít nejen klasické ústenky, ale také roušky z textilu vyrobené doma, šálu či šátek. Ačkoliv běžné roušky před nákazou Covid-19 neochrání, nakažený člověk nošením roušky výrazně snižuje riziko přenosu nemoci, tedy v duchu hesla „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Aktuální seznam firem, který vydalo ministerstvo průmyslu a obchodu, není konečný. „Budeme tam postupně přidávat všechny další producenty, kteří nám deklarují to, že mají určitou výrobní kapacitu,“ uvedl Havlíček. Firmy, které by se na seznamu chtěly objevit, mohou kontaktovat Jakuba Hájka z agentury CzechInvest na e-mailu: jakub.hajek@czechinvest.org.

Tagy: