Pandemie nového koronaviru vyvolává v lidech strach, pocity úzkosti, bezmocnosti a osamění. Ruku v ruce se ztrátou životního tempa přichází i ztráta životních cílů. Psycholožka Hana Mezerová z organizace „Seniorem s radostí“ radí udělat si plán na každý den a ten dodržovat, pomůže i sledovat jiné informace, než ty kolem nového koronaviru. A doporučuje udržovat aspoň telefonický kontakt s blízkými.
Nejnáchylnější skupinou jsou podle psycholožky senioři a děti. Často informacím nerozumí. Důležité je neustále jim vzniklou situaci kolem nového koronaviru vysvětlovat racionálně a klidně. Mezerová míní, že dobré je i připomínat sobě a blízkým, že se jedná o dočasný, nikoliv trvalý stav.
Právě osamělí senioři snadno propadají strachu, zvlášť pod tlakem médií. Ta jim neustále připomínají, že se mají chránit, protože jsou nejrizikovější skupinou. Podle Mezerové to může mít i opačný efekt. „Vyrazí ven a bez roušky. Dělají to vlastně s pocitem vzdoru,“ míní psycholožka. Se starými lidmi je důležité udržovat sociální kontakt, často jim volat a neustále s klidem vše vysvětlovat.
Vzniklá situace může podle Mezerové mít i pozitivní dopad, a to třeba na mezigenerační sblížení. Vnoučata si uvědomí, že by mohla své prarodiče ztratit a začnou jim věnovat pozornost. Lidé napříč věkovými skupinami mohou dospět ke vzájemnému pochopení.
A jak si udržet dobrou náladu při domácí ponorce? Základem je nastavit si pravidla fungování třeba toho, kde, kdo, kdy a jak bude pracovat. Mít chvíli sám pro sebe, dělat si svoje věci, ale i vymezit si společný čas – třeba oběd. Důležité je radovat se z maličkostí. „Uvařte si třeba ve čtyři hodiny odpoledne kávu a přečtěte si knížku. Komu z nás se to v běžném pracovním dni poštěstí?“ dává tip Mezerová.
Na záznam celého rozhovoru se můžete podívat zde: