KORONAVIRUS ONLINE: Omezení volného pohybu v ČR dnes vláda prodloužila do 11. dubna, stejně tak zůstanou zaveřeny i restaurace a obchody

Omezení volného pohybu v Česku vláda prodloužila do 11. dubna. Do stejného data platí i zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách. Zavřené tak zůstanou například i restaurace. Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl na 2942. Nárůst počtu případů nákazy v ČR tak zatím dál zpomaluje. Počet lidí vyléčených z COVID-19 stoupl na 25. Vzrostl i počet zemřelých - na 23. Děti do 2 let a samotní řidiči ve voze nemusí mít nově roušku, uvedl

21:54 Německá kancléřka Angela Merkelová se pravděpodobně koronavirem nenakazila. I třetí test jí vyšel negativní. Nadále ale bude pracovat z domácí karantény, uvedl mluvčí německé vlády.

21:49 Pečlivé mytí rukou mýdlem a vodou, které se doporučuje jako jeden ze zcela základních prvků prevence nákazy koronavirem, je v mnoha zemích obtížné nebo nemožné, upozorňuje agentura AFP.

21:16 Software od firmy dodávající špionážní techniku hodlá nasadit izraelské ministerstvo obrany na analýzu údajů z mobilních telefonů a k lokalizaci osob, které se mohly nakazit koronavirem.

21:09 Itálie: vláda rozhodla o prodloužení celostátní karantény do 12. dubna. Omezení pohybu kvůli koronaviru v zemi platí již od začátku března.

20:52 Pravidelnou zkoušku sirén tento týden - první středu v měsíci - nečekejte, tentokrát se ruší.

20:45 Světová zdravotnická organizace prý nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek jako pomůcek proti šíření koronaviru. Nic nenaznačuje tomu, že by to něčemu pomohlo, konstatoval dnes koordinátor krizové pomoci z WHO Mike Ryan. Podle něj se při současných opatřeních ve světě vir častěji přenáší doma mezi členy rodin než venku na ulici. Roušky prý představují spíš dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se totiž mohou nakazit. "Naše rada: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen," řekl dnes Ryan.

20:37 Lázně Toušeň přijaly prvních šest nakažených seniorů z pražských domovů. Pro další seniory z domovů, kteří se nakazí COVID-19, má být vyčleněno 320 míst, a to také v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku.

20:12 Česká republika jedná s Japonskem o dodávkách léku, který má zabírat proti koronaviru. Jde o lék na chřipku Favipiravir. Léčba je experimentální a nebude pro všechny, uvedl SÚKL.

19:47 Přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly konat prezenčně nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Takový návrh zákona posílá vláda Sněmovně.

19:44 Omezit dopravu podle aktuální poptávky cestujících by podle vlády měl stát i kraje. Část spojů byla kvůli velkému úbytku pasažérů už zrušena.

19:43 Návrhem na kuzarbeit se má vláda zabývat v úterý. Stát by měl poskytovat dva příspěvky na mzdy, a to ve výši 80 a 60 procent.

19:38 Silniční dopravci budou moci odložit platbu mýtných poplatků o tři měsíce, rozhodla dnes vláda. Posunuty budou i úhrady záloh na silniční daň.

19:33 Francie: zemřelo přes 3000 lidí. Za posledních 24 hodin obětí přibylo 418, což je největší denní nárůst od začátku epidemie.

19:29 Praha: potvrzeno 734 případů nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin přibylo 38 pozitivních testů. Hygienici evidují 16 obětí.

19:27 Prodej jízdenek prodávaných u řidiče by měl být omezen ve všech regionálních autobusech, doporučila to vláda krajům. Už dříve se přestaly prodávat jízdenky u ČD.

19:22 Čas na splnění profesních podmínek dostanou i realitní makléři, uvedla na svém Twitteru ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

19:17 Až 330 vojáků se podle premiéra zapojí do projektu tzv. chytré karantény. Poslat vojenské zdravotníky na pomoc krajům k péči o seniory ale podle Andreje Babiše (ANO) není možné.

19:13 Zaměstnanci subjektů takzvané kritické infrastruktury si nesmějí vzít dovolenou po dobu nouzového stavu, zakázala to vláda. Jde například o energetiku.

19:04 Podnikatelé, kteří museli kvůli vládním opatřením zavřít provoz, budou moci požádat o odklad nájemného až o šest měsíců, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ANO).

19:02 Změna: Děti do 2 let a samotní řidiči ve voze nemusí mít nově roušku.

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Podle ministra zdravotnictví výjimka vznikla po konzultaci s odborníky.

18:59 V Česku počet osob vyléčených z COVID-19 stoupl na 25, oznámil ministr zdravotnictví. Vzrostl i počet zemřelých na 23.

18:52 Každý (až na vládou stanovené výjimky), kdo se vrátí do ČR, bude nově muset na 14 dnů do karantény. Dosud se povinnost karantény týkala pouze návratů z rizikových zemí.

Výjimku z povinné karantény budou mít např. pendleři, kteří pracují v Německu a Rakousku ve zdravotnictví a sociálních službách a záchranáři.

Do povinné dvoutýdenní karantény bude muset s výjimkami každý, kdo se vrátí do České republiky. Na dnešním zasedání to schválila vláda. Kabinet tak reaguje na zhoršení koronavirové pandemie ve světě. Dosud se povinnost karantény týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací - jedná se o 19 zemí, mimo jiné USA, Španělsko, Itálie, Německo, Rakousko, Francie, Austrálie nebo Velká Británie. Dosud pravidla pro návrat z rizikových zemí nakazují karanténu dospělých i dětí, kteří jsou občany České republiky, a cizincům s trvalým pobytem nebo dlouhodobým pobytem nad 90 dnů na území Česka. Pro ostatní jsou hranice zavřeny. Nově stanovená pravidla se také týkají občanů ČR a cizinců s pobytem nad 90 dnů.

18:50 Vláda jmenovala dosavadního šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymulu do čela Centrálního řídícího týmu COVID-19, řekl premiér Babiš (ANO).

18:42 Nechat piloty Foromule 1 prodělat nákazu COVID-19navrhl poradce týmu Formule 1 Red Bull Helmut Marko. Chtěl uspořádání kempu, na němž by se jezdci stáje nakazili koronavirem, a tím si v době přerušení sezóny vybudovali imunitu. Vedení stáje myšlenku šestasedmdesátiletého Rakušana zavrhlo.

18:32 Podle aktualizovaných údajů MZČR stoupl počet nakažených v ČR na 2942.

18:21 Itálie: Nákaza koronavirem se prokázala už u více než 100 000 lidí. Od neděle zemřelo 812 pacientů, celkem je v zemi 11 591 obětí.

18:14 Podle serveru Mail Online oční lékaři doporučují, aby lidé nosili brýle místo kontaktních čoček, protože působí jako „částečný štít“ proti COVID-19.

18:11 Hlavní město Praha otevírápřevážnou většinu sběrných dvorů. "Reagujeme tak na situaci, kdy lidé s nastávajícím jarem začali odkládat především velkoobjemový odpad na místa, kam rozhodně nepatří, a zakládat černé skládky," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru.

18:03 Velká Británie: Počet obětí 1 408, což je za den nárůst úmrtí o 180.

18:01 Ve Vietnamu se vyléčil Čech, který se léčil z COVID-19. Byl propuštěn z nemocnice a plánuje se vrátit do ČR.

17:36 V reakci na hraniční kontroly a uzávěry, které zavedla většina zemí Evropské unie, vyzvala Evropská komise členské státy, aby zajistily volný pohyb přes hranice stovkám tisíc lidí, kteří budou potřeba hlavně při sezónních zemědělských pracích. Státy by podle Bruselu také neměly bránit ve výkonu práce přeshraničním pracovníkům zaměstnaných v klíčových profesích.

17:30 První úmrtí v souvislosti s koronavirem evidují v Ústeckém kraji. Zemřel 85letý klient litoměřického Domova U Trati. Muž byl od minulého týdne hospitalizovaný na infekčním oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Domov je od minulého týdne kvůli výskytu koronaviru v karanténě.

17:27 Hospodářský krizový štáb nevznikne, sdělil vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Vláda nebude vytvářet další orgán, záležitosti bude řešit MPO a další ministerstva.

17:24 Vláda schválila úplné prominutí DPH na bezúplatné dodání roušek, respirátorů, dezinfekcí a dalších ochranných pomůcek.

17:22 Omezení volného pohybu v ČR dnes vláda prodloužila do 11. dubna. Dosud platilo do 1. dubna. Do stejného data se prodlužuje i uzavření obchodů a restaurací.

17:17 „Třetí Ruslan objednaný přes alianční program SALIS právě přistál v Šen-čenu a začíná nakládat. Do Pardubic se zdravotnickým materiálem dorazí zítra odpoledne,“ uvedl na Twitteru ministr obrany Metnar (ANO).

17:08 Od úterní sedmé hodiny ranní začnou pomáhat profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v Domově se zvláštním režimem v Břevnici.

„Přijali jsme celou řadu opatření, abychom eliminovali možnost nákazy příslušníků. Kromě ochranných prostředků a pomůcek budou mít hasiči přímo na místě týlový kontejner a stan. V týlovém kontejneru mají hasiči veškeré vybavení, které jim umožní být zcela soběstační. Každý zasahující hasič, který bude opouštět domov v Břevnici, projde pokaždé důkladnou dezinfekcí, za splnění všech podmínek, které hasičům nařizuje soubor typových činností IZS k této problematice,“ uvedl ředitel HZS Kraje Vysočina plk. Jiří Němec.

17:05 Vláda schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu. Po Romanu Prymulovi převzal jeho vedení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

17:02 Evropský parlament vytáhl do boje proti mýtům o koronaviru a nabízí informace na svém webu a sociálních sítích:

16:53 Ztráta čichu může být jedním z projevů nákazy COVID-19. Lidé se ztrátou čichu by měli podle přednosty Kliniky otorinolaryngologie 1. LF UK a FN Motol jít do karantény. K testu ale příznaky zatím nestačí.

16:40 Další z forem úlev podnikatelům je odklad placení silniční daně. „Všem, kdo platí silniční daň, umožníme uhradit zálohy splatné v dubnu a v červenci až do 15. 10. 2020,“ sdělila ministryně Alena Schillerová (ANO).

16:40 Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) hodlá shánět roušky i přes agentru v rámci NATO. Informoval o tom na svém Twitteru:

16:32 Firmy, které zajišťují praní a čištění prádla, začaly propouštět. Už 30 procent takových provozů propustilo část zaměstnanců, dalších 50 procent o tom uvažuje. Nemají zakázky kvůli aktuální situaci s nemocí COVID-19. Ohrožené je prý i praní a čištění pro nemocnice, vyplývá ze zprávy Asociace prádelen a čistíren.

16:23 Roušky a respirátory začínají znečišťovat vodu, lidé na sociálních sítích sdílejí fotografie použitých roušek plovoucích v moři. Takový odpad přitom vůbec nemá být volně odhazován, nejen z hlediska ekologie, ale nyní především z hlediska nebezpečí šíření nákazy, varují i čeští hygienici. Více se dočtete také zde.

16:06 „4100 repatriovaných Čechů, další tisíce se vrátily díky výjimkám a povolením MZVČR,“ informoval na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

16:03 Z nizozemského muzea Singer Laren, aktuálně uzavřeného kvůli epidemii, byl v noci na dnešek ukraden obraz Vincenta Van Gogha „Jarní zahrada“ (Spring Garden nebo také Lentetuin) z roku 1884. „Jsme naštvaní, šokovaní a smutní,“ uvedl generální ředitel muzea na tiskové konferenci vysílané na YouTube.

15:51 „Kolegové z Generálního konzulátu ČR v Miláně předali zástupcům lombardské vlády 10 000 ochranných obleků,“ informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. Dar české vlády tak dorazil do regionu, který je onemocněním COVID-19 nejvíce zasažen.

15:45 Členové vlády zasedli k dalšímu jednání formou videokonference. Podstatná část jednání se bude týkat současné epidemie koronaviru. Tisková konference se očekává nejdříve v 16:00.

15:35 Banky napříč eurozónou na doporučení regulačních orgánů přehodnocují a ruší své plány na výplaty dividend svým akcionářům. Na místo toho tyto prostředky vzhledem k hrozící celosvětové recesi způsobené koronavirovou pandemií ponechají jako rezervy, uvedla Reuters.

15:30 Roční odklad čeká rovněž nadcházející mistrovství světa v atletice, které se mělo uskutečnit v americkém Oregonu od 6. do 15. srpna 2021. Přesun proběhne kvůli odložené tokijské letní olympiádě, jejíž nový termín byl dnes určen na 23. července – 8. srpna 2021.

15:22 Evropská unie podle informací Reuters očekává, že Velká Británie bude usilovat o prodloužení svého post-brexitového přechodového období i po konci tohoto roku. Diplomaté a úředníci to předpokládají poté, co byla kvůli pandemii pozastavena vzájemná vyjednávání ohledně obchodu.

15:19 Podle nejnovějších informací Ministerstva zdravotnictví vzrostl celkový počet občanů v České republice s prokázaným onemocněním na 2878.

15:15 Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani složkám integrovaného záchranného systému. Hasiči, policisté, zdravotníci a nebo třeba vojáci jsou takzvaně v první linii a i mezi nimi jsou první nakažení. Další jejich kolegové jsou v karanténě. Vedení příslušných sborů zavedlo přísná opatření, která mají zabránit jakémukoliv ohrožení jejich akceschopnosti.

15:11 Studenti medicíny pomáhají i v Moravskoslezském kraji. Přibližně 220 studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity pomáhá během koronavirové pandemie v Moravskoslezském kraji. Využívají je nemocnice, ale například i sociální zařízení nebo hygienici. V databázi zájemců je navíc připraveno dalších asi sedm stovek lidí, kteří jsou ochotni pomoci, uvedla ČTK.

15:05 Vietnamský premiér dnes nařídil pozastavení služeb veřejné dopravy s cílem omezit šíření koronaviru, kterým se v zemi podle statistického serveru Worldometers infikovalo zatím 203 lidí. Podle prohlášení na vládním webu premiér rovněž volá po omezení používání osobních vozidel a vyzval státní úředníky k práci z domova, uvedla Reuters.

14:59 V Nizozemsku vzrostl počet nakažených koronavirem na 11 750, počet potvrzených případů COVID-19 se od neděle zvýšil o 884 pacientů a dalších 93 lidí zemřelo. Země v souvislosti s pandemií eviduje již 864 obětí.

14:53 Cvičíte s armádou? Tento týden můžete díky Armádě ČR trénovat s letci z Čáslavi. Dnes je video zaměřené na protažení s čáslavským kaplanem. Pohyb je důležitý nejen v této době.

14:47 Sociální síť Facebook v pondělí přislíbila pomoc ve výši 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) a výdaje na reklamu na podporu zpravodajských organizací (médií), které se dostávají pod tlak v souvislosti s pandemií koronaviru. Dotace Facebooku zahrnují 25 milionů dolarů (asi 619 milionů korun) v rámci nouzového grantu pro lokální (americká) média a 75 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy korun) v marketingových výdajích pro zpravodajské organizace celosvětově. Vydavatelé médií, zejména těch tištěných, se potýkají s problémy v souvislosti s okleštěním reklamních výdajů zadavatelů kvůli nejistotě způsobené situací s novým koronavirem.

14:42 Do výuky „na dálku“ se podle ministra školství Roberta Plagy zapojili i sportovci z resortního centra Victoria, kteří každý všední den pro děti z prvního stupně ZŠ připravují desetiminutovou rozcvičku. „Dnes si děti mohly zacvičit na FB MŠMT s trenéry basketbalistů z USK Praha,“ napsal ministr na Twitteru.

14:35 Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery, která je od 19. března v úpadku, obnovila chod provozu a připravuje oživení výroby v ocelárně. Bude ale podle informací ČTK propouštět, jelikož zruší přibližně 350 pracovních míst.

14:19 Odložené letní olympijské hry v Tokiu 2020 se uskuteční od 23. července 2021 do 8. srpna 2021. Dohodl se tak Mezinárodní olympijský výbor s japonskými organizátory.

14:15 Od úterý ráno začnou hasiči Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina pomáhat v Domově se zvláštním režimem v Břevnici. Po neúspěšným vyjednávání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka s Armádou ČR reagují sami hasiči na požadavek hejtmana. V domově budou k dispozici zdravotnickému personálu a klientům vždy tři příslušníci sboru. Hasiči na místě nebudou zajišťovat zdravotnickou péči, bude se výhradně jednat o pomoc zdravotnickému personálu s chodem domova spočívající například v dezinfikování prostor, roznášení stravy, běžné údržbě v domově a podobně, uvedl tamní hasičský sbor.

14:09 Zítra ráno má na Ruzyni přistát 50 tisíc odběrových sad na PCR test COVID-19, informoval ministr vnitra Jan Hamáček. Zdravotnický materiál bude expresně distribuován hasiči a policií na jednotlivá odběrová místa.

14:06 V České republice je podle zatím nejnovějších informací Ministerstva zdravotnictví 2866 osob s prokázaným onemocněním COVID-19.

14:00 Přes tři stovky mediků z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně momentálně pomáhají ve zdravotnických zařízeních v Brně, Břeclavi, Ivančicích, Hodoníně, Boskovicích nebo ve Zlíně. Uplatnění medici nalezli v nemocnicích i krajských hygienických stanicích. Celkem se k dobrovolnictví přihlásilo 680 studentů fakulty, informovala ČTK.

13:53 Pro všechny ty, kteří se přestávají orientovat v seznamu léčiv, která by mohla pomoci při léčbě COVID-19, Státní ústav pro kontrolu léčiv průběžně aktualizuje seznam a podrobnosti včetně odkazů na publikované výsledky studií.

13:45 Podle vědeckých propočtů by počet úmrtí v souvislosti s koronavirem měl dosáhnout vrcholu pravděpodobně za dva týdny. Médiím to uvedl prezident USA Donald Trump. Ten také dle ČTK oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna.

13:40 Ministerstvo vnitra zveřejnilo odkaz na průběžně aktualizovanou tabulku informující o tom, kolik respirátorů, roušek, obleků nebo rukavic hasiči rozvezli a kam.

13:35 V České republice je momentálně onemocněním COVID-19 nakaženo 144 zdravotníků. Podle informací ČT se jedná o 56 lékařů 54 zdravotnických sester. Zbylými nakaženými jsou laboranti nebo jiný zdravotnický personál.

13:32 V karanténě bylo na konci víkendu s e-neschopenkou 19 200 lidí. Od pátku do neděle celkový počet izolovaných klesl o 3150, vyplývá podle ČTK ze statistiky ČSSZ.

13:26 Dvacet ministrů obchodu skupiny G20 bude dnes ve 14 hodin našeho času jednat prostřednictvím videokonference o spolupráci v rámci dodavatelských řetězců, uvedl podle Reuters japonský ministr zahraničí. Jednání se zúčastní zástupci G20, Světové zdravotnické organizace (WHO), Světové obchodní organizace a OECD. Cílem je udržení mezinárodních obchodních řetězců a usnadnění toku zboží a služeb.

13:21 Armáda ČR informovala, že se její mobilní odběrové týmy připravují na chytrou karanténu. Začíná v Jihomoravském kraji.

13:09 První kolo žádostí do programu COVID II, v rámci něhož podnikatelé budou moci žádat u komerčních bank o úvěry v hodnotě 10 tisíc až 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků, začne ve čtvrtek. Vyčleněno na něj bude 1,5 miliardy korun. Základní parametry programu byly zveřejněny na webu Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) www.cmzrb.cz. Program, který je financován ze strukturálních fondů EU, nebudou moci využít pražské firmy, uvedla s odkazem na tiskovou zprávu ČMZRB agentura ČTK.

13:00 Rakousko bude v rámci boje proti koronaviru požadovat po občanech nošení základních „obličejových masek“ (roušek) v supermarketech, kde budou pravděpodobně od středy rozdávány. Uvedl to podle Reuters rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Od okamžiku, kdy budou tyto masky před supermarkety rozdávány, bude povinné je v supermarketech nosit,“ uvedl s tím, že ve střednědobém horizontu bude cílem je nosit i obecně na veřejnosti.

12:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval o novém videu, které informuje o tom, „kdy se vydat v této době k lékaři a jak se přitom chovat“. Video je rovněž přeloženo do znakového jazyka.

12:46 Ministr zahraničí Tomáš Petříček poděkoval americké firmě Dukane, která šestnáct let působí v České republice a která od svažování plastů přistoupila k výrobě roušek, které zdarma rozdává hasičům nebo pracovníkům v sociálních službách.

12:41 Vojenští psychologové vám ve videu zveřejněném na Twitteru Ministerstva obrany ČR poradí, jak v dnešní době plné omezení a zavřených škol přistupovat k dětem. Podle nich je důležité s dětmi o probíhajících událostech otevřeně mluvit. „Děti již něco o aktuálním dění ví. Naslouchejme jim a ptejme se. Jak se cítíš? Jak ti v tom je? Co ty si o tom myslíš? A berme jejich prožitky a myšlenky vážně. Nezlehčujme je.“

12:34 Španělsko v počtu nakažených již předstihlo Čínu a je s 85 195 evidovanými případy na třetím místě po USA (142 746 případů) a Itálii (97 689). Za posledních 24 hodin přibylo ve Španělsku přes šest tisíc případů. Počet obětí za poslední den vzrostl v zemi o 812 na 7340. Více obětí už má pouze Itálie, kde doposud zemřelo 10 779 lidí.

12:26 V Praze dnes dopoledne přistálo letadlo podnikající další repatriační let, kterým se domů vrátilo 138 Čechů z Dominikánské republiky a Kanady, informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. Na palubě bylo podle něj rovněž 44 občanů jiných států Evropské unie.

12:21 Jenom od pátečního do pondělního rána řešili pražští strážníci kvůli novému koronaviru 2497 případů. Jednalo se o případy, kdy lidé neměli zakrytá ústa a nos nebo porušovali zákaz shlukování, informovala ČTK. Od začátku zavedení opatření v boji proti onemocnění COVID-19 řešili strážníci přes 8 tisíc přestupků souvisejících s těmito opatřeními.

11:45 Německo oznámilo 4751 nových případů nákazy koronavirem a 66 úmrtí. Momentální počet nakažených je tak 62 435. Nejvíce je postiženo Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko.

11:30 V Litovli na Olomoucku dnes skončila hygieniky nařízená karanténa, která kvůli snaze zamezenit šíření nákazy COVID-19 trvala dva týdny. Sjezdy do Litovle na dálnici po celou dobu karantény hlídalo zhruba 200 policistů, nyní je průjezd opět otevřen.

11:11 V domově důchodců v Břevnici na Vysočině, kde vypukla masivní nákaza koronavirem, by mohli vypomoci hasiči. Dnes ráno to reportérce TV Prima Lence Kovandové řekla ředitelka domova Hana Hlaváčková. Podle ní by teď zařízení potřebovalo na výpomoc asi deset lidí, kteří by se střídali. Noc byla klidná, stav klientů zatím nevyžadoval další hospitalizaci, řada z nich má zvýšenou teplotu.

11:00 Nejhůře jsou na tom z hlediska počtu nakažených stále Spojené státy se 142 735 infikovanými. Koronaviru v USA podlehlo již téměř 2500 lidí, podle odhadu epidemiologa Anthonyho Fauciho by se finální čísla mohla vyšplhat až ke 200 000 obětí. V Itálii nákaze z 97 689 lidí podlehlo již téměř 11 tisíc.

10:35 Prymula by měl opustit vedení Ústředního krizového štábu, aby se věnoval chytré karanténě. Podle Babiše se to rozhodne dnes. Štáb má vést Hamáček.

10:30 Kvůli hygienickým opatřením byla midibusová linka zcela odkloněna mimo areál Nemocnice Na Bulovce. Náhradní zastávky jsou prozatím ve směru Ládví u nájezdu na Libereckou, pod zastávkou tramvaje je pak provizorní stanice ve směru Prosek.

10:20 Od soboty probíhá každodenní výdej dezinfekce od společnosti Enaspol a.s. ve skladu Centra humanitární pomoci HZS Ústeckého kraje a Ústeckého kraje v České Kamenici. Dodávky jsou určeny pro zdravotnická a sociální zařízení, dopravce, obce a další subjekty v tomto kraji.

9:52 Česká vláda dnes bude projednávat další opatření kvůli pandemii koronaviru – jedním z návrhů, který ministryně financí Alena Schillerová (ANO) předloží, má být ten, podle něhož by stát osobám samostatně výdělečně činným, které postihla nařízení vlády v rámci zastavení provozu, vyplácel měsíčně 15 tisíc korun až do odvolání opatření. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bude předkládat návrh, aby tento příspěvek dostali i lidé, kteří pracují na dohodu.

9:40 Adam Vojtěch se domluvil s představiteli České lékařské komory, České stomatologické komory, České lékarnické komory, Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Sdružení ambulantních specialistů na dodávkách ochranných prostředků. Od tohoto týdne budou lékaři a lékárníci v terénu pravidelně zásobeni 300 tisíci kusy respirátorů týdně.

9:10 Na nemoc COVID-19 v Česku zemřelo 17 lidí. Mezi oběti podle Ministerstva zdravotnictví přibyl jeden člověk. Nakažených je nyní 2837, testovaných bylo 43 498 lidí.

8:55 Dneškem začíná testování tzv. chytré karantény, jejímž cílem je pomocí údajů z chytrého telefonu a platební karty zmapovat pohyb infikovaného člověka (s jeho souhlasem) za posledních 5 dní. Hygienici pak na základě rozhovoru s ním zjistí, s kým se na navštívených místech mohl potkat. Potenciální nakažení budou označeni jako „žluté osoby“ a do několika hodin otestováni na COVID-19 speciálním odběrovým týmem.

8:40 Do Česka dorazil ve třech letadlech další objednaný zdravotnický materiál.

08:20 Nejvíce postiženou německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (13 989 případů), které sousedí s Českem. Na druhém místě je nadále nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (12 178) a třetí Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (10 943).

08:10 Toyota kvůli pandemii zastaví provoz všech závodů v Evropě. V Rusku bude stát výroba do pátku, ve zbylých evropských závodech nejméně do 19. dubna.

08:00 V Německu za neděli vzrostl počet nakažených koronavirem o 4751 na 57 298 případů a zemřelo 66 lidí, dosavadní bilance obětí tak činí 455. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha. Nejvíce postiženou německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (13 989 případů), které sousedí s Českem.

07:50 Hesenský ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, pravděpodobně kvůli tomu, že byl „hluboce znepokojen“ ekonomickými dopady pandemie koronaviru. Podle německého serveru The Local o tom dnes informoval hesenský premiér Volker Bouffier. Respektovaný 54letý Schäfer byl v sobotu nalezen mrtvý poblíž železniční trati.

07:45 V železničních stanicích Červenka a Uničov na Olomoucku ode dneška opět zastavují vlaky. Vlakové spoje tam přestaly zastavovat před dvěma týdny poté, co hygienici oblast kvůli vyššímu počtu případů nákaz novým typem koronaviru uzavřeli. Preventivní opatření bylo v neděli zrušeno. V úterý začnou vlaky jezdit z Červenky přes Litovel do Senice na Hané.

07:42 Je důležité omývat povrchy, kde by se mohl koronavirus držet.

07:30 Další pomůcky zamíří během dneška k potřebným.

07:24 Hloupé výzvy mladých na sociálních sítích se množí!

07:16 Španělský operní pěvec Plácido Domingo byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19 hospitalizován v mexickém Acapulcu. Podle prohlášení jeho týmu není v kritickém stavu. V noci o tom informovala americká média.

07:00 Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti nemoci COVID-19. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Do akce se zapojí také armáda. Vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

Tagy: