KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku dál roste! Zemřelo 9 lidí

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl za dnešek o 162, na 1925. Zvýšil se také počet obětí nemoci, a to ze středečních šesti na devět. Vyléčených je deset pacientů. Nouzový stav bude podle předsedy krizového štábu Romana Prymuly nepochybně prodloužen, zatím platí do 11. dubna a jeho prodloužení musí nejprve schválit Sněmovna.

Veškeré dění i dnes sledujeme online:

22:06 USA už předstihly Čínu v počtu případů COVID-19. Vyplývá to z údajů serveru Worldometers.

21:29 Europoslanci volají po jednotnější reakci celé EU proti pandemii. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poukázala na potřebu společné reakce a nezbytnost zachování jednotného trhu. „Když jsme potřebovali přístup „všichni za jednoho“, odpověď mnohých byla „jen pro mě“. Teď se to však zlepšuje. Volný pohyb zboží a služeb je jedinou možností, jak dostat zásoby tam, kde jsou potřebné. Stavění bariér mezi nás nemá jednoduše žádný smysl! Evropští občané si budou pamatovat, jaká rozhodnutí a opatření jsme dnes přijali.“ EP o tom informoval na svém Twiteeru.

21:15 Ministerstvo průmyslu připravuje třetí vlnu úvěrů v rámci pokračování programu bezúročných půjček COVID. Na záruky by měl stát vyčlenit 10 miliard korun, řekl ministr Karel Havlíček (ANO).

20:35 ČVUT se svými respirátory třídy FFP3 prošla další fází testů v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. Prověřily zachování certifikovaných vlastností respirátorů po sterilizaci. Respirátory pro zdravotníky z fakultních nemocnic se už vyrábí. ČVUT v pondělí uzavřela spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

20:20 I dobrovolní hasiči pomáhjí svážet repatriované Čechy po návratu ze zahraničí kvůli mimořádným opatřením i v okolních státech. Píší o tom na svém Twitteru s tím, že další autobus pro naše občany vyjíždí už za pár hodin:

19:59 Volkswagen v Německu prodlužuje kvůli koronaviru odstávku svých továren, a to o čtyři pracovní dny. Uzavírka tak potrvá do 9. dubna.

19:52 I 16letá dívka je mezi dnes hlášenými oběťmi koronaviru ve Francii. Za poslední den tam zemřelo 365 lidí. Nakažených je už celkem 29155, mrtvých 1696, uvedly úřady.

19:36 Stát bude od pondělí testovat nový způsob vyhledávání možných nakažených koronavirem. Použije data z mobilů a platebních karet, takzvanou inteligentní karanténu. Test spustí na jižní Moravě. V celé zemi má být pak inteligentní karanténa používána po Velikonocích.

"Na jihu Moravy jsou i ty uzavřené oblasti, třeba Litovelsko. Každý pozitivní případ tam bude trasován, cílem je izolovat všechny jeho rizikové kontakty do tří dnů," řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Nový systém má u každého nakaženého vytvořit stopu, kde se pohyboval posledních pět dní, a kdy se případně potkal s někým na delší dobu než 15 minut.

19:25 O 115 za jeden den narostl v Británii počet úmrtí na COVID-19, celkem už země hlásí 578 obětí. Přibylo také přes 2000 případů nákazy a počet nakažených je momentálně 11658.

19:12 Celosvětově počet nakažených COVID-19 překonal hranici půl milionu, obětí je ve světě přes 23000. Vyléčilo se už více než 120000 lidí. Nemoc zasáhla přes 180 zemí světa.

18:56 Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval skupinu největších ekonomik světa G20, aby výrazně navýšila výrobu ochranných prostředků pro zdravotníky bojující s koronavirem. Podle agentury Reuters varoval, že pandemie nemoci COVID-19 sílí a roste exponenciálně.

18:53 V hlavním městě je laboratorně potvrzeno 552 případů COVID-19. Za posledních 24 hodin přibylo 61 nových pacientů, informovali pražští hygienici.

18:50 Poslední dvě oběti koronaviru v Česku jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Podle předsedy krizového šrábu Romana Prymuly byly obě ve vysokém věku.

18:43 Předseda krizového štábu Roman Prymula nepochybuje, že nouzový stav bude v ČR prodloužen. Nyní platí až do 11. dubna, o prodloužení by rozhodovala Sněmovna.

18:23 V Itálii dál strmě stoupají počty nakažených i obětí nemoci COVID-19. Počet úmrtí na koronavirus tam překročil 8000, za poslední den se zvýšil o 662 lidí. Nakazilo se už přes 80000 lidí, od středy přibylo 6153 případů.

18:00 Počet případů nákazy koronavirem v Česku stoupl za dnešek o 162 - na 1925. Zvýšil se také počet obětí nemoci, a to ze středečních šesti na devět. Poslední, kdo nemoci podlehl, je osmdesátiletý pacient Fakultní nemocnice Hradec Králové. Trpěl podle nemocnice jiným, velmi vážným onemocněním, a před několika dny byl navíc pozitivně testován na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

17:51 Hospodářsky nejsilnější země světa sdružené ve skupině G20 chtějí koordinovat svůj boj s pandemií nemoci COVID-19. Shodli se na tom dnes lídři těchto států, kteří po jednání zdůraznili, že naprostou prioritu musí mít řešení jejích zdravotních, společenských i ekonomických dopadů. Po summitu, který se konal prostřednictvím videokonference a trval hodinu a půl, zástupci zemí ve společném prohlášení zdůraznili, že chtějí zachovat finanční stabilitu a oživit hospodářský růst. Informovala o tom agentura Reuters.

17:50 Policie ČR bude zítra, tedy 27. 3. 2020, od 10:00 do 13:00 on-line odpovídat na dotazy týkající se tématu: CHATAŘI V DOBĚ NOUZOVÉHO STAVU.

17:33 Evropská rada se vzhledem k okolnostem koná také prostřednictví videokonference. Před samotnou radou tradičně koordinovali své pozice premiéři zemí V4. Dnes nově se slovenským premiérem Igorem Matovičem.

17:26 V Bohumíně na Karvinsku bude od pátku fungovat takzvaný rouškovník. Na stojánek umístěný před vchodem do Centra sociálních služeb v centru města budou lidé moci zavěsit látkové roušky pro opakované použití nebo si z něj naopak nějaké vzít pro svou potřebu. Fungovat bude každý všední den od 10:00 do 13:00. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Lucie Balcarová.

17:23 Italští vědci zkoumají, zda se koronavirus nedostal do Itálie mnohem dříve, než se dosud předpokládalo. V Lombardii, kde nyní denně umírají stovky lidí s nemocí COVID-19, totiž zdravotníci loni na podzim zaznamenali neobvykle vysoký počet pacientů se zápalem plic a příznaky chřipky. To by podle nich mohlo naznačovat, že koronavirus se možná nepozorovaně šířil měsíce předtím, než se ho podařilo poprvé detekovat, napsala agentura Reuters. Jiní odborníci ale tuto hypotézu odmítají.

17:19 „I když je pravděpodobné, že se virové částice mohou objevit i v moči a ve stolici, zatím nevíme, jak masově a zda to může být významná cesta vylučování. I kdyby se však do surové povrchové vody tento virus dostal, bude spolehlivě odstraněn a inaktivován stávající úpravou povrchové vody,” uvedl František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu. V odpadních vodách, kam mohou lidé splachovat například infikované kapesníky nebo hleny, může ale virus SARS, se kterým Státní zdravotní ústav ve zprávě porovnává zkušenosti při doporučeních pro COVID-19, přežít až 14 dnů.

17:18 Pro neslyšící vznikla minisérie videí tlumočených do znakového jazyka, jak se se současnou pandemií vypořádat.

17:13 „Španělská vláda reagovala na šíření koronaviru pozdě a neobratně a země teď zažívá jednu z nejčernějších kapitol novodobé historie,“ napsal dnes komentátor britského deníku The Guardian. V anketě, kterou k textu nabídl na svých stránkách španělský deník La Vanguardia, s britským novinářem souhlasilo 96 procent čtenářů. V chatu španělského deníku ale mnozí připomněli, že britská vláda reagovala ještě později.

17:10 Policie varuje seniory v době šíření koronaviru před podvodníky, kteří zneužívají krizové situace a obohacují se na osaměle žijících starších lidech. Policie reaguje na slovenský případ, kdy byla seniorce nabídnuta zdravotní preventivní péče měřením teploty. Policie ČR to dnes uvedla na webu.

17:06 Plicní lékaři už mohou posílat své pacienty přímo na testy na COVID-19. Dosud k tomu potřebovali souhlas od praktických lékařů či hygieniků.

17:05 Dva tisíce litrů dezinfekce dopraví dnes a v pátek do Olomouce speciální nákladní automobil. Dezinfekční směs po dohodě s Národní radou osob se zdravotním postižením Olomouckého kraje objednala olomoucká radnice, která ji rozdělí mezi zdravotně postižené osoby, hasiče či strážníky.

17:02 Živnostníci a drobní podnikatelé, kteří kvůli šíření koronaviru museli v polovině března zavřít své provozovny a nesmí poskytovat zákazníkům své služby, mohou peníze potřebné na překlenutí tíživé situace získat i od drobných dárců. Využít mohou takzvaný crowfunding, při němž větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce. Například portál Hithit už spustil kampaň Antivir, která má pomoci podnikatelům v turistickém ruchu, majitelům restaurací a kaváren, kadeřníkům nebo lidem, které živí třeba kultura, sport či wellness. Minimální cílová částka, kterou musejí sehnat, je v těchto případech 5000 korun. Už nyní mohou lidé finančně podpořit například rodinnou cukrárnu, masérské studio, fotoateliér, hudební klub a další provozovny i služby.

17:00 Některé velké banky se chtějí zapojit poskytnutím dat klientů do takzvané chytré karantény, tedy nového systému zachycování nakažených koronavirem a izolace jejich kontaktů. Část se jich nevyjádřila. Ministerstvo zdravotnictví chce chytrou karanténu spustit po Velikonocích. U infikovaných zmapuje kontakty zpětně za pět dní podle údajů z mobilního telefonu a platební karty.

16:58 V Pardubickém kraji je 32 mateřských a základních škol, které se postarají o děti od tří do deseti let. Ve skupině bude vždy maximálně 15 dětí. Původně kraj dával nabídku rodičům aktuálně nejpotřebnějších profesí. Nyní ji rozšířil na všechny. Informaci zveřejnil hejtman Martin Netolický (ČSSD) na Facebooku.

SDÍLEJTE, INFORMUJTE: DOBRÁ ZPRÁVA PRO RODIČE: HLÍDÁNÍ DĚTÍ NOVĚ PRO VŠECHNY PROFESE. Opět bych Vás rád seznámil s...

Posted by Martin Netolický on Thursday, March 26, 2020

16:52 Indické ministerstvo financí oznámilo, že chystá finanční balíček, který pokryje mimo jiné tříměsíční dodávky obilovin a čočky pro 800 milionů Indů, tedy pro asi 60 procent indické populace, napsala dnes agentura AP. Od úterní půlnoci platí kvůli koronaviru v zemi celostátní zákaz vycházení, který má trvat tři týdny. Mnoho lidí závislých na denním příjmu se ale v současné situaci ocitlo zcela bez prostředků.

16:50 V boji proti pandemii nového typu koronaviru pomáhá i fotbalový klub z Českých Budějovic. Funkcionáři a zaměstnanci Dynama už zhruba 14 dní nakupují pro seniory a potřebné věci jim vozí domů. Z hráčů A-týmu se zapojil obránce Jiří Kladrubský.

16:49 Firma Safety nano protect sídlící v České Kamenici na Děčínsku vyrobí až půl milionu roušek měsíčně. Zvýšený zájem o roušky zaznamenala ještě před propuknutím koronavirové nákazy v České republice. Nyní, ani po zvýšení výrobních kapacit, není firma schopná pokrýt poptávku. Své roušky proto dodává zdravotníkům, médiím a firmám podílejícím se na zabezpečení chodu státu.

16:48 Pražský magistrát chce v hale Pražské tržnice v Holešovicích, ve které sídlí nevěstinec ShowPark, ubytovat bezdomovce. Důvodem je zabezpečit jim možnost dodržovat státem nařízenou karanténu. Prostory má podnik vyklidit do 72 hodin. Pokud se tak nestane, je město připraveno si vyklizení vymoci.

16:43 Švýcarské úřady požádaly státem kontrolovanou telekomunikační společnost Swisscom o poskytnutí jednodenních dat z mobilních telefonů. S jejich pomocí chtějí ověřit účinnost opatření omezujících pohyb obyvatel s cílem zbrzdit šíření koronaviru SARS-CoV-2. Podle agentury Reuters to dnes sdělil mluvčí švýcarského Federálního úřadu veřejného zdraví.

16:41 Drastickým způsobem vyjadřovali v úterý svůj názor lidé ve městě La Línea de la Concepción ve Španělsku. Na sanitky, které převážely celkem 28 seniorů s potvrzeným koronavirem, házeli kamení ve snaze zabránit tomu, aby byli nakažení důchodci z asi 100 kilometrů vzdálené obce převezeni do jednoho z pečovatelských domovů v jejich městě.

null

16:36 Valašské Meziříčí na Vsetínsku nabídne lidem ke koupi bavlněné roušky a dezinfekční prostředky na ruce. V pátek bude na náměstí prodejní stánek, kde bude k dispozici 2000 roušek a 500 litrů dezinfekce, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí radnice Jakub Mikuš. Prodejní stánek bude otevřen od 10:00 do 15:00.

16:34 Fotbalový Real Madrid dál pomáhá v boji proti koronaviru. Španělský velkoklub dočasně přeměnil svůj stadion Santiago Bernabéu na centrální sklad se zdravotnickým materiálem. Real se dohodl s nejvyšší sportovní radou, že větší množství ochranných pomůcek a dalšího vybavení bude uskladněno na jednom místě, aby se ve španělské metropoli usnadnila a urychlila distribuce potřebných věcí lékařům a dalším lidem ze zdravotnictví. Fotbalisté Realu se už na začátku týdne rozhodli společně financovat vypravení charterového letu, který do země zdravotnický materiál dopraví.

16:30 Prezidenti a premiéři zemí EU zahájili videosummit věnovaný boji proti koronaviru a jeho ekonomickým dopadům. Jednají o dalších krocích proti krizi.

16:26 Počet případů nákazy COVID-19 v Japonsku přesáhl 1300, více než 45 nových infikovaných dnes hlásí Tokio. Japonsko se ale zatím nechystá vyhlásit nouzový stav. Japonský premiér Šinzó Abe dnes ale oznámil, že Japonsko zakáže vstup do země cizincům cestujícím z 21 evropských zemí; Česká republika mezi nimi není. Tisícovou hranici překročil počet nakažených v Thajsku, Filipíny dnes hlásí 71 dalších případů, dohromady už 707. Na Filipínách si už epidemie vyžádala 45 obětí, což je oproti středě nárůst o sedm.

16:25 Nemocnice v Novém Městě na Moravě zavřela oddělení JIP kvůli potvrzení nemoci COVID-19 u jednoho zdravotníka. V nemocnici je to druhý případ.

16:24 V Olomouckém kraji je šest nakažených policistů, dalších sto je v karanténě. Nakaženo je i šest zdravotníků, kteří pracují na prostějovském infekčním oddělení.

16:23 V Nizozemsku i Belgii dál roste počet nakažených koronavirem i pacientů, kteří nemoci COVID-19 podlehli. Podle dnešní bilance zveřejněné ústavem veřejného zdraví (RIVM) se v Nizozemsku potvrdilo už 7432 případů nákazy, belgický zdravotnický úřad informoval o 6235 případech. Mrtvých je v Nizozemsku 434, v Belgii 220. Dvě sousedící země přijaly v boji proti viru odlišná opatření, což vytvořilo kuriózní situaci v obcích Baarle-Nassau a Baarle-Hertog, které jsou jedinou komunitou s částmi patřícími k území obou států.

16:21 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel osmdesátiletý pacient s velmi vážným onemocněním. Před několika dny k tomu byl pozitivně testován na COVID-19. V České republice jde o sedmé úmrtí v souvislosti s nákazou novým koronavirem, které úřady oznámily. Ve FN Hradec Králové je na infekční klinice v izolaci pět pacientů s potvrzeným onemocněním COVID-19. Jedna ze zaměstnankyň FN je s potvrzeným onemocněním koronavirem v domácí karanténě, pracuje na oddělení, kde se nákaza u několika pacientů objevila.

16:00 V Itálii se koronavirem nakazilo už přes 6 tisíc zdravotníků. Podle italské agentury ANSA zemřeli dnes další dva italští lékaři a celkový počet obětí mezi zdravotníky vzrostl na 39. Do lombardského Bergama dorazila stovka zdravotníků z Ruska.

15:55 Po celém světě je momentálně evidováno přes 492 tisíc pozitivních případů onemocnění COVID-19, 22 178 obětí a 118 022 vyléčených. Co se týká obětí na životech, je na tom nejhůře Itálie se 7503 zemřelými (74 386 případů nákazy), následuje Španělsko s 4089 oběťmi (56 188 případů), Čína má 3287 obětí (81 285 případů nákazy), Irán 2234 obětí (29 406 případů), Francie 1331 obětí (25 233 případů) a přes tisíc obětí mají ještě USA, a to 1037 (68 905 případů nákazy). Data eviduje statistický server Worldometers.

15:47 Ministryně financí Alena Schillerová sdílela stručný informační materiál, v němž mohou občané přehledně a stručně vidět, co všechno přináší liberační balíček daňových opatření kvůli koronaviru. Informační linka Finanční správy na čísle 225 092 392 je občanům k dispozici od pondělí do pátku mezi 9 a 17 hodinou.

15:40 V Evropě by mohl kvůli pandemii nového koronaviru nastat nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Kvůli mimořádným opatřením v boji s onemocněním COVID-19 se komplikuje přeprava zboží i lidí nutných ke sklizni, varují podle ČTK dodavatelé.

15:29 O spuštění nové bezplatné linky, na které mohou občané vyhledat „první psychologickou pomoc“, informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Situace ohledně koronaviru může pro některé občany znamenat velkou psychickou zátěž, proto jsme spustili na bezplatné tel. lince 1212 první psychologickou pomoc.“

15:24 Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na Twitteru připomněl, že kromě 15 tisíc čistého pro každého živnostníka, budou moci OSVČ žádat o ošetřovné ve výši 13 tisíc korun. Jde o další opatření pro podporu malých podnikatelů navazujících na odpuštění záloh na sociální a zdravotní pojištění od března do srpna, odklady plateb, kompenzace mezd zaměstnanců a bezúročné úvěry.

15:16 Česká národní banka očekává kvůli pandemii koronaviru silnou recesi, ve které se ekonomika bude nacházet po zbytek roku. Vývoj celkově vede k potřebě dalšího významného snížení letošních sazeb.

15:09 Na Ruzyni právě přistálo letadlo s 500 m3 zdravotnického materiálu, informoval ministr vnitra Jan Hamáček.

15:01 Svaz Vietnamců věnoval ČR 40 tisíc roušek, SAPA věnovala 20 tisíc roušek, informovala vláda na Twitteru s poděkováním Vietnamu a vietnamské menšině u nás.

14:57 Na celém světě jsou miliony lidí v domácí izolaci, a tak na sociálních sítích vznikají různé výzvy. Čutáme si s toaletním papírem, sdílíme fotky z dětství nebo si dáváme online panáka na kuráž a uvolnění. Nyní se po internetu šíří další výzva. Milá, chytlavá, poučná a pro každého! Tato výzva roztancovala nejen Česko!

null

14:51 Počet případů koronaviru v severoitalském regionu Lombardie, do kterého spadá i finanční centrum Milán, ve čtvrtek vzrostl podle tamního guvernéra Attilio Fontany o 2500. „Dnešní čísla nejsou bohužel dobrá,“ uvedl podle Reuters a dodal, že předběžné údaje ukazují, že celkový počet případů v regionu vzrostl za jediný den o zhruba 2500. Počet případů v oblasti, která je nejvíce zasažená nemocí COVID-19, ve středu vzrostl o 1643 na 32 346 nakažených. V celé Itálii je podle posledních včerejších údajů 74 386 případů a 7503 obětí.

14:42 S dalšími opatřeními přišlo Ministerstvo vnitra také v souvislosti s nemocnicemi. „Každý poskytovatel vytvoří prostor pro rozdělení pacientů vstupujících do zařízení k další péči a metodiku,“ informoval Adam Vojtěch. Nemocnice také vyčlení prostory pro poskytování péče pacientům s podezřením na onemocnění, nebo již s probíhajícím onemocněním koronaviru. Každá nemocnice taktéž zřídí dispečink, aby mohla řídit své zásoby, potřebu a přidělování ochranných pomůcek. Musí mít maximální přehled.

14:35 „Prodloužili jsme zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, s výjimkou vybraných prodejen,“ informoval v návaznosti na tiskovou konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru. Výjimky mají nově zámečnictví, servis výrobků a strojů pro domácnost, myčky automobilů i činnost týkající se pohřbívání.

14:30 Roboty, kteří dokážou sterilizovat prostory, v nichž jsou pacienti s koronavirem, nabízí nemocnicím v ČR otrokovická společnost HCR CZECH. Firma se stala exkluzivním dodavatelem robotů jihokorejské společnosti Hanwha pro český a slovenský trh. HCR CZECH již podle informací ČTK jedná s prvními nemocnicemi. „Sterilizační“ roboti mají na pohyblivém těle připevněno plně automatické pohyblivé rameno držící UV zářič, který sterilizaci prostor provádí.

14:25 Fakt, že je hudba Johna Lennona stále aktuální, potvrdil mladý lékař z americké Minnesoty ve videu, kde přezpíval hit Imagine od zesnulého člena legendárních The Beatles. V komentářích pod videem na sociální síti, kam lékař video umístil, se okamžitě strhla lavina děkovných a obdivných komentářů ze všech koutů světa.

14:22 Podrobnosti přímé pomoci OSVČ ve výši 15 tisíc korun měsíčně budou podle ministryně financí v řádu dnů. Žádat budou podnikatelé u Finanční správy ČR.

14:19 Živnostníci budou moci odložit platbu záloh zdravotního pojištění. Minimální odvody za období od března do srpna jim stát zcela odpustí. Novelu podepsal prezident Miloš Zeman. Prezident podepsal rovněž zákon, který pozastavuje elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu nouzového stavu země.

14:17 Bankovní rada ČNB dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Naposledy rada snížila sazby na mimořádném jednání 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem bylo zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti, informuje ČTK.

13:59 Vláda nakonec upustila od myšlenky zastropování cen dezinfekcí, které se kvůli markantním rozdílům v cenách staly v poslední době předmětem hlasitých debat. Dezinfekcí je velké množství druhů a technicky by to podle ministryně financí nebylo proveditelné. Vláda nicméně schválila, že Ministerstvo průmyslu a obchodu bude kontrolovat, kam dodávky dezinfekce směřují a jakým způsobem, doplnil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

13:55 Policie na jižní Moravě řeší už několik případů restaurací, které obsluhovaly hosty, i když měly být zavřené v rámci nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru. Policisté v posledním případě našli otevřenou hospodu s obsluhou ve Vyškově. Zákazníci si tak v klidu popíjeli pivo a další alkohol, o rouškách, které měli mít na obličeji, nemůže být ani řeč.

13:52 Ministryně financí Alena Schillerová odmítla právní výklad, podle něhož by firmy zasažené opatřeními vydanými podle krizového zákona měly nárok na odškodné za ušlý zisk. Schillerová na tiskové konferenci zopakovala své středeční tvrzení, že podle jejího právního názoru se náhrady týkají pouze zabaveného majetku nebo nařízení práce, nikoli ušlého zisku.

13:42 Univerzita Karlova (UK) nabízí přístup k počítačům pro výzkumné výpočty související s koronavirem. Univerzita prostřednictvím výzkumného zařízení – infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ poskytne výpočetní kapacitu v objemu 1000 centrálních procesorových jednotek od 1. dubna po dobu tří měsíců. Lidé budou také moci bez omezení využít softwarové nástroje pro analýzu textu ve více než 80 jazycích, které jsou vhodné například pro analýzu sociálních sítí. Zájemci se mohou obrátit na Ústav formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty, informovala ČTK s odkazem na tiskovou zprávu UK.

13:36 Nákaza koronavirem se prokázala již u několika desítek lékařů a zdravotníků. O minulém víkendu jich podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byly tři desítky, další nakažení přibyli v následujících dnech. Podezření se pak objevilo u desítek dalších členů zdravotnického personálu, například u středočeské záchranné služby, kde musela část zaměstnanců včetně ředitele do karantény, nákaza koronavirem se u nich ale nepotvrdila.

13:34 Pohyb je v současné době zvláště důležitý. Armáda ČR publikovala další instruktážní video, díky němuž si můžete zacvičit s Hradní stráží. Čtvrtý díl je zaměřen na kardiocviky a lehké posilování.

13:28 Do rezortu zemědělství na udržení potravinové soběstačnosti ČR poputuje 3,3 miliardy korun, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Další peníze směřují do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) na pomoc podnikatelům v zemědělství s úvěry. Dle ministryně financí Aleny Schillerové bylo na oba programy vyčleněno 4,3 miliardy korun. Podpora v rámci PGRLF podle Havlíčka spočívá v odložení splátek úvěrů, uvolnění zástav, odkladu splátek jistiny u úvěrů a stanovení sazeb u dotovaných častí úroku úvěrů.

13:24 Armáda ČR na Twitteru uvedla, že má v pohotovosti 33 odběrových týmů, které podpoří hygieniky v průběhu chytré karantény.

13:20 Vláda uvolní režim pro některé české občany, kteří dojíždějí za prací do Rakouska a Německa – takzvané pendlery. Pravidla o karanténě kvůli prevenci šíření nového typu koronaviru a nutnosti pracovat mimo území České republiky alespoň tři týdny se nebudou vztahovat na zdravotníky, sociální pracovníky a příslušníky integrovaného záchranného systému. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. O změně informovalo již ve středu Ministerstvo vnitra v návaznosti na žádosti německé a rakouské vlády.

13:12 Letecký most z Číny Česká republika využívá i pro přepravu pomoci jiným. „Slovenská policie si dnes vyzvedla část daru, který společně pro ČR a SR zajistily společnosti EPH a J&T. Náklad přiletěl na palubě China Eastern,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

13:07 Česká republika podle ministra vnitra Jana Hamáčka dnes nabídne Itálii a Španělsku pomoc formou dodávky 10 tisíc ochranných obleků pro zdravotnický personál.

13:03 Podnikatelé budou moci v rámci programu COVID II od pondělí žádat o bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek. Minimální hranice půjčky nebude stanovena a žádosti by měly být přijímány do výše 15 milionů korun. Program budou moci využít na rozdíl od první vlny živnostníci a drobní podnikatelé. O úvěry bude možné žádat u většiny komerčních bank, se kterými se nyní podepisují smlouvy. Ručit za půjčky bude stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), uvedla ČTK.

12:58 Stát uvolňuje režim pro hotely a penziony, které nově mohou poskytovat své služby lidem, kteří je potřebují využít z důvodu výkonu své pracovní činnosti. Informoval o tom na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček. Nadále platí výjimka ze zákazu prodeje a poskytování ubytovacích služeb pro cizince do doby opuštění České republiky či cizince s pracovním povolením na území ČR.

12:52 Šéf krizového štábu Roman Prymula značný nárůst pozitivně testovaných dal do souvislosti rovněž se znatelným nárůstem testování. Podle něj se úřady chystají na snižování poměrně restriktivních opatření, ale za podmínky, že ta jednodušší opatření se dodržovat budou.

12:44 Dezinfekce není nikdy dost! Proto ve svých laboratořích začala Fakulta životního prostředí univerzity v Ústí nad Labem vyrábět podle návodu Světové zdravotnické organizace desítky litrů dezinfekčních prostředků na ruce. První várka putovala městu Jirkov na Chomutovsku, kde se městský úřad stará o distribuci desinfekcí do rukou zdravotníků nebo hasičů. Další balení obdrželi lékaři a lékařky z Dětského střediska Suchdol a z Dětského střediska Stříbrníky.

null

12:40 Ministryně financí Schillerová plánuje rovněž drobným podnikatelům zjednodušit situaci s úvěry, kupříkladu odložením splátek. Připraví proto novelu zákona o spotřebitelském úvěru.

12:32 Vláda bude měsíčně vyplácet 15 tisíc korun drobným podnikatelům postiženým mimořádnými opatřeními vlády. Bude se tak dít po dobu trvání opatření, informovala na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová.

12:25 Tisková konference po mimořádném jednání vlády:

12:20 Vláda podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové schválila výjimku pro dokládání příjmů u některých dávek v dubnu. „Již přiznané dávky teď poběží dál až do dalšího kvartálu,“ uvedla na Twitteru.

12:14 Některé států jihovýchodní Asie se potýkají s prudkým nárůstem počtu lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Malajsie eviduje dosud největší denní nárůst infikovaných – o 235 nových případů. Celkově je v zemi již 2031 nakažených a 23 obětí. V Indonésii, která je nejlidnatější muslimskou zemí, vzrostl počet obětí o 20 na 78. Nakažených je v zemi 893 lidí. Vietnam hodlá na dva týdny zakázat srocování více než 20 lidí.

11:58 Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách se od pátečních 06:00 nebude vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Vyplývá to z aktualizovaného mimořádného opatření, které na webu zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Od začátku měly výjimku například prodejny potravin, lékárny či drogerie.

11:48 Počet obětí koronaviru ve Španělsku překročil 4000, když ministerstvo zdravotnictví oznámilo 655 nových úmrtí. Nákaza se už potvrdila u 56 188 lidí.

11:36 Firma Bosch Jihlava má první potvrzený případ na pracovišti, muž je v domácí karanténě a má mírný průběh nemoci.

11:35 Už více než půl milionu lidí se v Británii přihlásilo k iniciativě, jež má pomoci v boji proti pandemii nemoci, kterou způsobuje koronavirus. Na Twitteru o tom dnes informoval ministr zdravotnictví Matt Hancock. Dobrovolníci mohou mimo jiné pomáhat starším a nemocným lidem v preventivní izolaci. Hancockův náměstek zároveň odmítl, že by se nakaženému princi Charlesovi dostalo zvláštního zacházení.

11:19 Čeští vojenští lékaři podle Metnara odjet pomáhat do Itálie nemohou. Armáda se podílí na boji s koronavirem v ČR a zdravotníci jsou nutní doma, uvedl.

11:14 V Ústeckém kraji vzrostl na 65 počet případů prokázané nákazy novým typem koronaviru. Hygienikům se zatím daří zjišťovat kontakty nakažených.

11:00 Vojáci dostanou možnost si vzít služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o malé děti. Navrhuje to vyhláška Ministerstva obrany.

10:37 Česká obchodní inspekce varuje před nabídkami typu „Roušky a respirátory? Máme skladem u dodavatele!“ Velmi často se na Českou obchodní inspekci obracejí v posledních dnech spotřebitelé s tím, že zaplatili na internetu za roušky či respirátory, které nedorazily. ČOI důrazně apeluje na spotřebitele, aby zvážili nákup na internetu u prodejců, kteří nemohou zajistit doručení vašeho zboží nebo se dokonce vymlouvají na to, že zboží je teprve u dodavatele, zbožím nedisponují, ale peníze přitom požadují již dnes.

10:31 V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je nyní s e-neschopenkou přes 21 900 lidí. Nejvíc jich je v Praze a Moravskoslezském kraji. Počet osob v izolaci se za poslední den zvedl ve všech krajích. Vyplývá to ze statistiky elektronických neschopenek, kterou aktualizuje Česká správa sociálního zabezpečení. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) od začátku března do středečního odpoledne do karantény s e-neschopenkou nastoupilo celkem 30 152 lidí.

10:20

10:10 Nejvíce nakažených hasičů v Praze je stále ve stanici Krč. Desinfekce proběhla ale i na stanicích Satalice a Strašnice. Stovka hasičů zůstává v karanténě, 31 je nakažených. Jejich video k výzvě IZS se stalo virálním

09:47 Město, které nikdy nespí, usnulo! Jindy přeplněné metro a ulice zejí prázdnotou! Obyvatelé New Yorku by se měli připravit na to, že polovina z nich se nakazí koronavirem, povrdil starosta města Bill de Blasio. Ve městě, které je v USA hlavním ohniskem nákazy, zatím nemocí COVID-19 onemocnělo téměř 18 000 lidí a bezmála tři stovky nemoci podlehly. New York, největší americké město, má 8,4 milionu obyvatel.

09:40 Pomoc lidem, kteří uvízli v Kanadě:

09:32 Německo se zavázalo, že dá na podporu ekonomiky zasažené dopady pandemie jeden bilion eur (27,6 bilionu Kč), což je asi 30 procent hrubého domácího produktu. Česká republika kvůli pandemii zpětinásobila návrh rozpočtového deficitu na letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.

09:17

09:07 Ve středu přibylo 291 nakažených, zatím nejvíce za jeden den. Nejvyšší byl ale ve středu i počet testovaných lidí, laboratoře provedly 4098 testů.

08:48 Počet nakažených koronavirem v Česku se k dnešnímu ránu zvýšil na 1775 případů. Během středy přibylo 291 případů. Vyléčených je 10, zemřelých šest.

08:31 Nálada německých spotřebitelů se kvůli koronaviru prudce zhoršila. Její index pro duben klesl nejníže od roku 2009. Oznámil to institut GfK.

08:20

null

08:15 Od 9.00 hodin se ve Strakově akademii uskuteční další mimořádné jednání vlády.

Vláda projedná další mimořádná opatření k omezení dopadů koronavirové krize.

08:07 Kvůli koronaviru musel změnit zasedání a hlasování i Evropský parlament.

08:02 Mexická vláda nařídila od dnešního dne v souvislosti se šířením koronaviru přerušit veškeré aktivity, které nejsou nezbytně nutné. Za nezbytné služby, které budou nadále fungovat, se považují například nemocnice, výroba paliv, produkce elektřiny, správa vodovodů a kanalizací a rovněž fungování veškerých orgánů zajištujících pořádek. Mexiko ve středu evidovalo 475 nakažených (předtím jich bylo 405) a šest mrtvých.

07:59 Vláda dál pomáhá lidem v návratu ze zahraničí.

07:45 Současná situace má i pozitiva. Zlevňují pohonné hmoty! Benzin je v Česku nejlevnější za téměř čtyři roky, nafta za 2,5 roku. Pokles cen zrychluje. Natural 95 je průměrně za 28,83 Kč/l, nafta za 28,60 Kč/l.

07:35 Nakazil se i následník britského trůnu. Podívejte se na včerejší reportáž.

07:29 Pevninská Čína hlásí nárůst nových potvrzených případů nákazy koronavirem, za středu jich bylo 67 oproti úterním 47. Všechny se týkají lidí, kteří do země přijeli ze zahraničí. Dnes o tom informuje agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotní komisi. Z nejlidnatější země světa se koronavirus začátkem letošního roku rozšířil do ostatních částí planety.

07:15 Americký Senát dnes schválil rekordní balík na podporu tamní ekonomiky zasažené pandemií nemoci COVID-19. Hodnota stimulačních opatření je podle agentury AP 2,2 bilionu dolarů (55,2 bilionu korun). Sněmovna reprezentantů o nich bude hlasovat v pátek a prezident Donald Trump řekl, že je podepíše, jakmile je dostane na stůl.

07:00 Německo má podle nové bilance více než 36 500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil o 50 na 198.

Tagy: