KORONAVIRUS: Pětice Čechů opustila Bulovku. Japonská výletní loď hlásí téměř 100 nových případů

Rozhovor s Danielem Pekárkem

V Číně během neděle zemřelo dalších 105 lidí. Pětice Čechů, která přiletěla z Číny opustila Bulovku. U části Američanů evakuovaných z japonské výletní lodi se potvrdila nákaza koronavirem. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru COVID-19:

Pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem. Přibylo rovněž 2048 nakažených, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi:

  • Celkový počet nakažených v Číně: 70 553 (70 548 podle posledních oficiálních informací čínské národní zdravotnické komise)
  • Celkový počet nakažených (celý svět): 71 444
  • Celkový počet úmrtí: 1 776, z toho 5 případů mimo pevninskou Čínu
  • Celkový počet uzdravených: 11 417
  • Minimálně jeden případ už na svém území potvrdilo 29 států

Zdroj: WORLDOMETER

Cestovní omezení se týkají téměř poloviny Číňanů

Omezení pohybu, která čínská vláda zavedla v souvislosti s šířením koronaviru, se týkají příbližně 780 milionů lidí. To představuje téměř polovinu čínské populace. Vyplývá to z analýzy zpracované stanicí CNN. Mezi taková omezení patří například karanténa nebo nařížení kdo může cestovat do a z určitých oblastí. Nejpřísnější pravidla v tomto ohledu panují v provincii Chu-pej, epicentru nákazy. Zdejší města Wu-chan, Chuang-kang, Š’-jen a Siao-kan jsou zcela izolována od okolního světa a pro jejich obyvatele platí zákaz vycházení.

Čína z obav před šířením infekce ničí a dezinfikuje bankovky

Čínská centrální banka se zapojila do boje proti šíření koronaviru. Podle Světové zdravotnické organizace totiž virus může přežít i několik hodin na povrchu mimo hostitelské tělo. Čínské banky tak nyní musí podle nového vládního nařízení dezinfikovat bankovky ve vysokých teplotách a pomocí ultrafialového záření. Následně je musí týden až dva skladovat a teprve až poté vypustit mezi zákazníky. Peníze z rizikových oblastí, jako jsou nemocnice a zvířecí trhy, jsou nově „speciálně ošetřeny“ a následně poslány zpět do centrální banky. Do oběhu se zatím nevrací.

Některé banky pak podle čínských médií bankovky rovnou likvidují. Centrální banka tvrdí, že je na podobný výpadek bankovek připravena. Jen za leden vytiskla nové bankovky v hodnotě 4 miliard juanů.

Drtivá většina obětí i nově infikovaných pochází z provincie Chu-pej

Přes 94 procent nových případů z neděle pochází z centrální čínské provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Za jeden víkendový den tam zemřelo 100 lidí a 1933 jich bylo nově nakaženo. Další tři lidé nemoci podlehli v provincii Che-nan, která s Chu-pej sousedí, zbylí dva zemřeli v provincii Kuang-tung na jihu země.

Téměř 90 procent všech nových případů pochází z Wu-chanu, metropole provincie Chu-pej s 11 miliony obyvateli. Právě na tamním trhu, kde se prodávají mořské plody i divoce žijící zvěř, se virus nejspíš přenesl na lidi.

Češi evakuovaní z Číny opustili Nemocnici Na Bulovce

Pět Čechů, kteří před dvěma týdny přicestovali z Číny a byli testování na koronavirus, dnes ráno opustilo izolaci v pražské Nemocnici Na Bulovce. Opakované testy potvrdily, že jsou zdraví. Novinářům to řekla primářka kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová. Lékaři u propuštěných pacientů komplikace neočekávají, za celou dobu hospitalizace neměli žádný zdravotní problém.

Do Číny odletí český armádní speciál s humanitární pomocí

Česko vyšle do Číny armádní speciál s humanitární pomocí od měst, krajů, firem či Pražského hradu. Na návrh ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) to dnes schválila vláda. Termín odletu zatím není určen. Ministerstvo zahraničních věcí dnes v tiskové zprávě uvedlo, že letoun by mohl do Číny zamířit na přelomu února a března. Poveze až sedm tun materiálu, napsal resort. Oficiální česká státní pomoc kvůli epidemii koronaviru zamíří do Číny tento týden z Vídně, dopravu do města Wu-chan spolufinancuje Evropská unie.

Část evakuovaných Američanů z výletní lodi je nakažena koronavirem

U minimálně 14 z více než 300 Američanů evakuovaných v neděli z výletní lodi Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v přístavu v Jokohamě, se prokázala nákaza novým typem koronaviru. Nakažení cestovali odděleně od ostatních cestujících. Po příletu čeká všechny navrátivší 14denní pobyt v karanténě na vojenských základnách v Kalifornii a v Texasu. S odkazem na americké úřady o tom informovala agentura AFP.

Americký pár si natáčel evakuaci z výletní lodi DIamond Princess do letadla. Video, ve kterém společně s ostatními Američany nastupují na palubu, poslali agentuře AP. Na záběrech jde vidět posádka v bezpečnostních oblecích a kabina nákladního letadla, ve kterém nejsou žádná okna. „Jsme vyčerpaní, ale jsme v letadle a to je dobrý pocit. Jen je nepohodlné, že musíme mít roušky a na toalety jsme museli jít všichni v autobuse“, řekla v závěru videa Cheryl Moleskyová. Její manžel Paul pak ještě upřesnil, že v autobuse, který je přepravoval z lodi na letiště, čekali pět hodin, než je vůbec pustili do letadla.

Japonské úřady mezitím potvrdily dalších 99 případů nákazy na lodi Diamond Princess. Na lodi už tak bylo zaznamenáno 454 lidí infikovaných koronavirem COVID-19. Na palubě zůstává v karanténě celkem 3 711 lidí, testováno jich zatím bylo 1 723. Podobně jako USA se své občany z lodi chystá evakuovat také Austrálie. Premiér Scott Morrison uvedl, že by se tak mohlo stát ve středu. Evakuace se bude týkat přes 200 Australanů a blíže nespecifikovaného počtu Novozélanďanů. Už v pátek Japonské úřady nechaly vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou, nebo měli kajuty bez oken, s podmínkou, že budou mít negativní testy na koronavirus.

Zloději v Hongkongu ukradli stovky rolí toaletního papíru

Hongkongská policie zadržela dva lidi a po dalším pátrá v souvislosti s krádeží 600 rolí toaletního papíru. Řidič dodávkové služby vyložil v pondělí ráno zboží před obchodem, odkud ho tři muži ukradli. Policisté toaletní papír našli v nedalekém domě. Dva lidé byli obviněni z loupeže, po třetím policie pátrá.

V Hongkongu aktuálně panuje strach z nedostatku toaletního papíru. Na vině jsou dezinformace, které se vyrojily po oznámení tamní vlády, že chystá uzavřít některé části hranice s pevninskou Čínou. Podle různých zvěstí tím dojde k přerušení dodávek právě toaletního papíru. Ačkoliv hongkongská vláda tyto informace vyvrátila, vyděšení obyvatelé stejně berou útokem supermarkety a skupují toaletní papír, dezinfekční prostředky i rýži.

iPrima/ČTK

Tagy: