CNN Prima News humanitární pomoc

humanitární pomoc

Výpis příspěvků ke štítku „humanitární pomoc“

Ukrajinské ženy rodí předčasně ze stresu. Když přijedeme, je to pro místní svátek, líčí Češi

Vše bude dobré, vše bude Ukrajina. Tak komentují civilisté z válečných oblastí rok a půl trvající konflikt s ruskými okupanty. Místní stále skálopevně věří ve své jednoznačné vítězství, ale už nedokážou říct, jak bude vypadat jejich život po válce, uvedli redakci CNN Prima NEWS čeští dobrovolníci z projektu Mise Ukrajina. „Starší ve strachu čekají, kdy dostanou zprávu, že jejich odvedení synové v boji padli. Těhotné ženy rodí předčasně kvůli stresu z okolních bojů,“ popsal šéf organizace Marek Wiesner.

Symbol katastrofálních záplav v Libyi. Mrtvé do masových hrobů ukládá ve zničeném městě bagr

Záplavy na východě Libye mají podle místních úřadů již přes tři tisíce potvrzených obětí. Značná část mrtvých byla zaznamenána ve statisícovém městě Derna, kterým se v neděli přehnala řeka podobná tsunami, a to po protržení nedalekých přehrad ve vyšší nadmořské výšce. Na místě stále probíhají rozsáhlé záchranné akce, které výrazně komplikuje nejistá politická situace v zemi. Představitelé východní správy země tvrdí, že tragédie je zcela nad jejich hospodářské možnosti. O rozsáhlé zkáze informuje web BBC.

Hasiči ruší pohotovost, do Maroka USAR tým neodletí. Ve hře je stále humanitární pomoc

Čeští hasiči už nepočítají s vysláním speciálního USAR (Urban Search and Rescue) týmu do zemětřesením zasaženého Maroka. Zrušili jeho pohotovost. Do úterního poledne nedostali z Maroka oficiální souhlas s nasazením týmu. Informovala o tom mluvčí hasičů Martina Götzová. Ničivé zemětřesení postihlo Maroko v pátek večer. Český USAR tým, který se specializuje na vyhledávání v sutinách, byl v pohotovosti od soboty.

Ruská zrůdnost, popisují zkázu porodnice čeští dobrovolníci. Válečná zóna je těžce zasáhla

Místo, kde se rodí život, čelilo ruskému dělostřelectvu. Návštěva rozstřílené chersonské porodnice je jeden z mnoha neveselých momentů, který čeští dobrovolníci z organizace Mise Ukrajina prožili během svého posledního výjezdu. „Nepochopím mentalitu ruských vojáků, jsou absolutně mimo realitu. Je to zrůdnost,“ okomentoval spoušť Marek Wiesner za dobrovolníky, kteří na válkou zkoušený východ země dovezli zdravotnické přístroje a materiály. O své fotografie se podělili s redakcí CNN Prima NEWS.

Bývalý český bojovník na Ukrajině: Na frontě jsem se pokálel. Vojákem jsem byl omylem

Nic jsem neuměl, přesto jsem skončil na několik měsíců v zákopech a prožil bitvu o Bachmut. Na frontě jsem se vyloženě pokálel, nejsem žádný válečný hrdina, řekl redakci CNN Prima NEWS bývalý český bojovník na Ukrajině vystupující pod přezdívkou Dědek. Restauraci na Kanárských ostrovech opustil loni v březnu, návrat domů zatím neplánuje, třebaže zbraň nakonec odložil a nyní pomáhá jako humanitární pracovník a medik. „Jsem stařec, není to pro mě,“ řekl reportérovi o účasti v bojích.

OBRAZEM z Chersonu: Po velké vodě zbyla jen spoušť, mrtvá těla a rybí smrad, líčí svědci

Voda zmizela, trápení a smutek ale zůstávají. Měsíc od poničení Kachovské přehrady a velké potopy v Chersonské oblasti se civilisté vracejí do svých domovů – nebo spíš k tomu, co z nich zbylo. Voda některé budovy poškodila natolik, že jsou už jednoduše neobyvatelné. Ulice vesnic i měst, které se potýkaly se záplavami, nyní lemují silné vrstvy bahna, těla domácích mazlíčků či říčních ryb. „Na slunci se vysušují a rozkládají, létají kolem nich mouchy a je to nesnesitelný smrad,“ svěřila se redakci CNN Prima NEWS ukrajinská dobrovolnice Kataryna Tkačenková.

Očima Američanky v Praze: Jak se liší pohled běžných lidí z Česka a USA na napadení Ukrajiny?

Pro jedny je to spravedlivý boj proti agresorovi, pro druhé jen jedna z mnoha válek kdesi na druhé straně planety. Jedni toužebně vyhlížejí vyhnání okupantů, druzí by přivítali co nejrychlejší příměří. Jako Američanka žijící v Praze jsem se pokusila zjistit, jak se liší pohled obyčejných obyvatel Česka a USA na ruské napadení Ukrajiny. Možná vás překvapí, jak rozdílné může být vnímání konfliktu u představitelů dvou zemí, které patří mezi nejvěrnější ukrajinské spojence.

Ukrajinka ze zatopené oblasti: Bože, proč? Voda mi sebrala dům i život, nemám kam se vracet

Loni v únoru utekla ze své rodné Nové Kachovky před ruskou invazí. Doufala, že se po krátkém pobytu v České republice jednoho dne vrátí do svého staršího, ale útulného dvoupatrového domu, až skončí válka na Ukrajině. Nyní se ale 47leté Nataliji rozplynul sen – voda z Kachovské přehrady pohřbila její dosavadní život. Redakci CNN Prima NEWS řekla, že už se tím pádem nemá kam vrátit. „Poslední dny probrečela. Prožila tam celý svůj život, stejně jako její rodiče a prarodiče,“ vylíčila příběh ukrajinské uprchlice Veronika Dostálová, která Nataliji i jejím dětem pomohla s přesunem do Česka.

Chceme si vybudovat renomé. Rozhodně nejedeme poznávat, hájil Rakušan cestu do Afriky

Rozhodně nejedeme do Afriky poznávat, chceme vybudovat renomé České republiky a posilovat pozici EU v tomto regionu. Novinářům to před odletem na kbelském letišti řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se ve čtvrtek ráno vydal na desetidenní zahraniční cestu, při níž navštíví postupně Senegal, Ghanu a Rwandu. Doprovázet ho budou lékaři i podnikatelská delegace. Podle Rakušana budou hlavní náplní programu humanitární projekty. Mezi další agendy má patřit migrace, bezpečnost i byznys.

Chaos při pomoci chudým přerostl v horor: Dav v Jemenu zpanikařil, ušlapáno bylo 78 lidí

V tlačenici v jemenském hlavním městě Saná ve středu večer přišlo o život nejméně 78 lidí a přes 70 dalších utrpělo zranění, uvedlo podle agentur ministerstvo vnitra vedené húsíjskými povstalci. Neštěstí se stalo v centru města, kde se bez koordinace s úřady rozdělovala lidem finanční pomoc. Na akci konanou krátce před koncem ramadánu, posvátného měsíce muslimů, přišly stovky zájemců.