Nákaza jediného zaměstnance poslala dalších 170 lidí na testy COVID – 19

Domov pro seniory v Českém Dubu na Liberecku

Nákaza v domově důchodců

170 klientů a zaměstnanců domova pro seniory v Českém Dubu na Liberecku muselo na testy poté, co se prokázala nákaza koronavirem u jednoho zaměstnance. Hygienici odebírali několik hodin vzorky stovce seniorů a sedmdesáti pracovníkům domova. Žádného dalšího infikovaného už v zařízení nenašli.

Pro hygieniky tato situace znamenala pohotovost nejvyššího stupně, protože obyvatelé domova důchodců patří jednoznačně k nejohroženější skupině. Jedná se také o lidi, kteří často sami mají potíže s pohybem a trpí řadou chronických nemocí.

Nakažený zaměstnanec byl údržbář, který do kontaktu s klienty přicházel jen velmi výjimečně. Kde se nakazil, zatím není jasné. Podle Radima Pochopa, ředitele domova, nebyl údržbář nikde v zahraničí. Tento týden byl hospitalizován v Liberci na plicním oddělení, příjmem prošel bez podezření na nákazu, neměl zvýšenou teplotu. Později se ale jeho stav začal rychle horšit, a proto ho zdravotníci otestovali. Výsledek byl pozitivní. Muž nyní leží na oddělení ARO. Jeho stav není život ohrožující.

Krajská nemocnice teď, podobně jako domov dlůchodců, řeší problém, zda muž nemohl někoho nakazit. Vedení nemocnice zkoumá, zda se všichni zdravotníci chránili, jak mají předepsáno. Hygienici zatím nikoho z nich neposlali do karantény, protože jsou většinou pro chod nemocnice nepostradatelní, mají ale zvláštní režim - jsou v přísnější izolaci od kolegů a jejich zdravotní stav je doslova pod drobnohledem.

Tagy: