OČIMA REPORTÉRA: Muž zastřelil v restauraci svoji ženu ranou do hlavy

Střelba v Rychnově nad Kněžnou

Střelba v restauraci v Rychnově nad Kněžnou

Tragicky skončila včerejší večerní střelba v restauraci v Rychnově nad Kněžnou. Muž tam měl pistolí zastřelit svoji manželku. Téměř okamžitě poté ho zadržela policie. V pátek odpoledne ho obvinila z vraždy. V případě odsouzení mu hrozí až 18 let ve vězení. Jak celá tragédie vypadala pohledem reportéra?

Přijíždíme do centra Rychnova nad Kněžnou na Staré náměstí. Jedna z restaurací je opáskovaná a v obležení policejních aut i hlídek. Nahlédnu dovnitř přes výlohu a vidím v plné polní kriminalistické techniky a vyšetřovatele. Zajišťují stopy z brutálního činu, který se stal po osmé hodině večer. Muž měl v restauraci zastřelit svoji manželku.

Informace začínají létat jedna přes druhou. Zjišťuji okolnosti, ověřuji. První, co mi utkví v paměti, je to, že střelce všichni místní znají. Je to pro ně velké překvapení. Devětačtyřicetiletý střelec je totiž místní. Jde o bývalého dlouholetého regionálního novináře. Se ženou měl v restauraci údajně schůzku, pak se začali hádat – kvůli rozvodu. Dlouhodobé neshody jako motiv jeho činu následně potvrzuje policie.

Útočník v klidu oznámil číšníkovi, že zabil svou ženu

Podle některých svědků muž nejdřív odešel pryč, barmanovi řekl, že se za chvíli vrátí. Stavil se jen o pár metrů dál ve své kanceláři. Tam si nejspíš vzal nabitou zbraň a s ní se vracel do restaurace. Údajně pak předstíral, že jde ještě na toaletu a ženu vzápětí střelil zezadu do hlavy.

Kromě hlídky sedí v noci během vyšetřování venku o zeď opření i zaměstnanci restaurace. Když vyšel výstřel, byli uvnitř, stejně jako dalších asi 13 hostů. Ti utekli všichni ven. Střelec prý pokojně přišel a oznámil číšníkovi, že zabil svoji ženu. Ten okamžitě volal 158. Střelec si mezitím pokojně sedá a čeká na policisty. Ti ozbrojeni pistolemi a samopaly nahlíží opatrně dovnitř, střelec ale nakonec neklade žádný odpor.

Žena v nemocnici zemřela

Postřelená žena mezitím leží dál bez pomoci v kaluži krve. Teprve po vyvedení muže v poutech do auta spěchají dovnitř záchranáři. Přijíždí další auta, sanitka, na náměstí přistává záchranářský vrtulník. Žena je v kritickém stavu. Informace o její smrti přichází kolem jedenácté večer.

Manžel je od svého zadržení v cele na policejní stanici v Rychnově, probíhají také jeho výslechy. Odtamtud poputuje nejspíš zítra k soudu, kde se bude rozhodovat o jeho vzetí do vazby. V pátek odpoledne ho pak policie obvinila z vraždy. V případě odsouzení muži hrozí až 18 let vězení. Další rozměr případu je pak rodinný, protože manželé měli tři děti – dvě teď už plnoleté dcery a třináctiletého syna – ty zůstanou bez rodičů.

Martin Holek