První výsledek Trumpovy reformy: Cisco vrací do USA přes bilion korun

Donal Trump sliboval, že úprava daňového systému přinese návrat korporátních peněz ze zahraničí zpět do USA. Tento předpoklad podpořil tvrzením, že zde navíc velké korporátní společnosti tyto peníze dále budou investovat a vytvářet tak nová pracovní místa. Novela má první reálný výsledek – společnost Cisco se vrací domů.

V prezidentské kampani zaznělo přímo z úst Donalda Trumpa: „Někteří říkají, že reforma přinese dva triliony dolarů zpět, já si myslím, že to bude 5 trilionů dolarů.“ Dále dodal, že „10% daň oproti dani 35 % přinese všechny peníze zpět do USA.“ Mělo se jednat například o největší společnosti jako je Apple, Microsoft, Cisco či Oracle. Ty mají přibližně 500 miliard dolarů na zahraničních účtech podle reportů agentury Moody’s. Stejná agentura navíc dodává, že ostatní menší korporátní skupiny drží přibližně 780 miliard dolarů na účtech mimo USA.

Po zvolení Donalda Trumpa kongresem nakonec prošla reforma daní, která daň ze zisku snížila z 35 % na 8 % u nemovitostí a 15,5 % v případě hotovosti. Společnost Facebook na přelomu roku oznámila, že ze zahraničí stáhne kapitál v hodnotě 250 miliard, a že část z nich hodlá investovat. Tím vyvrátila názory kritiků, že peníze poslouží pouze pro výplatu akcionářů.

Světový lídr v oblasti IT a sítí, společnost Cisco, teď hypotézy Trumpovy administrativy podpořil tím, že do USA vrací kapitál ve výši 1,3 bilionu korun. Z této částky bude muset Cisco zaplatit přes 11 miliard dolarů na dani ze zisku. Společnost oznámila, že kapitál využije na nákup vlastních akcií a část také na investice. Oznámení způsobilo, že hodnota akcií vzrostla na o 7 procent. Zda tento trend podpoří i ostatní nadnárodní společnosti ukáže až čas.

Tagy: