ROZHOVOR: Auto v České Lípě srazilo patnáctiletého chlapce!

Sražený chodec

Sražený chodec

Děsivě vyhlížející nehodu, při které auto předjíždějící na přechodu pro chodce srazilo patnáctiletého chlapce, vyšetřují policisté v České Lípě. Mladík naštěstí přežil, skončil ale v nemocnici s vážným zraněním nohy.

Nehodu zaznamenaly hned dvě palubní kamery, jedna z nich přímo ve voze viníka nehody, 38letého řidiče. Podle dopravního experta jde o téměř instruktážní video, které by se mělo promítat v autoškolách i hodinách dopravní výchovy. Je tam totiž hned několik názorných ukázek toho, jak by to na silnici vypadat nemělo. Z hlediska zákona je jasně na vině řidič, který začal před přechodem pro chodce objíždět auto dávající přednost chlapci, který na to předpisově počkal. Pak ale podle dopravního experta udělal chybu i chodec. I když měl přednost, měl se raději znovu podívat, jestli něco nejede v druhém souběžném pruhu a jestli o něm ví i další řidič, který se tam objevil. Je to pochopitelně jen doporučení, ale i podle policistů velmi důležité. Za chybu řidiče, v tomto případě jednoznačnou, totiž obvykle nejvíc zaplatí chodec, který proti rozjetému autu nemá šanci. Bylo jediné štěstí, že řidič ve městě nejel příliš rychle.

Nehodu teď policisté vyšetřují a zatím ještě nerozhodli, jestli věc zůstane v rovině přestupku nebo jestli pošlou řidiče před soud. Maximálním trestem v takovém případě může být až rok vězení, v případě správního řízení za přestupek předjíždění na přechodu pro chodce hrozí podle policistů až sedm bodů.