ROZHOVOR: Každé desáté dítě zažívá násilí! Své o tom ví i paní Hana

Zpověď paní Hany

Každé desáté dítě v Česku zažívá domácí násilí. Pro představu jsou to 2 až 3 děti v každé školní třídě. Upozornilo na to centrum Locika, které dětem v nouzi pomáhá. Podle psychologů se jen k velmi malé části ohrožených dětí dostane odborná pomoc a navíc přichází často pozdě – mohou na ni čekat i léta. Děti si následky týrání nesou po celý zbytek života. Právě to zažívala mnoho let i paní Hana, která nám popsala svůj příběh. Matka ji už od dě

Organizace, které dětem v ohrožení pomáhají, se shodují, že je důležité takové případy odhalit a řešit včas. Právě v tom ale podle nich Česko zaostává - chybí také specializovaná pracoviště. Pomoc aktuálně zajišťují hlavně neziskové organizace, které často nejsou financovány státem.

Před násilím v blízkých vztazích a v rodině zavíráme oči nejen individuálně - i stát. Neexistuje systém nějakého systematického financování nebo rozvoje služeb pro děti, které zažívají násilí v rodině a potřebují specializovanou pomoc. Peníze na tento typ pomoci jsou v jednotném balíčku na sociální služby, spolu s prostředky pro další ohrožené skupiny.

Pomoci týraným dětem či ohroženým domácím násilím může podle ministerstva i Fondu ohrožených dětí každý z nás. Stačí se kolem sebe více rozhlížet a nezavírat před podezřelým chováním oči.