Tradice zdražování piva pokračuje. Za tuplák na Oktoberfestu zaplatíte 11 eur

V Mnichově dnes začíná 185. ročník Oktoberfestu. Tradiční slavnosti piva trvají do 7. října. Bavorský festival navštíví opět přes šest milionů lidí a vypije se zde kolem 7,5 milionů litrů piva. Návštěvníci si ale opět budou muset za zlatavý mok připlatit.

Historie pivních slavností sahá až do roku 1810, kdy po svatbě bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele uspořádali za Mnichovem slavnost s koňským dostihem.

Přestože festival nezačíná v říjnu jako tehdy, udržel si název Oktoberfest. Jeho zahájení se letos ujme mnichovský primátor Dieter Reiter, který narazí první sud ve festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů.

Další tradicí je pak už každoroční zvedání cen. Ani letošní ročník v tomto ohledu nebude jiný. Za tuplák zlatavého moku budou muset návštěvníci zaplatit už 11 eur. Ještě loni se cena pohybovala mezi mezi 10.60 a 10,95 eur. Podle tempa z minulých ročníků tak jde očekávat, že za další čtyři roky už za litr piva zaplatí zase o další euro navíc.

V posledních letech se stala pro organizátory velmi důležitým tématem bezpečnost účastníků. Na areál dohlíží 47 kamer a 600 policistů, z nichž někteří jsou specialisté na zapamatovávání obličejů.

Od roku 2016 je navíc celý areál oplocený, aby se zabránilo případnému útoku v podobě, kterou zažilo Německo při vánočních trzích v Berlíně v prosinci roku 2016. Tehdy najel útočník naloženým kamionem do lidí. Událost nepřežilo 12 lidí včetně jedné Česky. U vstupu navíc projde každý návštěvník kontrolou a hrozí, že s velkým batohem dovnitř neprojde.

Festival doprovází i bohatá nabídka tradičních pochoutek v podobě klobás, grilovaného masa nebo preclíků. O zábavu se ve 37 stanech stará hudební doprovod a nechybějí ani velké adrenalinové atrakce.

Stáhnout si do telefonu můžete oficiální aplikaci mnichovského festivalu, kde kromě mapy areálu, programu a zajímavostí můžete využít funkci pro vyhledávání přátel, kteří slavnosti navštívili ve stejný čas.

Tagy: