Tragédie na hoře Drachenwand: Na vrchol vedou dvě cesty, v zimě se ferrata nedoporučuje

Českem otřásla zpráva o smrti teprve šestiletého chlapce v rakouských horách. Podle Samuela Veselého na horu Drachenwand vedou dvě cesty – jedna po ferratě a druhá turistická. Sám by v zimě výstup po zajištěné cestě nedoporučoval, protože skála pokrytá ledem dá zabrat dospělému – natožpak dítěti.

V sobotu v podvečer zahynul při sestupu z hory Drachenwand teprve šestiletý chlapec z Česka. Podle informací z Rakouska měl se svou matkou a dalšími dvěma muži lézt po ferratě.

Podle Samuela Veselého by v zimním období ferratu nikdo nelezl. „Na skále pokryté ledem se těžko leze, navíc ocelové lano může být pod sněhem a pak by se lezci nemohli jistit,“ uvedl pro Zpravodajství FTV Prima.

Na vrchol navíc mají vést dvě cesty. „Jedna po ferratě, kterou je zapotřebí absolvovat s ferratovou výstrojí, druhá turistická. Turistická varianta je zároveň sestupovou cestou z ferraty,“ upřesnil.

Tato cesta vede lesem po strmém svahu. Některá místa jsou opatřena kovovým a dřevěným zábradlím. „Sestupovou cestou jsem v minulosti šel z ferraty asi osmkrát, vždy však v letním období," uvedl Veselý s tím, že v letním období nepředstavuje velké riziko.

Sám Veselý přiznal, že mu nepřísluší hodnotit, zda je ferrata vhodná pro šestileté dítě. „Některé děti v tomto věku mohou být pohybově nadané i manuálně zručné. Mohly by zvládnout i přejišťování dlaňových karabin. V každém případě je nutné jim být nablízku, stále je kontrolovat a dohlížet na jejich pohyby a kroky,“ vysvětlil.

Dítě by na takových stezkách mělo být zajištěno celotělovým úvazkem a horolezeckou helmou. „Dítě lehčí 40 kilogramů by mělo být jištěno lanem shora jiným lezcem. V případě pádu by dítě nebylo zachyceno vlastním via ferrata setem, nýbrž lanem,“ uzavřel.

Podle policie se čtyřčlenná skupina z Česka v sobotu dopoledne vydala na zajištěnou cestu (tzv. viu ferratu) na vrchol hory Drachenwand, kam se dostala až pozdě odpoledne kolem 17. hodiny. Šlo o 42letou ženu, jejího šestiletého syna, 41letého partnera a 37letého rodinného přítele. Pak se skupina vydala sestupovou cestou Hirschsteig zpět do údolí, tou dobou už se ale stmívalo.

Podle agentury APA k neštěstí došlo v místě, kde se nachází rokle Saugraben. Bylo to kolem 18:20 hod. už za tmy, ve chvíli, kdy turisté dokončili sestup po žebřících a chlapec pak nespíš uklouznul. Spadl z příkrého skalnatého srázu do hloubky asi 60 metrů.